Chcete se jet koupat? Na některých místech v kraji se už zhoršila kvalita vody

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 30. červenec 2021 10:25

S postupujícím létem se zhoršila jakost vody jen v pár koupalištích v Plzeňském kraji. V koupacím jezírku v plzeňském Škodalandu v Českém údolí není vhodná ke koupání, zhoršenou jakost má voda také například koupaliště Smržovice na Domažlicku a v Košuteckém jezírku v Plzni. Informují o tom na svém webu krajští hygienici, kteří kvalitu vody v létě kontrolují. Ve všech velkých plzeňských rybnících je naopak voda k rekreaci velmi kvalitní, stejně jako v největší přehradě Hracholusky od hráze k silničnímu mostu.

Voda vhodná ke koupání je na jihoplzeňských biotopech v Dobřanech a Blovicích a na velkém rekreačním rybníku Babylon na Domažlicku a na menším rybníku Bušek ve Velharticích na Klatovsku. Podle hygieniků ale pro plavce nepředstavuje koupání v těchto plochách riziko.

Hydrobiolog Jindřich Duras nedoporučuje ani koupání v přehradě České údolí u Plzně. "Voda tam má průhlednost kolem půl metru, Sinice tam ještě sice tolik ještě letos nejsou, protože jsou vyplavované zvýšenými průtoky a voda se tam rychle obměňuje. Voda je tam ale hnědá od jiných řas, ke koupání ji určitě nelze doporučit," řekl.

I přes pokračující zhoršení jakosti vody nabízí stále výborné podmínky přehrada Hracholusky u hráze, kde je průhlednost kolem dvou metrů a teplota téměř 24 stupňů. "Směrem nahoru po nádrži se situace zhoršuje, nastoupil už tam vodní květ sinic a někde zhruba v polovině nádrže, u silničního mostu, končí příznivé podmínky ke koupání," řekl Duras. Podmínky jsou ještě příznivé, když je vodního květu relativně málo a plavec, který je po pás ve vodě, si vidí na špičky nohou. Koupat by se lidé neměli tam, kde je květu víc nebo vytváří v zátokách povlaky.

Výbornou kvalitu vody si podle něj naopak stále drží soustava rybníků v Plzni. Sinice na žádném nejsou, teplota vody je kolem 24 stupňů, průhlednost je kolem dvou metrů."To je obrovský luxus ke koupání," řekl Duras. Nejlepší kvalitu vody má Senecký rybník s nejvyšší průhledností, nejnavštěvovanější Bolevecký rybník má vodu průhlednou do 1,8 metru. "Je bez sinic a vodní rostliny tam jsou letos velmi omezeně, takže se jich nikdo nemusí obávat," uvedl. Kamenný rybník mají průhlednost dva metry, Třemošný asi 1,8 metru, nejsou v nich žádné sinice a mají velmi dobré podmínky ke koupání. "Je naprosto neuvěřitelné, že existuje město, které má čtyři velké rybníky, na nichž se dá koupat pořád," dodal. V Košuteckém jezírku jsou podle Durase také ještě dobré podmínky, průhlednost ke dvěma metrům, sinice tam zatím nejsou.

čtk