Klatovská nemocnice nabízí pro lidi s poškozením ledvin břišní dialýzu

Zveřejněno v Z regionu
Od - sobota, 2. říjen 2021 06:48
Klatovská nemocnice nabízí pro lidi s poškozením ledvin břišní dialýzu Foto: Klatovská nemocnice

Nový typ péče pro pacienty s vážným poškozením ledvin, tak zvanou peritoneální neboli břišní dialýzu, nabízí nyní Klatovská nemocnice. Pro nemocné s chronickým selháváním ledvin znamená úsporu času, větší pohodlí a možnost téměř normálně pracovat, oproti běžnější hemodialýze je také šetrnější a organismem lépe tolerovaná.

Klatovská nemocnice má v současnosti tři pacienty s břišní neboli peritoneální dialýzou. Ta je plnohodnotnou náhradou funkce ledvin v případě selhání těch vlastních. Ačkoliv je tato již několik desetiletí známá metoda k tělu šetrnější a časově méně náročná než hemodialýza, je o ní menší povědomí. Nyní se ale zájem o ni zvyšuje. "Největší výhodou je samostatnost toho pacienta, pacient k nám jezdí na kontrolu jenom jednou měsíčně nebo jednou za šest týdnů, pokud je všechno v pořádku a jinak má vše doma. Specializovaná firma mu zaváží domů všechny potřeby," uvedl primář interního oddělení Klatovské nemocnice Jan Vachek.

Pacient má tak naprosto volnou životosprávu, může pracovat a přizpůsobit výměny například návštěvě divadla nebo kina a žít obvyklým společenským životem. "Předpokladem provádění peritoneální dialýzy je zavedení katetru do dutiny břišní, následně po dvou až třech týdnech je možné krev začít očisťovat. Pacient si napouští roztok do dutiny břišní, ten tam setrvává tři až čtyři hodiny, poté použitou dialyzační tekutinu vypustí," podotkl Vachek. Břišní dialýza je ideální pro pacienty, kteří čekají na transplantaci ledvin. "Většina lidí je zařazena na čekací listinu před transplantací ledviny a většina lidí je do roka odtransplantována. Jinak peritoneální dialýzu je možné provádět bez větších komplikací až dva roky, i když jsou lidé, kteří jsou na ní déle," upřesnil Vachek.

Jedním z pacientů je Zdeněk Šmíd. Ten nyní čeká na vhodného dárce ledvin a do té doby mu jejich funkci zajišťuje právě břišní dialýza. "Mám dědičnou nemoc ledvin, na kterou se přišlo zhruba před 25 lety a od té doby se léčím a jsem pořád kontrolován. Teď už se můj stav zhoršil natolik, že jsem musel přistoupit k dialýze. Vybral jsem si peritoneální dialýzu, protože mi to přišlo oproti té klasické mnohem šetrnější k mému tělu a pro mě i časově výhodnější, že nemusím chodit třikrát týdně na několik hodin do nemocnice," vysvětlil.

Na klasické dialýze má Klatovská nemocnice kolem 80 pacientů. "V České republice je hemodialýza neboli krevní dialýza mnohem rozšířenější. Ta má taky svoje výhody, a jedna z těch výhod je, že pacient nemusí prakticky sám nic dělat, stačí, aby na dialýzu přijel, a všechno ostatní už zařídíme my," uzavřel Vachek.