Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Rok trvající oprava stanice Horažďovice, dříve Horažďovice-město, za více než 22 milionů korun, skončila. Kromě zlepšení stavu objektu upravila nejbližší okolí. Hlavním cílem bylo zabránit vlhnutí budovy, snížit náklady na údržbu i vytápění a zlepšit hygienické standardy třech bytů ve vyšších podlažích.

Podle mluvčí Správy železnic Radky Pistoriusové bylo opraveno kompletní technické zařízení budovy, včetně přípojky na splaškovou kanalizaci. "Čekárna pro cestující má novou dlažbu, výmalbu i mobiliář. K dispozici mají také zcela nové veřejné toalety s automatem umožňujícím i bezkontaktní platbu," uvedla.

Na sedlové střeše s polovalbou proběhla výměna krytiny a oprava klempířských konstrukcí. Opravou prošlo také zastřešení nad peronem, včetně úpravy zpevněných ploch pod ním. "Okna a dveře byly nahrazeny novými, respektujícími historický ráz budovy. Celková renovace fasády zkombinovala principy současné moderní architektury a snahu o co největší přiblížení vzhledu, jaký měla železniční stanice začátkem 20. století," popsala Pistoriusová.

Z okolí budovy byly odstraněny nevzhledné plechové buňky, prostor získal parkovou úpravu a byl vybaven lavičkami a dalším mobiliářem. Zpevněné plochy kolem budovy prošly rekonstrukcí, z přednádraží byla doplněna rampa pro bezbariérový přístup. V rámci připravované revitalizace trati z Horažďovic do Sušice bude pro cestující následně dobudován ještě i komfortní přístup k vlakům.

Opraveny byly podle Pistoriusové také plochy před nádražní budovou, a to díky finanční účasti města Horažďovice, které na obnově nádraží a jeho okolí výrazně spolupracovalo.

Také třetí přípravný zápas a poslední před odjezdem na soustředění do Rakouska zvládli fotbalisté Plzně vítězně. Na domácím hřišti v Luční ulici zdolali třetiligovou Jiskru Domažlice 4:2. Dvěma góly přispěl k vítězství Tomáš Chorý, jednou se prosadili Jean David Beauguel a Lukáš Matějka. Za hosty skóroval ve svém prvním utkání proti Viktorii David Limberský.

Pro Viktorku začalo utkání, které se hrálo na 4x30 minut, velmi nepříjemně. Už v 7. minutě se totiž zranil Lukáš Kalvach, jehož musel nahradit Modou Ndiaye. První šanci si následně vypracovali hosté, to když František Dvořák zkusil dalekonosný pokus – ten však pokryl Jindřich Staněk. Na straně Plzně poprvé ohrozil bránu Milan Havel, jehož hlavičku ale pokryl Lukáš Brych. Ve 38. minutě se více než tisícovka diváků v Luční mohla poprvé radovat. Adriel Ba Loua uvolnil Jana Kopice, ten ještě před prázdnou bránou našel Jeana-Davida Beauguela a francouzský dlouhán zakončil krásnou akci Viktorky gólově.

V druhé šedesátiminutovce viděli diváci hned tři penalty! Nejprve na 2:0 zvyšoval Tomáš Chorý, jenže potom se na druhé straně k pokutovému kopu postavil David Limberský a legenda FCVP snížila. Zanedlouho však zpátky do dvougólového vedení poslal Plzeňany znovu Chorý.  Jiskra se nevzdala a i podruhé stáhla náskok Viktorky na rozdíl jediného gólu. Přesný centr z levé strany volejem z první nádherně uklidil za Staňkova záda Petr Mužík. Gólové hody plzeňských útočníků dokonal ve 103. minutě Lukáš Matějka. Západočeši tak v posledním duelu před odjezdem do Rakouska zdolali Domažlice 4:2.

Jako porodní asistentka se setkávala s rodiči, kterým zemřelo nenarozené miminko. Sama pak začala dělat výzkumy, jak rodičům pomoci. Odborná asistentka Fakulty zdravotnických studií Kateřina Ratislavová obdržela z rukou primátora Martina Baxy cenu Anděl za dobrovolnictví.

fzsObdržela jste cenu Anděl za dobrovolnictví v sociálních službách. Můžete prozradit za co, a co to pro vás znamená?
Kateřina Ratislavová: Kromě své činnosti na Fakultě zdravotnických studií poskytuji poradenství rodičům a ženám, kterým zemřelo miminko. A to v rámci spolku Plzeňská zastávka, což je spolek, kde poskytujeme poradenství pozůstalým v jakékoli situaci. V současné době, nejčastěji v souvislosti s covidem, což je hodně náročné. Ocenění od pana primátora mi udělalo velkou radost a bylo to moc milé.

O pomoci umírajícím a jejich rodinám se už mluví, ví se o hospicích a paliativní péči. Bohužel se toto téma týká malých i nenarozených dětí. Jak je to v téhle oblasti?
Alena Lochmannová, proděkanka FZS pro vnitřní a vnější vztahy: Je pravdou, že prenatální paliativní péče je velice mladým oborem paliativní medicíny. Zjednodušeně se jedná o plánování a poskytování péče novorozencům, u kterých byla diagnostikována život limitující vada nebo nemoc a péče jejich rodinám.

Medicína dnes umí téměř zázraky, ale někdy je na přírodu krátká. Co vás vedlo k tomu, věnovat se zrovna tomuto smutnému oboru?
KR: Jako porodní asistentka jsem se setkávala s ženami, kterým během těhotenství či porodu miminko zemřelo. Jistě si umíte přestavit, jak je to smutná a náročná situace pro tyto rodiče. Ale zasaženi jsou i zdravotníci. Takže i já jsem prožívala pocity bezmoci, selhání, říkala jsem si, že jako zdravotníci jsme tomu měli zabránit. Ale ono to prostě někdy nejde. Začala jsem přemýšlet, jak být rodičům v takové situaci oporou. Zajímala jsem se, jaké to je v zahraničí, jaké jsou výzkumy. Sama jsem takový výzkum uspořádala. Ptala jsem se rodičů, co v takové chvíli potřebují, co jim bylo v nemocnici poskytnuto, jak byli spokojeni, co by potřebovali, čeho se jim nedostávalo. Z toho pak vycházela moje publikace o prenatální paliativní péči.

Jak se dá pomoci rodičům, kteří prožívají něco tak smutného?
KR: Pomoc je velmi individuální, musíme vycházet z potřeb jednotlivých rodičů. Hodně se mluví o různých rituálech, o důstojném rozloučení s miminkem. Ve společnosti se potýkáme s takovým mýtem, že by bylo nejlepší, kdyby rodiče na tu událost zapomněli, dělali, že se to nestalo a pořídili si další miminko. Ale tak to nefunguje. Rodiče jsou na dítě od první chvíle velmi vázaní, protože ho sledují na ultrazvuku, připravují se na porod, pořizují si věci. Pak dojde ke ztrátě a oni potřebují mít prostor pro truchlení, smutek, nevýkonnost. Podporujeme je v tom, aby si dali čas a prostor na to, se s touto situací vyrovnat.

Jste reprezentantky Fakulty zdravotnických studií. Jak se věnuje fakulta tomuto tématu?
KR: Fakulta velmi podporuje výzkumnou a publikační činnost v této oblasti. Vytvořila prostor a zázemí pro e-learningový kurz, péče pro rodiče po prenatální ztrátě, pro profesionály z praxe. Tohoto kurzu se již zúčastnilo přes 500 profesionálů z celé republiky. Myslím si, že naše úloha v této oblasti je velmi významná.

Mají studenti fakulty zájem o toto smutné téma?
AL: Primárně se jedná o studentky oboru porodní asistence. Téma je pro ně zajímavé, ale registrujeme, že si uvědomují, že se jedná o náročné téma. V rámci svého studia, které je hodně i praktické, se chtějí na toto téma a poskytování této péče připravit. Svědčí o tom i to, že toto téma si často volí, jako téma svých kvalifikačních prací.

Autor: Renata Jakoubková

Ve věku 75 let zemřel dlouholetý člen souboru činohry Divadla J. K. Tyla Zdeněk Mucha. Informaci o jeho úmrtí potvrdilo samotné divadlo.

Zdeněk Mucha působil v plzeňském divadle od roku 1987 a vytvořil zde skoro padesát rolí. Návštěvníci divadla ho mohli znát jako soudce Isidora v Poprasku na laguně, Emanuela Střelu v Jedenáctém přikázání, popeláře Doolittla v Pygmaliónu, sympatického Sanchu ve Zmoudření dona Quijota nebo Podkolatova v Ženitbě. Jedinečným způsobem stvořil chlapsky citlivého McMurphyho v dramatu Kde kukačka hnízdo má. Mezi jeho velké dramatické postavy bezesporu patří také Shakespearův Othello nebo Tomáš Beckett ve stejnojmenné Anouilhově hře. Jeho poslední rolí v plzeňském divadle byla postava Otce Ubu ve hře Král Ubu v roce 2019.

Populární herec navždy odešel 26. června.

Nová výjezdová základna vyroste v areálu dobrovolných hasičů ve Hřbitovní ulici v Plzni na Doubravce. Budova za 47,5 milionu korun by měla být dokončena v září roku 2022.

„Jsem velmi ráda, že se zdravotnická záchranná služba na Doubravce dočká nových prostor. Provizorní základna v objektu, kde byli záchranáři doposud v nájmu, již delší dobu nevyhovuje svým prostorem ani lokalitou. Moc mě proto těší, že se podařilo najít místo a finance k zajištění nových prostor,“ uvedla během ceremoniálu hejtmanka Ilona Mauritzová.

K vážné dopravní nehodě došlo po poledni na silnici mezi Číčovem a Vísky. Muže ve středním věku transportoval v kritickém stavu do nemocnice vrtulník.

Podle mluvčí krajské záchranky Márie Svobodové se srazilo nákladní auto s osobním. "Muž ve věku kolem 55 let z osobního automobilu utrpěl velmi vážná zranění, v bezvědomí na řízené plicní ventilaci jsme ho transportovali do Fakultní nemocnice v Plzni," dodala.

Policejní mluvčí Eva Červenková zatím pouze potvrdila, že jsou na místě dopravní policisté.

Záložník Viktorie Plzeň Ondřej Mihálik stráví sezonu 2021/2022 na hostování v Českých Budějovicích. Oba kluby se na tom domluvily právě dnes a hráč se ihned zapojí do přípravy Jihočechů.

Čtyřiadvacetiletý ofenzivní hráč přišel do Viktorie před dvěma lety z nizozemského AZ Alkmaar. Nejprve formou ročního hostování, které se následně změnilo v přestup. Před startem nové sezony nyní odchází na roční hostování bez následné opce do Dynama České Budějovice.

„Aktuálně máme velmi široký kádr, takže jsme se rozhodli, že bude pro Ondru nejlepší využít možnosti hostování. V Budějovicích by měl patřit mezi důležité hráče týmu, a hlavně pravidelně nastupovat, což je naším cílem. Hostování neobsahuje následnou opci, takže i nadále zůstane naším hráčem,“ okomentoval změnu v kádru generální ředitel Viktorie Adolf Šádek.

Velmi vážné zranění utrpěla seniorka poté, co ji na Klatovské třídě v Plzni srazila v pátek před polednem dodávka.

Ke střetu chodkyně s dodávkou vyjížděly všechny záchranné složky na Klatovskou třídu mezi Náměstí Míru a ulicí Dobrovského. "Žena ročník 1939 utrpěla velmi vážná zranění, v bezvědomí na řízené plicní vevtilaci byla transportována Emergency Fakultní nemocnice v Plzni," doplnila mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová. Příčinu nehody aktuálně na místě šetří kriminalisté.

V Plzeňském kraji za uplynulých sedm dní přibylo 53 nových případů koronaviru, dvojnásobek oproti předchozímu týdnu, kdy jich bylo 24. Poprvé od vrcholu pandemie v polovině března se sedmidenní bilance oproti předchozímu týdnu zvýšila. V posledním týdnu se počet denních přírůstků pohyboval od jednoho do 16. Za sedm dní přibylo v kraji devět nakažených na 100.000 obyvatel. Před týdnem to byli čtyři nakažení. V sedmidenním poměru nových případů na 100.000 obyvatel má kraj třetí nejvyšší nárůst, republikový průměr je osm nových případů na 100.000 obyvatel.

Největší podíl nově nakažených je v okrese Plzeň-jih, kde za sedm dní přibylo více než 17 nákaz na 100.000 lidí, celkem 11 případů. V Plzni-městě je to za týden přes 14 nákaz na 100.000 obyvatel, celkem 28. Nejlepší je situace v Plzeňském kraji nadále na Tachovsku, kde měli za uplynulý týden jedinou nově zjištěnou nákazu. Od začátku pandemie loni v březnu se v kraji nakazilo 98.398 lidí, 16,6 procenta všech obyvatel kraje. Na 100.000 obyvatel připadá od loňského jara 16.648 nakažených, což je čtvrté nejvyšší číslo mezi 14 kraji. Ve čtvrtek přibylo 16 nově nakažených, což je nejvíce od poloviny června.

Od začátku pandemie zemřelo v kraji 1913 nakažených lidí. Naposledy zemřel někdo 22. června. Nejvíc úmrtí spojovaných s koronavirem bylo v kraji při vrcholu pandemie letos v březnu, kdy zemřelo 529 lidí. Pro covidové pacienty je v kraji podle ministerstva aktuálně k dispozici 44 standardních lůžek s kyslíkem a 17 intenzivních lůžek s umělou plicní ventilací.

Očkování v kraji pokračuje. Za poslední týden dostalo vakcínu 37.154 lidí, což je dosud nejvyšší týdenní bilance, o 1166 víc než v předchozím týdnu. Zdravotníci dosud spotřebovali 451.630 dávek vakcín pro 274.431 lidí. Očkováno aspoň jednou dávkou je 46,4 procenta obyvatel kraje a přes 56 procent dospělých. Ukončené očkování má 182.603 lidí. Z nich dostalo 5404 lidí jednodávkovou vakcínu Janssen a 177.199 lidí některou z dvoudávkových vakcín. Ukončené očkování tak má 30,9 procenta všech obyvatel kraje.

čtk

Čtyři tituly, Liga mistrů, mnoho nezapomenutelných zápasů. Další úspěchy s plzeňskou Viktorií už krajní záložník Jan Kovařík nepřidá. Vedení západočeského klubu dnes potvrdilo jeho přestup do Bohemians Praha 1905.

Plzeňský dres oblékl levonohý fotbalista poprvé v roce 2013, když přestoupil do Štruncových sadů z Jablonce. A šlo o hodně ostrou premiéru na hřišti Neapole ve vyřazovací fázi Evropské ligy. V domácí odvetě se dokonce prosadil i mezi střelce a výrazně přispěl k postupu do osmifinále soutěže.

Od té doby patřil Jan Kovařík mezi důležité hráče Viktorie. Získal s ní celkem čtyři mistrovské tituly, Český Superpohár a dvakrát si zahrál základní skupinu UEFA Champions League. Fanouškům se jistě vybaví nejen brilantní centry levou nohou, ale třeba i gól v Doosan Areně proti AS Řím právě v prestižní soutěži.

„Ve Viktorce jsem prožil krásné chvíle, odehrál spoustu velkých zápasů, na které nikdy nezapomenu. Stejně tak zůstane vždy v mé paměti skvělá parta a samozřejmě fanoušci,“ říká Jan Kovařík, který po osmi a půl letech mění dres a již dnes se zapojí do přípravy se svým novým klubem Bohemians 1905. „Je to pro mě zase nová výzva, budu se chtít prosadit. Ale Viktorce budu i nadále držet palce, hlavně, aby se povedlo postoupit v pohárech,“ vzkazuje Jan Kovařík.

„Honza Kovařík se zasloužil o zisk čtyř nezapomenutelných titulů a patří nesmazatelně do naší úspěšné klubové historie. Navíc byl vždy vzorovým hráčem s vynikajícím přístupem, a i po lidské stránce skvělý člověk,“ říká na adresu „Koviho“ generální ředitel klubu Adolf Šádek.

„Přeju mu, aby se mu dařilo v novém angažmá a byl spokojený i v osobním životě. Až přijede poprvé k nám na stadion jako soupeř, určitě se s ním budeme chtít před utkáním společně s fanoušky rozloučit,“ dodal Adolf Šádek.