Podle posledních dostupných měření hygieniků mají jen smyslově zhoršenou jakost vody, na druhém z pěti stupňů, plzeňské jezírko Košutka a lokalita Radost na Hracholuskách. Nevhodnou nebo nebezpečnou vodu ke koupání hygienici zatím nikde nezjistili.
"Pro Plzeň jsou nejdůležitější bolevecké rybníky. Ve Velkém boleveckém přetrvává období vysoké průhlednosti vody, která se pohybuje mezi třemi a čtyřmi metry. Vodní rostliny sklízí vyžínací loď," řekl Duras. Přestože prší a mohlo by se zdát, že srážky zvýší hladinu vody v rybníku, voda v Boleveckém rybníku stále mírně ubývá, aktuálně je kolem 20 centimetrů pod přepadem. Výpar z rybníka je totiž podle Durase stále vyšší než objem napršené vody. Koupání bez zdravotního rizika je i podle hygieniků nejen v Boleveckém, ale také v Seneckém, Šídlovském a Kamenném rybníku v bolevecké rybniční soustavě.
Nádrž Hracholusky má od poloviny června opět čirou vodu, takže se zvýšila průhlednost, řekl Duras. Aktuálně je u hráze voda průhledná do 3,5 metru, je vhodná nejen pro plavání, ale i pro šnorchlování nebo potápění. "Z pohledu koupání jsou to podmínky naprosto ideální. Vodní květ sinic se mírně v té dolní části rozvíjí, prognóza záleží na počasí. S vysokou pravděpodobností se průhlednost bude postupně snižovat," řekl Duras.
Na nádrži České údolí u Plzně je průhlednost kolem půl metru, převažuje hnědý vegetační zákal. "Po deštích se sinice z nádrže vypláchnou a vracejí se rozsivky, které jsou z pohledu koupání a zdravotního hlediska příznivější," dodal hydrobiolog.
čtk