Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Roman Zarzycký odmítá řeči svých oponentů, kteří už před volbami mají jasno o tom, kdo s kým vytvoří koalici ve městě Plzni. Jsme otevřeni každé koalici, která bude makat pro Plzeňany. Pokud už teď někdo ví, jak bude taková koalice vypadat, doporučil bych mu, aby si vsadil Sportku,“ říká Roman Zarzycký, volební lídr ANO v Plzni.

O desetinu procentního bodu na 2,7 procenta stoupla v průběhu srpna nezaměstnanost v Plzeňském kraji. Bez práce bylo na konci měsíce 11 154 lidí, což bylo o 324 více než na konci července a o 578 méně než loni na konci srpna. Nadále ubývá i volných pracovních míst, v kraji jich bylo ke konci prázdnin k dispozici 22 622. 

Když snižoval Jan Sýkora ve 44. minutě na 1:2, tak to vypadalo, že by Viktoria Plzeň mohla slavného soupeře překvapit. Ještě do poločasu ale domácí Barcelona odskočila na dvoubrankový rozdíl a Západočeši tak nakonec z Camp Nou odjížděli s vysokou prohrou 1:5. "Narazili jsme prostě na soupeře, který byl lepší. Těžko budu hráčům něco vytýkat," prohlásil po prvním zápase základní skupiny Ligy mistrů smířilivě kouč Viktorie Michal Bílek.

Žádné velké překvapení se na Camp Nou ve středu večer nekonalo. Fotbalisté Viktorie Plzeň nestačili na slavnou Barcelonu a v prvním utkání základní skupiny Ligy mistrů prohráli 5:1. Čestný gól Západočechů vstřelil na konci prvního poločasu Jan Sýkora, který v té chvíli snižoval na 2-1. Hattrickem se na výhře Katalánců podílel kanonýr Robert Lewandovski.

Bylo jí jedenáct let, když byla zavražděna v Osvětimi. Zůstalo po ní jen pár obrázků. Nyní osud Margit Koretzové připomene Stolperstein zasazený před dům na plzeňské adrese Skrétova 16. V něm dívka se svými rodiči a bratrem žila před transportem židovských obyvatel Plzně do Terezína v lednu roku 1942. Město ve středu a čtvrtek 7. a 8. září osazuje do ulic na tři desítky Stolpersteine neboli kamenů zmizelých. Mosazné kostky jsou vkládány do chodníků a mají přimět kolemjdoucí k zastavení či jen k myšlence na oběti nacistického režimu. Letošní pokládání kamenů zmizelých se koná v roce, kdy je připomínáno 80. výročí deportace plzeňských Židů do terezínského ghetta.

Skvělá podívaná se chystá 30. září v hale Lokomotivy na Slovanech. Na svém tradičním místě se uskuteční další kolo mezinárodního boxerského turnaje Plzeňský ring.

Po úterních silných bouřkách očekávají meteorologové další už v průběhu dnešního odpoledne. Aktuálně se tvoří četné bouřky na jihozápadě a jsou doprovázeny zejména vysokým počtem výbojů. Odpoledne je místo doprovodí přívalové deště, kroupy a silný vítr.

Rekordní přetlak přihlášených filmů evidovali v letošním roce pořadatelé filmového festivalu Finále Plzeň. Jeho 35. ročník se uskuteční od 23. do 28. září a jeho hlavním centrem bude opět Měšťanská Beseda. "Selekci jsme museli dělat hodně velkou, ale jsme rádi, že je z čeho vybírat," prohlásilka ředitelka přehlídky Eva Veruňková Košařová.

Vylepšené webové stránky Plzeňské vstupenky spustili Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP). Kromě moderního designu přináší nové webové stránky i velké množství novinek, které uživatelům usnadní nákup vstupenek. Ti budou mít možnost nově využít například pokročilé filtrování pomocí hashtagů nebo si mohou nastavit tzv. hlídacího psa, který je upozorní na dostupnost vstupenek u jejich oblíbené akce či představení.

Výpravný životopisný snímek o osudech českého barokního a klasicistního skladatele Josefa Myslivečka Il Boemo zahájí jubilejní 35. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, které se uskuteční od 23. do 28. září. V průběhu šesti dnů se návštěvníci mohou těšit na více než sto projekcí toho nejlepšího, co se za uplynulý rok v tuzemsku natočilo. Festival nabídne také devět premiér a předpremiér.