Karanténní objekt pro lidi bez domova obyvatele Doubravky neohrozí, slibuje město

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 2. listopad 2020 17:38

Velkou vlnu nevole spustil u doubraveckých občanů plán plzeňské radnice o využití objektu bývalé konzervatoře jako karanténní zařízení pro lidi bez domova s nařízenou karanténou či izolací. Město teď ujišťuje, že Plzeňané a zejména obyvatelé čtvrtého městského obvodu s těmito osobami vůbec nepřijdou do styku. Na dodržování pravidel bude dohlížet městská i státní policie, zajištěna bude také nepřetržitá služba sociálních pracovníků a zdravotnického personálu.

https://www.youtube.com/watch?v=ZL5ZH0zanhk

Zařízení bude upraveno tak, aby byl pohyb osob v karanténě či izolaci umožněn pouze v prostorách objektu. „Vytvořením tohoto zařízení se snažíme chránit většinu před menšinou. Nechceme, aby se nám covid pozitivní lidé bez domova toulali po ulicích a nákazu šířili. Takto budou pod odborným dohledem, stejně tak bude zajištěno i to, aby z objektu neodcházeli předtím, než budou mít karanténu ukončenou,“ vysvětlil radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký. Podle něj nejde v žádném případě o zázemí pro desítky bezdomovců. "Chci všechny Plzeňany uklidnit, že nebudou chodem tohoto zařízení nijak obtěžováni ani zatěžováni. Osoby do objektu přiveze policie, která projede vjezdem do areálu, ten se uzavře, ze dvora pak dotyční přejdou dovnitř objektu. V prvním nadzemním podlaží budou všechna okna zajištěna tak, aby bylo možné větrat, nikoli je úplně otevřít. Ve vnitrobloku bude v nočních hodinách přítomný strážník se psem,“ doplnil Zrzavecký.

Město ve čtvrtek ujistilo Městský obvod Plzeň 4, že v zařízení bude maximálně šestnáct osob, což se ale rozchází s informacemi, které zazněly od radního pro bezpečnost v médiích. Ve čtvrtečním tisku se například objevila informace, že do objektu se vejde až sto lidí bez domova.

Čtvrtý obvod v pátek na prohlášení města reagoval na oficiálním facebookovém účtu, kde uvedl, že mu město dostatečně neodpovědělo na některé otázky, například kam budou lidé po ukončení karantény propouštěni. Takové informace jsou podle obvodu klíčové pro zajištění bezpečnosti na Doubravce v období, kdy karanténní místo přestane fungovat a z obvodu se stáhnou posílené hlídky městské policie.

Doubravečtí založili petici

Obyvatelé Doubravky zároveň zaregistrovali petici „Nechceme karanténní místo v bývalé konzervatoři na Doubravce“, kterou jen za pátek podepsaly více než čtyři stovky občanů. „Realizace tohoto záměru v kulturním a společenským centru Doubravky je zcela nepřijatelná,“ uvedl například jeden ze signatářů petice. „Nesouhlasím s umístění do budovy bývalé konzervatoře, podobné zařízení pro bezdomovce by mělo být na okraji města, nikoli naproti dětskému hřišti, kam chodí maminky s dětmi,“ napsal další občan, který petici podepsal.

Město Plzeň se podle Zrzaveckého při zřízení karanténního objektu pro lidi bez domova řídí zákonem č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. „Zjednodušeně řečeno musí krajská hygienická stanice určit místo pro výkon karantény lidem bez domova a také rozhodnout, že dotyčný musí karanténu na tomto místě absolvovat. Za umístění dotyčného do karantény zodpovídá Policie České republiky. Ta si může vyžádat spolupráci městské policie. Obě bezpečnostní složky jsou na postupu dohodnuty,“ doplnil radní Martin Zrzavecký. Dokud nevydá krajská hygiena pokyn, nebude karanténní zařízení spuštěno. Po skončení koronavirové pandemie město dané zařízení uzavře. Do budoucna se počítá s využitím objektu pro účely nové radnice čtvrtého městského obvodu.