Nouzový stav nekončí. Potrvá (zatím) do 20. listopadu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 30. říjen 2020 20:30
vlada cr ilustrační foto

Poslanecká sněmovna v pátek schválila na svém jednání prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu. Vláda původně navrhovala jeho trvání až do 3. prosince. Do stejného data budou platit také speciální vydaná opatření. Ty vzápětí schválila vláda.

Kabinet ANO a ČSSD chtěl prodloužit nouzový stav kvůli tomu, že epidemická situace v Česku je podle vlády nadále kritická. Na konec stavu nouze jsou navázány některé restrikce, jejichž platnost chce vláda udržet. Sněmovna ale žádosti nevyhověla a odhlasovala prodloužení do 20. listopadu. Pro prodloužení nouzového stavu až do 3. prosince byli jen poslanci vládního hnutí ANO a ČSSD a s nimi ještě končící šéf KSČM Vojtěch Filip.

"Jediným zájmem vlády i důvodem prodloužení nouzového stavu je samozřejmě ochrana zdraví a života našich občanů. Zdaleka nemáme náš boj vyhraný, epidemie je ve zlomové fázi, a proto jsou i nadále naplněny podmínky pro vyhlášení nouzového stavu,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj se zatím nepředpokládá uzavření ekonomiky v takovém rozsahu, jak tomu bylo na jaře. "Nepočítáme s tím, že bychom iniciovali uzavření průmyslových podniků,“ dodal premiér.