Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

úterý, 28. listopad 2023 13:19

Hospic svatého Lazara bude mít Nový dům

Plzeňský Hospic sv. Lazara, jediné lůžkové zařízení svého druhu v Plzeňském kraji, připravuje novou budovu v zeleni okrajové části Litice. Zástupci města Plzně, Plzeňského kraje a Biskupství plzeňského teď uzavřeli memorandum ve věci podpoření realizace projektu s názvem Nový dům pro Hospic svatého Lazara. Všechny tři subjekty tak potvrdily, že podle svých možností přispějí k uskutečnění projektu.

Nejmenší vesnické školy malotřídkami se bojí o svoji existenci. Škrty ve školství plánované na příští kalendářní rok a připravované reformy by je podle názoru jejich zástupců mohly zlikvidovat. Mají stejnou režii jako velká zařízení, ale méně žáků a tím i méně peněz. Informoval o tom ředitel Základní a mateřské školy v Prapořišti na Domažlicku Jan Dobiáš. Úplně likvidační by podle něj bylo, kdyby zaměstnanci, tedy kuchařky, uklízečky a školníci, museli přejít pod obce, jak je navrhováno.

Šest z celkem sedmnácti pracovišť mateřských škol v centrálním obvodě se dnes zapojilo do stávky. V pondělí 27. listopadu tedy zůstala předškolní zařízení zavřená pro 578 dětí. Pouze deset z nich ale využilo nabízenou alternativu v podobě příměstského tábora.

Osobní auto havarovalo dnes po poledni na silnici mezi Vejprnicemi a Křimicemi. Jednadvacetiletou řidičku, která s vozidlem dostala smyk, z místa transportovali záchranáři do nemocnice.

Zavírající se dveře přiskříply nohu jedné z cestujících, která nastupovala na Americké ulici v Plzni do trolejbusu. Případ teď vyšetřují policisté a hledají případné svědky.

O 150 procent více případů internetových podvodů zaznamenali v loňském roce policisté v Plzeňském kraji v porovnání s rokem 2021. Na vzrůstající trend těchto typů podvodů reagují kriminalisté projektem, který je zaměřený na osvětu trestné činnosti páchané v kyberprostředí.

Důležité dva body vybojovali hokejisté Škody Plzeň na ledě přímého konkurenta ze spodní části tabulky z Vítkovic. Ještě ve 45. minutě Západočeši prohrávali 0:2, pak ale snížil Tomáš Mertl a v 57. minutě poslal duel do prodloužení ve vlastním oslabení Jakub Lev. Definitivní obrat přinesla první minuta nastaveného času, v němž rozhodl o výhře indiánů 3:2 Petr Zámorský.

Rokycany zdraží od ledna příštího roku svoz odpadů i vodu. Koeficient daně z nemovitosti zůstane stejný. Místní poplatek za odpadové hospodářství se zvedne z dosavadních 780 korun na 900 Kč na obyvatele za rok, tedy o deset korun za měsíc na jednoho poplatníka. Cena vodného a stočného vzroste meziročně o deset procent na 136,23 Kč za metr krychlový včetně DPH.

neděle, 26. listopad 2023 13:53

Výlohu restaurace rozbil vandal

Jeden z podniků na Klatovské třídě v Plzni se stal terčem vandala. Čtyřicetiletý muž, který rozbil výlohu, ale daleko neutekl.

Jako utkání dvou různých poločasů viděl Miroslav Koubek utkání své Viktorie Plzeň na hřišti Hradce Králové. Západočeši nakonec museli vzít za vděk ziskem bodu za remízu 1:1. "Věděli jsme, že jdeme do války. V první půli jsme nebyli důrazní, ve druhé to změnili," hodnotil kouč, který právě Votroky před svým druhým angažmá v Plzni trénoval.