Aktualizováno: Ukrajinec, který brutálně znásilnil dívku a poté se ji pokusil zabít, stanul před soudem. Vraždu jsem neplánoval, prohlásil

Zveřejněno v Krimi západ
Od - pondělí, 18. březen 2024 12:08
Aktualizováno: Ukrajinec, který brutálně znásilnil dívku a poté se ji pokusil zabít, stanul před soudem. Vraždu jsem neplánoval, prohlásil ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Aktualizováno 13:20 Krajský soud v Plzni dnes otevřel případ, který loni v létě otřásl městem a vyvolal silné protiukrajinské nálady. Devatenáctiletý Viktor Veselovský z Ukrajiny se zpovídá z pohlavního zneužití, znásilnění a pokusu o vraždu patnáctileté dívky. Mladík, který podle svých slov žije v Česku asi pět let, přiznal jen pohlavní zneužití a připustil také, že dívku bodl, odmítl ale, že by ji znásilnil nebo že by plánoval vraždu. Hrozí mu až doživotní vězení, státní zástupce navrhuje v obžalobě 18 let vězení.

Událost se stala loni 8. srpna. Před tím už měl Veselovskyj s dívkou několikrát pohlavní styk, přestože věděl, že jí ještě nebylo 15 let. Loni v létě ji podle obžaloby vylákal na procházku k řece poblíž areálu střelnice ve čtvrti Doubravka. Dívku spoutal lepicí páskou, povalil ji na zem, částečně ji svlékl a vykonal na ní soulož. Potom ji podle žalobce odvedl k blízkému lesíku, kde ji přinutil k orálnímu sexu. Poté ji posadil na plot, na přední části krku jí řízl nožem a řekl jí, že než vykrvácí, bude to trvat dva dny, takže má na výběr mezi rychlou a nebolestivou smrtí, nebo dlouhou a bolestivou, uvedl státní zástupce. Dívku pak Veselovskyj bodl do krku. Školačce zachránilo život, že předstírala, že je mrtvá.

Veselovskyj na ní pak rozřezal oblečení a začal jí strkat nohy a hlavu do pytle na odpadky, při tom ji poléval horní část těla a genitálie chemikálií savem, stojí v obžalobě. Dívku pak shodil ze srázu do lesa, zakryl ji kůrou a větvemi a odešel. Dívka se po jeho odchodu dostala pryč a zavolala si záchrannou službu. Policie mladíka zadržela do několika hodin.

Mladík s nedokončeným středním vzděláním se přiznal k pohlavnímu zneužití. "Bylo to v době, když jsme měli s poškozenou vztah už delší dobu. Měli jsme dobrovolný sex. Vím, že jsem udělal chybu, budu se za to odpovídat před zákonem. Ke znásilnění se nedoznávám, nebylo to žádné znásilnění. A bodnul jsem a seknul, to způsobilo zranění, ale že bych to plánoval, tak to není," řekl.

Při výpovědi popsal vztah s dívkou, se kterou chodil v době, kdy jí bylo 14 let. Měli spolu i sex, připustil. Vztah se podle něj začal zhoršovat, protože se mu nelíbilo, když dívka užívala omamné látky. Po rozchodu byli dál kamarádi. V osudný den za ní šel pro dárek, který mu přivezla z dovolené. Před tím prý s kamarády nakupoval, kvůli plánovanému úklidu vzal odpadkové pytle a savo. Vše dal do batohu, kde měl prý i lepicí pásky odnesené z práce, vypověděl.

S dívkou se šli projít do parku a pak měli sex u ní doma. Veselovskyj uvedl, že se poté chystal jít domů a dívka šla s ním. Ušli kus cesty, pohádali se a Veselovskyj dívce řekl, že znovu s ní chodit nechce. Ona mu prý na poli u lesa nabídla sex. Pak šli dál a dívka nabídla také orální sex, řekl Veselovskyj. Začali se opět hádat, hádka eskalovala až do fyzického útoku, tvrdí obžalovaný. Dívka do něj prý strkala, rasisticky mu nadávala, dala mu facku, a když hledala v jeho batohu své věci, vytáhla lahev se savem a polila ho.

Veselovskyj řekl, že vytáhl nůž a švihl jím proti dívce. Zaznamenal, že ji zřejmě zasáhl, když mu ale dál bránila v odchodu a nadávala mu, máchl nožem podruhé, vypověděl. "Poznal jsem, že jsem jí trefil do krku. Ona se zhroutila a spadla na bok, začal jsem panikařit, podlomily se mi nohy," řekl.

Popsal také, jak byl přesvědčený, že dívka je mrtvá a hodinu seděl a přemýšlel, co má dělat. Pak dívku nožem zbavil oděvu a zalepil jí tělo páskou, jak to viděl ve filmu, a odvlekl dál, kde se skutálela ze srázu.

čtk