Soud vydal mezinárodní zatykač na Tomáše Čermáka, jenž se vyhýbá vězení

Zveřejněno v Krimi západ
Od - čtvrtek, 14. září 2023 10:53
Soud vydal mezinárodní zatykač na Tomáše Čermáka, jenž se vyhýbá vězení Zdroj: Policie ČR

Krajský soud v Plzni vydal mezinárodní zatykač na Tomáše Čermáka, který je prvním člověkem v Česku pravomocně odsouzeným do vězení za podněcování ke spáchání teroristického trestného činu. Informoval o tom server Novinky.cz.

Čermák se vyhýbá nástupu do vězení, kam ho soud poslal na 5,5 roku. Podle Novinek měl doma plán cesty do Ruska. "Jsou indicie, že by se mohl ukrývat v cizině," řekl serveru soudce Tomáš Bouček. Podle něj je na Čermáka vydán jeden zatykač pro Evropskou unii a jeden mimo ni.

Tomáš Čermák vysílal video loni v únoru na facebooku. Vyzýval k aktivnímu odporu vůči přijetí novely pandemického zákona a k převzetí moci i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO. U soudu pak řekl, že svá slova o likvidaci politiků nemyslel doslovně, spíš v nadsázce. Teprve když se dostal do vazby a vyšetřovatel mu vysvětlil, čeho se dopouštěl, měl prý dost času si uvědomit možný dopad svých slov a už nic podobného neudělá.

"Nemůžeme chodit každý týden někam protestovat a mrznout tam... Uděláme plán, musíme se spojit všichni a udělat pořádný uragán... Musíme těm dobytkům zarazit tipec... Vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy. Nějaká mírová cesta, nějaké právo, neudělá nic," byly jedny z nejmírnějších Čermákových výrazů z vysílání, které státní zástupce Martin Bílý četl v obžalobě.

Čermák řekl, že svá slova nemyslel doslovně, spíš v nadsázce. V době pandemie a protipandemických opatření cítil neklid, strach, choval se tak, že si úplně neuvědomil důsledky. "Ani jeden z členů senátu žádnou nadsázku v tom videu nenašel. Video bylo velmi opravdové, projev obžalovaného velmi rozhořčený, velmi zlý, vulgární. Dosáhlo intenzity a společenské škodlivosti takové, že se jedná o trestný čin, veřejně podněcoval ke spáchání teroristického činu," řekl tehdy předseda senátu Tomáš Bouček.