Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

čtvrtek, 16. červenec 2020 15:47

Počet cizinců v kraji se za 15 let ztrojnásobil

V roce 2019 žilo v Plzeňském kraji 39 779 cizinců bez osob s platným azylem, tvořili tak 6,7 % z celkového počtu obyvatel v regionu. Nejvyšší zastoupení podle státní příslušnosti měli osoby z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. Zhruba polovina cizinců žila na území okresu Plzeň-město.

On-line nakupování potravin, oblečení či elektroniky s donáškou až domů nebo objednávky pizzy či jiných dobrot k večerní televizi pro nás už dávno nejsou nic neobvyklého. Představte si ale, že byste mohli jít ještě dál, a sice zařídit si on-line i vyprání! Až tam totiž zašla on-line čistírna a prádelna Cleany.cz, jejíž služby můžete nově využívat i v Plzni a okolí.

čtvrtek, 16. červenec 2020 17:20

Sportmanie Plzeň má vlastní vozový park

Tři nové automobily s logem Sportmanie Plzeň budou k vidění v průběhu července a srpna v ulicích regionu.

Po dlouhé době se v Domažlicích opět vaří pivo. Zájemci mohou první várku ochutnat v městském pivovaru 24. července, kdy se Kulturní centrum Pivovar poprvé otevře veřejnosti.

Už čtvrtým rokem svádí statečný boj s nemocí, na kterou nedávno zemřel fotbalista Marián Čišovský. Odchovanec plzeňské házené Zdeněk Hejduk se pere s ALS. Pomoci s léčbou se rozhodli i známí sportovci, kteří se vydají na virtuální běh. A spolu s nimi můžete pomoci i vy.

Již tuto sobotu čeká na družstva mužů a žen AK ŠKODY Plzeň druhé kolo extraligy, na které se vydají do Kladna. Tým žen vybojoval v loňském roce senzační stříbrné medaile a mužský skončil na výborném čtvrtém místě. Po smůle a zklamání, které si přivezly z prvního kola, budou jistě chtít všichni závodníci i závodnice napravit reputaci západočeského klubu a dokázat, že patří mezi top týmy v republice.

Těžkým zraněním podlehl dvaapadesátiletý veterinář, jehož na začátku června v Srbicích nedaleko Klatov kopl do hlavy splašený kůň. Na svém internetovém severu to dnes píše Klatovský deník. Veterinář podle něj zemřel minulý týden.

V posledních dnech hýbou děním v Plzeňském kraji problémy v linkové dopravě, kterou v polovině června přebrala pod svoje křídla společnost Arriva. Dochází ke zpožďování spojů nebo k jejich úplnému rušení, cestující nejsou dostatečně informováni, chybí také kvalifikovaní řidiči. "Celkově došlo k poklesu kvality dopravní obsluhy na území kraje," myslí si předseda představenstva PMDP a první náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO).

Jiří Závorka, student katedry elektroenergetiky a ekologie Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni, přišel s návrhem lepšího skladování spotřebovaného jaderného paliva a je jednou z mladých českých vědeckých nadějí. Návrh mu totiž vynesl Cenu Bequerel za jaderný výzkum, již uděluje Velvyslanectví Francie v ČR.

Novinkou v podobě zalévání vlastní zeleniny, ovoce a bylinek dešťovou vodou se může nově pochlubit 57. mateřská škola na Doubravce. Projekt Ani kapka nazmar v úterý ocenilo vedení čtvrtého plzeňského obvodu. Ten nyní s mateřinkou připravuje také stavbu zelené střechy na jednom z objektů v jejím areálu v Lobzích.