Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Dva festivaly zaměřené na moderní technologie se díky slábnutí pandemie koronaviru a uvolňování vládních opatření opět uskuteční v Plzni. Městská organizace Správa informačních technologií města Plzně (SIT) uspořádá na přelomu září a října festival Inovujeme Plzeň. Na něj první říjnový víkend naváže bezpilotnímu létání věnovaný Dronfest, který patří mezi největší akce svého druhu na světě.

dronfest 5Podle organizátorů se lidé mohou těšit na zajímavý program. První z festivalů, Inovujeme Plzeň, si podle nich užijí hlavně studenti a lidé, které zajímají technologie budoucnosti. „Jde o největší setkání inovátorů v západočeské metropoli, sejdou se zde kapacity v oblasti technologií a umělé inteligence, chybět nebudou zajímavé přednášky, představí se řešení pro chytrá města, návštěvníci se seznámí s univerzitním výzkumem a podobně. Věříme, že zejména pro technicky zaměřené studenty se může tento festival stát místem, kde potkají své budoucí zaměstnavatele,“ uvedl Luděk Šantora, ředitel pořadatelské Správy informačních technologií města Plzně.

Kromě programu pro veřejnost bude součástí akce také konference Smart City, na níž město představí zástupcům podnikatelského sektoru svůj unikátní ekosystém na podporu technického vzdělávání a podnikání v inovativních oborech. Na festival Inovujeme Plzeň pak naváže první říjnový víkend, tedy 2. a 3. října, Dronfest, unikátní festival bezpilotního létání.

inovujeme plzen 1„Letos půjde o pátý ročník, přičemž nám dělá velkou radost, že každoročně se počty návštěvníků navyšují a do Plzně kvůli této nevšední akci míří tisíce lidí, místní, lidé z celé České republiky i zahraniční turisté – například až z daleké Austrálie nebo Indie. Oblíbené jádro programu zůstává stejné, lidé se mohou těšit na přednášky s tematikou dronů, letecké ukázky, závody v FPV létání, tedy závody s malými, velmi rychlými drony, a veletrh firem, které podnikají s bezpilotními letouny. Letos jsme se rozhodli navýšit počet přednášek, o něž je každoročně velký zájem, a určitě potěšíme všechny, kteří se z nejrůznějších důvodů nebudou moci do Plzně vypravit osobně – celý festival totiž budeme nově přenášet i online,“ vysvětlil Tomáš Cholinský, ředitel úseku SIT Port Správy informačních technologií města Plzně.

„Velmi nás těší, že se život zase vrací k normálu a my můžeme pro občany Plzně a turisty připravit takto atraktivní akce. Konkrétně Dronfest patří mezi největší akce svého druhu na světě, přičemž v České republice nemá konkurenci, žádnou takovou show jinde nenajdete. Oba výše zmíněné festivaly mají za cíl popularizovat technologie, přiblížit je široké veřejnosti a ideálně podnítit u dětí a mladých lidí zájem o studium technických oborů. Věříme, že si je lidé užijí a načerpají energii z toho, že se znovu můžeme setkávat a sbírat nové zážitky,“ řekl primátor Plzně Martin Baxa.

 

Přírodní a venkovní koupaliště v Plzeňském kraji mají velmi kvalitní vodu. Zhoršená jakost je jen v Košuteckém jezírku v Plzni, kde je ale stále průhlednost kolem dvou metrů. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice a hydrobiologa Povodí Vltavy Jindřicha Durase.

Velmi dobré koupání, tedy kvalita vody i vysoká průhlednost, je podle hygieniků stále v dolní i horní části největší přehrady Hracholusky na severu Plzeňska. Stejně jsou na tom oba biotopy na jihu Plzeňska Kotynka v Dobřanech a Blovice. Výborná voda je také na sledovaných rekreačních plochách na Domažlicku, tedy ve velkém rybníku Babylon u hranic s Německem a v Kdyni na Hájovně.

Problémy nejsou ani na Klatovsku, tedy ve velkých rekreačních rybnících Bušek u Velhartic a také na Hnačově u Plánice, který byl poslední dva roky kvůli rekonstrukci vypuštěn. "Je tam teď krásné koupání, lidé jsou nadržení. Chatky v našem autokempu máme na prázdniny plné, už teď jsou z poloviny obsazené. Letošní novinkou jsou dvě lanové dráhy wakeparku, který už je teď v provozu," řekl starosta Milan Přerost.

Velmi kvalitní vodu ke koupání mají všechny bolevecké rybníky v Plzni. Na přítomnost sinic ve vodě je ještě brzy, i později v létě se tam ale vyskytují jen nepatrně a pro plavce nejsou rizikem. Velký Bolevecký rybník má nyní vodu průhlednou do dvou metrů, jemný zákal už se téměř usadil. Hladina vody se po zimě zvýšila téměř o 20 centimetrů, aktuálně ale asi metr vody chybí. "Plavci se v nejbližší době nemusejí obávat kontaktu s vodními rostlinami, protože se jejich výhonky drží zatím v blízkosti dna," uvedl Duras.

Senecký rybník získal na jaře dost vody. Kamenný rybník ji má tradičně zbarvenou hnědými rašelinnými látkami, ale voda tam má výbornou kvalitu a ke koupání ji lze podle Durase jedině doporučit. Stejné je to v Třemošenském rybníce, kde je slabý zákal, ale průhlednost kolem dvou metrů. Dobré podmínky pro koupání a zhruba stejně průhledná voda je v Šídlovském rybníce, který se na jaře zcela naplnil vodou.

čtk

Prudká bouře, která se přehnala přes Šumavu v noci z 23. na 24. června, způsobila polomy hlavně v jižní části Národního Parku. "Konkrétně jde o oblasti Stožecka a Nové Pece," informoval o mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Podle Dvořáka je aktuálně množství turistických stezek a cyklotras v této části NP Šumava neprůchodných. "Pracovníci Správy NP Šumava aktuálně zjišťují rozsah polomů, které podle prvních odhadů budou dosahovat vyšších jednotek tisíc metrů kubických. Zároveň začali se zpřístupňováním terénu," doplnil Dvořák. Jaké škody bouře způsobila, tak zatím není jasné. Stejně tak není zřejmé, jak dlouho budou trvat omezení na stezkách. "Případné omezení a další podrobnosti bychom měli vědět v průběhu pátečního dne," uzavřel Dvořák.

Hlášení o uložení bomby v Lindauerově ulici v Plzni v zaparkovaném autě přijali policisté ve čtvrtek ráno. Pyrotechnik vozidlo prohledal, výbušné zařízení ale neobjevil. 

"Dnešního dne v ranních hodinách přijali policisté oznámení, že v Lindauerově ulici v Plzni se v zaparkovaném vozidle značky Škoda nachází nástražný výbušný systém," potvrdila policejní mluvčí Michaela Raindlová. Na místo ihned vyjely všechny záchranné složky včetně policejního psovoda se služebním psem na vyhledávání výbušnin a policejního pyrotechnika. "Pyrotechnik i psovod se psem prohledali vozidlo a naštěstí žádný nástražný výbušný systém nalezen nebyl. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení a prověřují veškeré okolnosti," dodala.

čtvrtek, 24. červen 2021 10:10

Blesk zapálil rodinný dům!

Úder blesku byl příčinou nočního požáru rodinného domu v Blovicích. Plameny způsobily škodu 750 tisíc korun.

Šest jednotek hasičů vyjíždělo do Blovic kolem půlnoci. "Oheň zasáhl střechu a půdní prostor. Obytné prostory se podařilo uchránit," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Podle něj už je jasná příčina požáru. "Šlo o úder blesku," doplnil.

čtvrtek, 24. červen 2021 17:50

7 NEJ Martina Dejdara

Český herec, dabér, tanečník, zpěvák, komik, moderátor a filmový producent. To všechno je Martin Dejdar.

1) Nejoblíbenější kniha a spisovatel
Nemám nejoblíbenější knihu a spisovatele. Četl jsem toho v životě tolik, že většinou se mi líbí to, co jsem četl naposledy. A tuto knihu s jejím autorem zasouvám na první místo v žebříčku oblíbených knih. A jakmile přečtu další, ta posledně přečtená je tím pádem druhá, a potom druhá  je třetí a první je druhá, a.......

2) Nejoblíbenější film
Nemám nejoblíbenější film - to myslím ani není možné. Navíc při dnešních možnostech a gigantické nadprodukci můžete denně shlédnou desítky nových, starších ale i hodně starých filmů a jen těžko si vybíráte, který je váš nejoblíbenější. A tak, když nevím, na co se dívat, otevřu si svůj archív oblíbených (kterých jsou desítky) a vybírám, a vybírám… až usnu.

3) Nejoblíbenější hudební interpret a skupina
Ani v této oblasti nemám nejoblíbenějšího hudebního interpreta a skupinu. Hudbu poslouchám v podstatě pouze v autě. A nepouštím si ji z rádia, ale z vlastních seznamů, nebo výběrů. Můj názor je ten, že člověk si hudbu k poslechu vybírá podle toho, jakou má momentálně náladu, v jakém je rozpoložení. Takže ráno jsem rocker, v poledne folkař, odpoledne jedu popík a večer romantiku a balady.

4) Nejoblíbenější jídlo a pití
Nemám nejoblíbenější jídlo a pití. Představte si, že si sednete v restauraci - dají vám jídelní lístek a vy, aniž byste si ho přečetli, pokaždé řeknete - smažák a rum! V jídle i pití miluju rozmanitost chutí, fantazii kuchařů a překvapení, co jsem si to vlastně dal.

5) Osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje
S přibývajícím věkem nemám ani osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje. Ani nevím, jestli jsem to takhle vůbec někdy měl. Mám spoustu lidí, které uznávám a obdivuji jejich práci, vůli, schopnosti a talenty. Jejich odvahu dělat věci tak, jak sami chtějí. Jejich odvahu postavit se proti proudu. Jejich odvahu říkat, co si myslí. Ale takových je čím dál tím méně.

6) Motto, které mám nejraději
Motto, které mám nejraději - možná moje vlastní - Z řepy ananas neuděláš!

7) Nejoblíbenější místo v regionu
Zase to Nej! Nejoblíbenější místo v regionu! Není takové místo. Mám jich na plzeňsku několik. Ale to, kam vždycky rád jezdím, je Spilka v Prazdroji.

7 NEJ Miroslava Holečka najdete zde.
7 NEJ Ondřeje Hejmy najdete zde.
7 NEJ Markéty Čekanové najdete zde.
7 NEJ Josefa Adlta najdete zde.
7 NEJ Martina Stránského najdete zde.
7 NEJ Petra Vejvoďáka Vejvody najdete zde.
7 NEJ "Vhrsti" najdete zde.
7 NEJ Michala Jančaříka najdete zde.
7 NEJ Martina Sobotky najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Vogeltanze najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Samsona Lenka najdete zde.

Autor: Markéta Hallová

Vážné zranění utrpěl mladý řidič dodávky poté, co se střetl s nákladním automobilem. K nehodě vyjížděly všechny záchranné složky ve čtvrtek kolem 7. hodiny ranní do Jasmínové ulice v Plzni na Slovanech.

Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara bylo nutné mladíka z dodávky vyprostit. "Muže ve věku kolem 18 let odvážíme se středně těžkým zraněním při vědomí na urgentní příjem Fakultní nemocncie v Plzni," doplnila mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová. Příčinu nehody na místě šetří dopravní policisté, silnice musela být uzavřena.

Dvojice výtržníků, Dvaatřicetiletý muž a osmadvacetiletá žena, si v opilosti „spletla“ fontánu u památníku „Díky, Ameriko“ s toaletou. Jejich počínání teď řeší strážníci.

Strážník, který právě městský kamerový systém obsluhoval, zachytil jednání obou výtržníků na obrazovkách. "Nejprve k místu strážníci vyrazili kvůli muži. Ten své jednání obhajoval nerozvážností," popsala mluvčí strážníků Jana Pužmanová Po chvilce se znovu museli vrátit, protože se stejného skutku dopustila i žena. "Učinila tak vědomě, aby podpořila svého známého, kterého hlídka předtím řešila," doplnila mluvčí. Podle ní následní orientační dechová zkouška ukázala u ženy hodnotu 2,09 promile.

Taping je převratná a velice vyhledávaná technika v regeneraci a rehabilitaci. Svým velmi šetrným a jemným způsobem zvyšuje léčebné a ozdravné procesy pooperačních a poúrazových stavů. Taping také prodlužuje uvolňující účinek masáží cíleným zaměřením na problematické partie, jako jsou svaly, klouby, vazy a šlachy. Dnešní sportovní svět by se bez tapingu již neobešel, na což reaguje i Fakulta zdravotnických studií (FZS) kurzem Tapingu a Kineziotapingu.

E1CB5116 8EB6 42EA BA71 F8DC1236BA06Taping vyvinul koncem druhé poloviny dvacátého století japonský lékař a chiropraktik Kenzo Kase. Během následujících let se metoda rozšířila do celého světa. Mezi hlavní průkopníky této metody v České republice patří Stanislav Flandera, který své vědomosti předával ostatním a to i mezi studenty Fakulty zdravotnických studií v Plzni. Víkendové kurzy se konaly v termínu 29. - 30. května a 12. - 13. června.

Hlavní výhodou tapingu je jednoduchá aplikace, rychlost a okamžitá účinnost terapie. Technika spočívá v oblepování a zpevňování kloubů a svalů speciálními pevnými páskami. Účastníci víkendového kurzu, se pod vedením renomovaného specialisty Stanislava Flandery naučili tejpovat všechny malé i velké klouby těla a hlavní svalové skupiny, včetně achillovky. Studenti měli největší zájem o taping kotníků a zad.

Metoda kinesiotapingu je moderní verze terapie svalů, která se objevila v 80. letech minulého století. Oproti klasickému tapingu kinesio neomezuje hybnost postiženého místa a navíc podporuje jeho hojení.

Vizuálně kinesiotape vypadá podobně jako tape klasický, ale s tou výjimkou, že je více elastický a to nejen v případě natahování, ale také při sundávání. Elasticitu zajišťuje velmi pružné vlákno polyurethanu, které je omotáno 100% bavlnou, což zajišťuje rychlé schnutí a prodyšnost. Kinesiotape se tím pádem dá používat i v bazénu či při sprchování.

Kouzlo kinesiotapu spočívá v tom, že svým napnutím dokáže nadzvednout kůži postiženého, díky čemuž se zvětší prostor mezi kožními vstvami a svalem. To zajistí snížení tlaku na receptory, jehož výsledkem je snížení bolesti a zahřátí daného místa.

Je třeba si uvědomit, že laický taping nese rizika, protože neodborník není plně schopen odlišit sval od šlachy, vazu či fascie. Pokud už se rozhodnete lepit si pásky sami pomocí ilustračních obrázků, videí či „okoukáním“, doporučuje se tak činit pouze u lehčích zdravotních problémů, kdy je třeba dbát na přesné dodržení postupu. U závažnějších zdravotních problémů vždy vyhledejte odborníka.

Pokud je tejp aplikován správně, má překvapivě pozitivní účinky a v krátké době může absolutně neinvazivním způsobem ulevit od bolesti.

,,Mám velikou radost, že se nám po dlouhé odmlce, způsobené pandemií COVID-19, opět podařilo při přísných hygienických podmínkách uspořádat dva víkendové kurzy pro naše studenty i širokou veřejnost. Největší zájem o účast byl ze strany našich studentů fyzioterapie, ale zájem jsme zaznamenali i mezi studenty zdravotnického záchranářství nebo porodní asistence. Sama jsem se kurzu zúčastnila a byl to opravdu zážitek,“ říká koordinátorka kurzu Barbora Koreisová. ,,Už teď mohu zájemcům o kurzu přislíbit, že i v novém akademickém roce si přijdou na své,“ dodává.

Autor: Markéta Hallová

Na samém konci sezóny představí Divadlo J. K. Tyla nově nastudovanou hru významného českého dramatika, scenáristy a novináře Karla Steigerwalda Neapolská choroba. Inscenace tragigrotesky o nemocech mocných i bezmocných vznikla pod režijním vedením herce a scenáristy Břetislava Rychlíka a přivede na jeviště Pavla Pavlovského, Martina Stránského, Zdeňka Hrušku, Jana Maléře a další. První uvedení se odehraje v pátek 25. června 2021 ve Velkém divadle, slavnostní premiéra je naplánována na 8. září 2021. S divadelní sezónou se diváci mohou rozloučit také na Nové scéně operou Carmen nebo využít závěr on-line cyklu První řada u Vás doma a zhlédnout záznam Prodané nevěsty.

04 neapolska choroba djkt 2021 foto irena sterbova 7265Neapolská choroba byla napsána v roce 1984, před diváky se však dostala až o čtyři roky později, kdy byla uvedena Ivanem Rajmontem v Žižkovském divadle. Hra je završením Steigerwaldovy volné tetralogie a navazuje na díla spojená s konkrétními historickými událostmi – Dobové tance, Foxtrot a Tatarská pouť, jež byla v roce 1989 v režii Jana Buriana představena také v Plzni. Oproti těmto hrám je Neapolská choroba fikcí odehrávající se v blíže neurčené době po velké katastrofě, jež zásadně změnila přirozený chod světa. Postava Zdravé v podání herečky Jany Kubátové tuto situaci glosuje: „Odjakživa jsem si myslela, jednou bude líp, a najednou vidím, že líp už bylo tenkrát, když jsme na to zlepšení teprve čekali.“ „Tato bolestná i nesmírně vtipná groteska byla napsána v době, kdy o nemoci dnešních poměrů nebylo nic známo,“ říká dramaturg Zdeněk Janál a pokračuje: „Do našeho repertoáru jsme ji vybrali již na jaře minulého roku, snad také ovlivněni vlastními pocity ze začínající pandemie. Přestože výchozí situace tohoto díla je jiná, tušili jsme, že může dostat nové a neočekávané konotace.“ Děj hry diváky zavede do prostředí podřadné lesní kliniky, kam se přijede léčit vysoce postavený Komoří, hrdě přesvědčený, že se ve svém vysokém věku nakazil pohlavní chorobou. Najde se někdo, kdo si mu dovolí říct, že ho ve skutečnosti trápí střevní potíže?

01 neapolska choroba djkt 2021 foto irena sterbova 6888Na Nové scéně bude patřit závěr sezóny jedné z nejznámějších oper vůbec – Bizetově Carmen, jejíž repríza se odehraje jako součást Mezinárodních dirigentských kurzů, tedy pod taktovkou mladých studentů či absolventů významných hudebních škol. Na Malé scéně bude punkrockovým hitem American Idiot završen čtvrtý ročník muzikálového festivalu Na scénu! Diváci mají také poslední možnost být součástí on-line projektu První řada u Vás doma a zhlédnout záznam Smetanovy Prodané nevěsty, kterou byla tato sezóna v plzeňském divadle otevřena.

Vstupenky na divadelní představení mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. Vstupenky na on-line Prodanou nevěstu jsou k dostání na portále GoOut a záznam představení bude možné sledovat od 25. června 2021 od 19.00 do nedělní půlnoci. Předprodej na zářijová představení byl spuštěn ve středu 23. června 2021, stále pro poloviční kapacitu hlediště.

Strana 1 z 543