Soud zamítl všechny podané žaloby na volby v Plzeňském kraji

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 30. říjen 2020 17:00
krajsky soud, veleslavinova ulice ilustrační foto / plzen.cz

Krajský soud v Plzni zamítl všechny tři žaloby podané na krajské volby v Plzeňském kraji. Návrh na neplatnosti voleb, neplatnost volby kandidáta a neplatnost hlasování přišly ze Sušice, Nových Mitrovic na Plzeňsku a Nového Kramolína na Domažlicku. Poslední usnesení dnes soud zveřejnil na úřední desce. Ustavující jednání nového zastupitelstva se musí konat do 15 dnů, termín zatím ještě nebyl stanoven. Rozhodne se o něm v pondělí, řekla mluvčí kraje Alena Marešová.

V Novém Kramolíně si soud prověřoval stížnost občana, že do volební místnosti, kde se právě sčítaly hlasy, v sobotu krátce po skončení voleb vstoupil nepovolaný člověk, starostka obce. Stěžovatel zavolal i policii, která rovněž vstoupila do volební místnosti. Podle vysvětlení členů komise starostka přišla po předchozí domluvě s komisí, aby v zadní části místnosti zprovoznila počítač a vytiskla na něm nějaké materiály pro komisi. Komise otevřela volební urnu a začala počítat hlasovací lístky až po odchodu starostky a policie.

V Nových Mitrovicích stěžovatel zpochybnil sčítání přednostních hlasů. Podle něj a dalších tří lidí udělili přednostní hlas kandidátovi na jednom ze zadních míst kandidátky ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů, ve výsledcích sčítání nebyl uveden ani jeden preferenční hlas. Soud dospěl k závěru, že i kdyby byly čtyři přednostní hlasy případně do výsledků v obci zahrnuty, ke zvolení kandidáta by to stejně nevedlo.

V Sušici si Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT stěžovala na to, že při prvním zasedání všech okrskových volebních komisí ve městě se neuskutečnilo losování jejich předsedů a místopředsedů, což je porušením volebního zákona. Soud zjistil, že losování se uskutečnilo až před začátkem voleb, což sice volební zákon porušilo, ale volby a jejich výsledky to nijak neovlivnilo.

Letos volby v Plzeňském kraji vyhrálo hnutí ANO, získalo 12 z 45 mandátů, druhá ODS má 11 křesel, třetí STAN a čtvrtí Piráti mají po sedmi zastupitelích. Do zastupitelstva se ještě dostala SPD se třemi zastupiteli, ČSSD se třemi mandáty a KSČM se dvěma zastupiteli. Voleb se v kraji zúčastnilo 38,80 procenta voličů.

I když svolání ustavujícího zastupitelstva se blíží, v kraji ještě není jasno, kdo a s jakým rozložením sil nakonec vládnoucí koalici sestaví. S vítězným ANO nikdo nejedná, ODS s TOP 09 vyjednávají se STAN a Piráty. Post hejtmana by měl připadnout ODS, která ve čtvrtek přišla i s novým požadavkem na většinu křesel v radě. Další jednání pokračují.

čtk