Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Fotbalisté Plzně se po dvou týdnech vynucené pauzy vrátili do přípravy. Úřadující ligový vicemistr se dnes poprvé sešel po skončení karantény kvůli koronaviru a v téměř kompletním složení absolvoval trénink.

Odborníci z plzeňské Fakulty aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity vytvořili webovou databázi jazykové poradny Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (ÚJČ). Z ní mohou například lidé zjistit, jak se správně píše název nemoci covid-19, původ slova brusle nebo jakou jazykovou příručku mají kdy použít.

Létající fantom napadající zejména běžce se objevil na Borských Polích. Jedná se o káně lesní, které již třetí hnízdní sezónu zákeřně a zezadu přepadává nic netušící běžce v lesním úseku nedaleko psího útulku.

Další nenávratně zničený strom evidují pracovníci Oddělení životního prostředí Úřadu městského obvodu Plzeň 3. Tentokrát nedaleko nad Chodským náměstím před domem na Klatovské 74. Dřevina byla naříznuta do více než poloviny kmínku a nechána svému osudu. Čas a vítr dílo dokonal.

Jaro už se začíná projevovat v plné síle a chataři a chalupáři začínají být jak na trní. Tedy ti, kteří mají své rekreační objekty a zahrádky mimo okres bydliště. Policisté totiž varují, že stále platí uzávěra okresů a že budou tyto objekty namátkově kontrolovat.

V Plzeňském kraji už dva měsíce zdražují pohonné hmoty. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně prodává v průměru za 31,22 koruny, což je o 54 haléřů více než minulou středu. Cena nafty vzrostla o 31 haléřů a řidiči za ni dají 29,48 Kč/l. Cena benzinu je na průměrem ČR, cena nafty je shodná. Podle údajů společnosti CCS je benzin o 3,26 Kč na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 1,62 Kč méně.

Pokud máte na zahradě mohutný strom, můžete na něm postavit skvělý domek pro děti. Odvážné děti si v něm užijí mnoho zábavy a dobrodružství. Zahradní dětský úkryt se dá postavit i na zemi, nebo se zvýšenou konstrukcí. Dětem pomůže rozvíjet jejich obratnost i fantazii.

Český železniční dopravce GW Train Regio a. s., který od roku 2016 v Plzeňském kraji provozuje dálkovou dopravu z Plzně do Mostu, bude od roku 2023 po deset let zajišťovat osobní dopravu v Pošumaví. Vítěze tendru schválila v pátek rada kraje.

Koronavirus se nevyhýbá ani České poště. Na plzeňském depu 72 ve Skladové ulici aktuálně kvůli nemoci chybí přes 70 % zaměstnanců.

V Plzeňském kraji za uplynulých sedm dní opět ubylo nově zjištěných nákaz koronavirem. Testy jich potvrdily 2948, to je oproti předchozím sedmi dnům pokles o 40 procent. Od poloviny února také v uplynulých sedmi dnech poprvé nepřekročil ani jednou denní nárůst 1000 nových případů. Opět klesl také týdenní počet úmrtí nakažených. Za posledních sedm dní zemřelo v kraji 91 lidí s covidem-19, což byl za týden pokles o 30 procent. I přes pokračující pokles nových případů jsou nemocnice vytížené a stále chybí lůžka intenzivní péče.