PlaneStation musí do dvou měsíců vyklidit záložní vojenské letiště Líně, rozhodl soud!

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 27. březen 2024 11:54
PlaneStation musí do dvou měsíců vyklidit záložní vojenské letiště Líně, rozhodl soud! ilustrační. Foto: P. Kýrová

Krajský soud v Plzni rozhodl, že firma PlaneStation musí do dvou měsíců od obdržení rozsudku vyklidit záložní vojenské letiště Líně. Nájemce, který letiště od roku 2000 provozuje, dnes uvedl, že se ještě dovolá k Nejvyššímu soudu. Dovolání ale nemá odkladný účinek. Nejvyšší soud může odložit vykonatelnost rozhodnutí, a posunout tak dvouměsíční dobu pro vyklizení, která začíná plynout od nabytí právní moci, tedy od obdržení rozsudku, na což je lhůta 30 až 90 dnů.

PlaneStation Pilsen s.r.o. si letiště od státu pronajala v roce 2000 na 50 let s opcí na dalších 50 let. Ministerstvo obrany mu ale v únoru 2012 nájemní smlouvu vypovědělo kvůli neplacení nájmu od února 2010. V roce 2013 pak ministerstvo podalo žalobu na vyklizení areálu, která se dnes projednávala. "Výpověď z nájmu považujeme za platnou, nájem skončil v roce 2012," uvedl dnes předseda senátu Jiří Levý.

Firma PlaneStation přestala v roce 2010 hradit nájem kvůli tomu, že nemůže letiště plně využívat. Dlouhodobě argumentuje tím, že jí ministerstvo předložilo nepravdivé parametry přistávací a vzletové dráhy letiště, a proto tam nemohou přistávat a startovat větší dopravní letadla. Proto požadovala slevu na nájemném a úpravu nájemní smlouvy, což ministerstvo odmítlo.

čtk