Dusno u Krajského soudu v Plzni. Nový předseda porušuje předpisy!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 1. říjen 2021 17:56
Dusno u Krajského soudu v Plzni. Nový předseda porušuje předpisy! ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Pořádně napjaté vztahy jsou na Krajském soudu v Plzni. Od loňského 1. října má tato instituce nového předsedu. Alexandr Krysl prý se svými podřízenými nekomunikuje a dělá si doslova, co chce. A to, i když tím porušuje předpisy, což uznal i Vrchní soud v Praze.

Spory začaly tím, že změnil rozvrh práce soudců. Docházelo tak k tomu, že ti rozhodovali o věcech, které jim nepřísluší, a nadřízený soud mohl jejich rozsudky okamžitě zrušit. „Je pro nás absolutní základ, aby rozvrh práce u každého soudu fungoval, protože jinak může být zpochybněna okolnost, zda věc rozhodoval zákonný soudce,“ vysvětlil předseda Senátu Krajského soudu v Plzni Miloslav Sedláček.

Na problém předsedu soudu upozornilo několik desítek soudců. Jenže marně. „Jelikož naše komunikace s panem předsedou nebyla bohužel dostatečná nebo neměla dostatečnou odezvu, nedocházelo k nápravě v rozsahu, v jakém jsme si představovali. Nezbylo nám nic jiného, než se obrátit na předsedu Vrchního soudu v Praze,“ uvedl Sedláček.

Vrchní soud v Praze: Krysl pochybyl

Výsledkem šetření vrchního soudu pak bylo zjištění, že se Krysl dopustil opakovaných pochybení při sestavování rozvrhu práce pro rok 2021. „Rovněž bylo zjištěno, že předseda Krajského soudu v Plzni postupoval nevhodně při zařazení jedné soudkyně na jinou agendu,“ uvedla mluvčí Vrchního soudu v Praze Kateřina Kolářová. A výsledek? Prozatím výtka, což je nejmírnější forma postihu, kterou mohl vrchní soud zvolit. „Zejména s ohledem na krátkou dobu působení předsedy Krajského soudu v Plzni a s cílem odkázat na potřebu lepší komunikace mezi vedením soudu a soudci,“ informovala Kolářová.

S tím se ale soudci spokojit nechtěli a obrátili se na nejvyšší soud s podáním, které podepsalo 39 z nich. Tedy více než polovina. „V podstatě odpovědnost přenáší na soudce. Opakovaně totiž do médií tvrdil, že je rozvrh práce v pořádku. Teď se ukázalo, že není. Dehonestoval i práci soudců nejen zdejšího soudu, ale v podstatě i státního zastupitelství v souvisejícím případu, který je momentálně prošetřován,“ podotkl Sedláček. V této věci ještě předseda nejvyššího soudu nerozhodl. Může ale opět udělit výtku nebo podat kárný návrh.

O napětí u Krajského soudu v Plzni svědčí i další věci. „Zcela nově vznikly odbory, protože zaměstnanci i soudci už neviděli jinou možnost, jak pana předsedu přesvědčit ke komunikaci. Za celý rok se s trestními soudci sešel na poradě až v září. Se soudci občanskoprávního úseku pak vůbec,“ dodal Sedláček.

Předseda Krajského soudu v Plzni Alexandr Krysl se opakovaně pro média odmítl vyjádřit.