Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Vážná zranění utrpěl třiašedesátiletý muž, který se při přelézání plotu u svého domu v Horní Lukavici na jižním Plzeňsku zasekl mezi plotový díl a sloupek. Zraněný pak visel hlavou dolů.

Řidiči a cestující městskou hromadnou dopravou se musí obrnit trpělivostí. Město totiž na začátku března zahájí další etapu opravy tramvajové trati v Koterovské ulici, tentokrát v úseku od náměstí Generála Píky k ulici Sladkovského. Rozsáhlá omezení potrvají do prosince letošního roku, kdy by měla být Koterovská hotová. Finanční náklady na stavbu činí letos 237 milionů korun včetně DPH.

S požárem chaty v Meditační ulici v Plzni v Doudlevcích bojovali v noci na dnešek hasiči. Proč objekt začal hořet, není prozatím jasné.

Hodně povedený víkend má za sebou plzeňská atletika. Vytrvalkyně Tereza Hrochová splnila na maratonu v Seville limit na olympijské hry, běžky Tereza Petržilková pak překonala osobní rekord na halovém republikovém šampionátu v Ostravě, když se na trati 400 metrů poprvé v kariéře dostala pod 52 vteřin.

Plzeň vyměňuje 100 laviček na centrálním náměstí a v sadovém okruhu okolo něj. Lavičky mají ocelový středový pás jako opěrku pro loket, což podle vedení města znemožní povalování lidí. Přesun laviček nebude možný, protože jsou připevněné k zemi. Náměstí bude hotové do konce března a sadový okruh na jaře, řekl primátor Roman Zarzycký (ANO).

V sobotu otřásl Plzní případ nalezeného mrtvého lidského plodu v křoví v jedné z ulic pod Zoologickou zahradou. Výsledky pitvy teď potvrdily, že šlo o potrat ve 22. týdnu těhotenství.

Fotbalový obránce Libor Holík stráví zbytek jarní části sezóny ve Zlíně. V tiskové zprávě o tom informovalo vedení Viktorie Plzeň, kde se krajní bek kvůli nabité konkurenci nedostával na hřiště.

Plzeň zrekonstruuje za 253 milionů Kč chátrající budovu Klatovská 19, jejíž součástí jsou také architektonicky cenné interiéry od světoznámého Adolfa Loose. Do objektu, který je prázdný od roku 2002, přestěhuje město Patton Memorial Pilsen a vytvoří v něm zážitkovou expozici k tématu osvobození západních Čech spojeneckými vojsky. Dále trvale zpřístupní památkově chráněné Loosovy interiéry. Stavba má být hotová na konci příštího roku, expozice pak v roce dalším, práce začnou v červenci. Nová výstava se stane dalším turistickým lákadlem Plzně nejen v době Slavností svobody.

Už celý rok mohou řidiči využívat západní okruh v Plzni, který byl slavnostně otevřen 19. února 2023 a který propojuje Borská pole se Severním Předměstím. Komunikace, jejíž součástí je mimo jiné i 1,2 kilometru dlouhá estakáda o 35 polích překlenující údolí Mže, dvě mimoúrovňové křižovatky, čtyři okružní křižovatky a turbookružní šestiramenná křižovatka, výrazně ulevila provozu v centru Plzně. Naopak ale vozidel přibylo zejména na Studentské ulici. 

Stavba mostu mezi Luby a Soběticemi na obchvatu Klatov nabrala nečekanou překážku. Ještě před jeho dokončením byly ve většině jeho dílů objeveny závady. Proto ho museli dělníci rozebrat a vadné díly odvézt.