Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Hokejisté Plzně porazili ve 27. extraligovém kole na domácím ledě Rytíře Kladno 4:1. Dva góly vstřelil Michal Bulíř, tři asistence si připsal na konto obránce Peter Čerešňák.

Aktualizováno 18:20 Vánoční stromeček na náměstí Republiky se dnes úderem 18. hodiny slavnostně rozsvítil. S ohledem na platná vládní opatření a nepříznivou epidemiologickou situaci město Plzeň muselo zrušit nedělní program, o významnou chvíli ale Plzeňané nepřišli. Sledovat tradiční událost mohli na regionálních televizích TV ZAK a Plzeň TV.

Devětadvacetiletý muž fyzicky napadl babičku a její dceru. K incidentu došlo v neděli dopoledne v jedné z menších obcí na Klatovsku. Obě ženy skončily v péči lékařů. 

Tak jako každoročně, i letos přinesla první námraza společně se sněhovými přeháňkami vysoký počet dopravních nehod. Záchranáři nabádají řidiče k opatrnosti.

Znovu po třech zápasech se fotbalisté Plzně dočkali výhry. A to naprosto jednoznačné. Západočeši zametli s Bohemians 1905 6:0. "Poslední zápasy nám výsledkově nevyšly, proto jsem velmi rád, že jsme to takhle zvládli. Jsem rád, že se gólově prosadili ti hráči, kteří se třeba dlouho netrefili. Před zápasem se Slováckem jsme takový výsledek potřebovali a věřím, že nás to zase posílí," prohlásil kouč Viktorie Micha Bílek.

Na třech místech blízko kaple v obci Mýto nalezl sedmapadesátiletý muž munici. Konkrétně šlo o dva ruční granáty, šest zkorodovaných zápalek a zásobník naplněný municí.

Naprosto jednoznačný průběh měl zápas 16. kola Fortuna ligy mezi Plzní a Bohemians 1905. Západočeši naprosto dominovali a utkání dokonec dovedli k suverénní výhře 6:0.

V jedenáctém ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život, který mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky, obsadil Plzeňský kraj šesté místo. Jeho silnou stránkou je školství, naopak velký propad má kraj v péči o přírodu a seniory. Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj.

Ojedinělá světelná instalace rozzáří během osmidenního židovského svátku chanuka, nazývaného také svátek světel, Starou synagogu v Plzni. Od 28. listopadu do 6. prosince si mohou lidé přijít od 16:30 do 20:00 prohlédnout světelnou instalaci, kterou připravili studenti ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění pod vedením Jana Morávka.

„Plzeňská veřejnost nebyla příliš zvyklá na otevřenost Židovské obce Plzeň. Chceme se postupně společnosti otevřít i z toho důvodu, že právě občané přispěli na obnovu Velké i Staré synagogy,“ uvedl Jiří Löwy, předa Židovské obce Plzeň.

Slavnostní zahájení proběhne na první chanukový večer, tedy v neděli 28. listopadu, od 16 hodin. Zapálení první chanukové svíčky se zúčastní i významní představitelé náboženského, kulturního a společenského života – například velvyslankyně státu Izrael J. E. Anna Azari, vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon, primátor Plzně Martin Baxa, hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová a další. V rámci slavnostního zahájení vystoupí studenti Konzervatoře Plzeň, kteří nastudovali židovské písně a modlitby. Představí se pod taktovkou dirigenta a skladatele Václava Benjamína Špírala, který pro tuto příležitost připravil aranže a za inspirace tradičním nápěvem zhudebnil jednu z modliteb.

V průběhu následujících sedmi dnů bude světelná instalace otevřená veřejnosti vždy od 16:30 do 20 hodin, plné vstupné činí 120 korun, zlevněné 80 korun. „Prostor synagogy má svoji silnou atmosféru, proto jsme se rozhodli nepřijít s klasickým mappingem. Je to hra světel a ornamentu, která podporuje ducha místa. Není to několikaminutová show, ale světelná instalace,“ popsal Jan Morávek, autor projektu společně se studenty z Ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Projekt Osm světel bude zakončen 6. prosince v 18 hodin koncertem Nikdy ne 2x stejně v podání Zelí-Potkan Orchestra Konzervatoře Plzeň opět pod taktovkou Václava Benjamína Špírala, který ke koncertu uvedl: „Bude se jednat o jedinečnou orchestrální improvizaci ve spojení hudby a světla.“ Vstupné na koncert činí 200 korun a vstupenky lze zakoupit na místě nebo přes portál GoOut.

Po celou dobu trvání projektu Osm světel bude v prostorách synagogy k vidění fotografická výstava Radovana Kodery Světlo v tmách. „Jedná se o soubor klasických bromostříbrných fotografií pořízených v interiéru Velké synagogy v Plzni na podzim roku 1996 v době, kdy probíhala první etapa rekonstrukce synagogy. Kvůli restaurování byla vitrážová okna vyjmuta z rámů a nízké podzimní slunce pronikalo hluboko do nitra synagogy. Sluneční paprsky v synagoze a od nich odvozený název souboru symbolizoval v nové době novou naději jak pro synagogu, tak pro židovskou obec samotnou,“ řekl Radovan Kodera. Výstava ve Staré synagoze bude k vidění až do 19. ledna 2022, otevřeno bude denně kromě soboty od 10 do 18 hodin.

Hokejisté Škody Plzeň prohráli ve 26. extraligovém kole na ledě Liberce 2:4. Zápas přitom měli Západočeši dobře rozehraný, dvakrát vedli po gólech Budíka a Martina Langa, nakonec ale rozhodly dva slepené góly v závěru druhé třetiny. Výhru pak jistili Bílí Tygři ještě ve 48. minutě, když se prosadil Filippi.

Strana 1 z 641