Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Při čtvrteční nehodě osobního auta na Domažlicku, při které vyhasly dva životy, zemřela záchranářka Jana. Na sociálních sítích o tom informovali její kolegové.

Blízko konce dlouhé série byli hokejisté Plzně v neděli na Kladně. Nakonec si ale na konto připsali už devátou výhru na tamním stadionu v řadě. "Bylo to hodně náročné utkání. Šli jsme po zápase v Klingenthalu pozdě spát, navíc museli ještě složitě cestovat, to nás ale neomlouvá," prohlásil po výhře 4:3 Adrián Holešinský, který nejprve v 59. minutě utkání srovnal a v 63. minutě rozhodl.

Ještě dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny prohrávali hokejisté Plzně na ledě Kladna 1:3 a vypadalo to, že si z ledu posledního celku tabulky neodvezou ani bod. Pak ale snížil Aleksi Rekonen a o minutu později poslal duel do prodloužení Adrián Holešinský. Stejný hráč pak v 63. minutě rozhodl o zisku druhého bodu pro indiány za výhru 4:3.

Déšť a teplé počasí zhoršily podmínky v zimních areálech v Plzeňském kraji natolik, že většina z nich přerušila provoz. Jezdí už jen vleky v Kašperských Horách a v Železné Rudě v menším areálu Alpalouka. I tak přijelo na Šumavu dost lidí, protože dětem z okresů Plzeň - město, Plzeň - jih a Plzeň - sever začínají jarní prázdniny. Namísto na svahy nebo do běžeckých stop ale chodí do muzeí, expozic a na pěší túry, řekla Iva Juhová z železnorudského informačního centra.

Dvě ženy se zranily při nehodě dvou osobních aut, která se stala dnes po poledni na Rokycansku. Jedna z nich utrpěla vážná poranění a transportoval ji do nemocnice vrtulník.

Počty ukrajinských uprchlíků v Plzeňském kraji se od loňského února drží mezi 32.000 až 34.000. V regionu je aktuálně podle ministerstva vnitra i krajského úřadu 32.400 Ukrajinců s dočasnou ochranou, z toho v Plzni 17.200. Kraj po celé dva roky války na Ukrajině trvale vede v podílu zaměstnaných uprchlíků, u mužů převyšuje 90 procent.

Návrat prvních čápů bílých po zimě hlásili tento týden lidé na některých místech v Plzeňském kraji. Čáp se objevil na hnízdě na komíně ve Spáleném Poříčí na jižním Plzeňsku, čápa pozorovali lidé také na hnízdě v Mirošově na Rokycansku. Nejsou to ale ptáci, kteří se vrátili z tradičního zimoviště v Africe, ale nejspíš trávili zimu ve Španělsku nebo v ptačích parcích v Německu. Na návrat afrických čápů si ještě počkáme, řekl vedoucí plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň. V kraji je také několik čápů, kteří v posledních letech ani na zimu neodlétají a zůstávají tu celoročně.

Když hokejisté Plzně hráli před léty utkání pod širým nebem v Brně, Janu Schleissovi tento svátek unikl díky zranění. Tentokrát už si ale Winter Classic užil se vším všudy a nakonec mohl slavit výhru v západočeském derby poměrem 5:2. Na ní se podílel jedním gólem a dvěma asistencemi. „Myslím, že jsme si celý víkend parádně užili, vše bylo hezky připravené. Kulisa byla super, fanoušci blízko ledu, ani osvětlení mně nevadilo. Navíc, když se nám podařilo vyhrát, tak si myslím, že vše dopadlo na jedničku,“ prohlásil plzeňský kapitán.

Fotbalisté Plzně zvládli další venkovní duel, když tentokrát odvezli všechny body z horké půdy Bohemians. Západočechům vyšel úvod zápasu, v 5. minutě je poslal do vedení Tomáš Chorý, ve 12. minutě pak přidal druhou trefu Pavel Šulc.

Čtvrté západočeské derby v sezóně se stalo kořistí hokejistů Plzně. Ti v utkání pod širým nebem v německém Klingenthalu přehráli Karlovy Vary 5:2. Indiáni o své výhře rozhodli ve druhé třetině, v níž soupeři odskočili na dvoubrankový rozdíl.