
Marie Osvaldová
Jedete na dovolenou? Tady jsou tipy, kde si dát pozor!
Počet dopravních nehod v Plzeňském kraji v posledních letech roste a za posledních 10 let se navýšil o hrozivých 20 procent. Kde si dát tedy pozor, pokud právě míříte na dovolenou?
V Plzeňském kraji se jedná například o silnici mezi rybníky u Čečkovic na Tachovsku, o křižovatku pod zámkem v Horšovském Týně, o příjezdovou cestu do Kokšína ze Švihova a o křižovatku u železničního přejezdu v Dehtíně. Pozor si dejte také na křižovatce typu X v Kozolupech nebo na silnici č. 20 v polích mezi Chvalenicemi a Losinou.
Při cestě republikou přes krajská města si pak dávejte pozor zejména v Brně, Plzni a Zlíně. Tato města měly podle Indexu bezpečnosti silnic Generali České pojišťovny nejnebezpečnější komunikace ze všech krajských měst v minulém roce.
Nebezpečí číhá na dvoupruhové silnici, na dálnici je bezpečno
Dobré je také umět poznat typové situace, kdy vám hrozí srážka. Ačkoliv jsou nehody způsobeny více faktory, výše uvedená riziková místa mají něco společného. Většina z nich leží na běžných dvoupruhových silnicích, tedy na takových, po nichž se jezdí na každé straně v jednom pruhu.
„Často se setkáváme s představou, že nejnebezpečnější je jízda po dálnici. Naše data ale potvrzují, že mezi rizikové komunikace patří kvůli vysoké koncentraci dopravy ty ve městech, a to včetně parkovišť. Následují silnice II. a nižších tříd, říká Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny. Na druhou stranu, pokud už na dálnici k nehodě dojde, bývají podle jeho slov škody daleko vyšší, a to včetně následků na zdraví.
Podobně mluví i Pavel Havránek, ředitel divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií z Centra dopravního výzkumu. „Dálnice jsou bezpečnější zejména proto, že protisměrný provoz je oddělen, křižovatky jsou mimoúrovňové a nedochází tak k nejrizikovějším manévrům, se kterými se v silniční dopravě potkáváme. Také je zde vyloučen provoz chodců a cyklistů, což výrazně zjednodušuje dopravní situaci pro řidiče," podotkl.
Před odjezdem na dovolenou je proto vhodné ověřit si, zdali máte platné havarijní pojištění. Opravy vozidel po nehodách jsou stále dražší, a proto se vyplatí se před zbytečnými náklady dopravních nehod chránit. Zejména proto, že na „běžných“ silnicích v regionu nehrozí jen nehoda nebo srážka s jiným autem, ale také se zvěří. „Střety se zvěří patří k fenoménu českých silnic a jejich počty za poslední roky trvale rostou. Jen naši likvidátoři jich s klienty denně řeší zhruba tři desítky,“ potvrzuje Jan Marek z největší domácí pojišťovny.
Železnorudsko očekává stejně jako loni silný nápor letních turistů
Železnorudsko, největší rekreační oblast v Plzeňském kraji, očekává stejně jako loni výrazný nápor prázdninových turistů, zejména rodin s dětmi. Podle vedoucí informačního turistického centra Železná Ruda Barbory Kučeravé nebude mít hodně lidí zájem vycestovat a zůstanou v Česku a Šumava je oblíbená. Průzkumy centra potvrzují, že 85 procent lidí se na Šumavu vrací, což je podle Kučeravé obrovské číslo.
"Loni už to byl frmol a věřím, že letos to bude podobné. Všichni podnikatelé v cestovním ruchu i obce se na snažili na léto intenzivně připravit, i když to bylo velmi složité a rychlé kvůli nejasným termínům a parametrům rozvolňování," uvedla.
Ze socioekonomického monitoringu, který zpracovávala Univerzita BOKU z Vídně, vyšlo, že Šumavu navštíví přes dva miliony lidí ročně, nejvíce v červenci a srpnu a v lednu a únoru. Zhruba 125.000 lidí projde Modravou. "(Nedaleká) Železná Ruda je trochu slabší, v našem infocentru bylo v loňském covidovém roce 65.000 lidí, téměř stejně jako rok předtím, ale to jsme měli skoro půl sezony zavřeno," řekla Kučeravá. Denní vrcholy byly 450 lidí, o rok dřív 350. Z monitoringu vyšlo také například to, že vstupní branou Šumavy je železnice.
Zatímco v minulých letech mělo město s 1630 obyvateli už v březnu kalendář akcí, tak letos ještě koncem května nevědělo, co může uspořádat. Podle místostarosty Petra Najmana (Volba pro Železnorudsko) město intenzivně připravuje na 6. a 7. srpna Železnorudské slavnosti. Letos bude jejich součástí vzpomínka na 30. výročí opětovného zprovoznění hraniční železniční stanice Alžbětín, jejíž polovina patří Němcům. Město dále chystá Večer pro Železnorudsko na 11. září od 12:00.
Od 26. června do poloviny září běží letní turistická soutěž na trase mezi Brčálníkem a Hojsovou Stráží. Návštěvníci si v infocentru vyzvednou leták a s ním projdou trasu, nasbírají razítka a poté se losují ceny, které poprvé věnovali místní podnikatelé. Návštěvníci mohou projít osm naučných stezek. Letos město přidalo stezku Národního parku a CHKO Šumava u Brčálníku a Zajícovu a Datlovu stezku sportovního areálu Špičák.
Ve městě je denně od 08:00 do 17:30 otevřeno environmentální a informační centrum. "Celou expozicí nově procházejí stopy rysa, který už žije na Šumavě spoustu let. A je tam také pár stop vlka, který se sem vrátil před čtyřmi lety. Děti mají za odměnu všechny posbírat," uvedla vedoucí. V přízemí je muzeum lyžování a knihy o přírodě. Nahoře je šest kabinetů - čáp černý, jelen, bobr s bobřím hradem, geologie geomorfologie, les, byliny a houby. "Je tam třeba spousta starých nástrojů, které se používaly při sběru bylin a hub před 100 lety," řekla.
Město ještě letos nestihne připravit centrální ubytovací systém, díky němuž by infocentrum vědělo, kde a kolik lůžek je volných. "Chce to až 200.000 korun, ale Železná Ruda letos vinou koronakrize přišla o spoustu peněz," dodala.
čtk
Jaký bude červenec? Meteorologové leccos naznačili
Po velmi proměnlivém počasí a to jak s pohledu teplot, tak i z pohledu srážek z posledních čtyř týdnů, očekává Český hydrometeorologický ústav v první polovině prázdnin návrat k normálním hodnotám charakteristickým pro tuto roční dobu.
"Předpokládáme, že období do začátku srpna bude na našem území jako celek teplotně průměrné. Teploty v jednotlivých týdnech se budou pohybovat většinou kolem dlouhodobého normálu, přičemž začátek druhé červencové dekády je velice nejistý," uvedli meteorologové. Poslední týden v červenci může přinést i o něco chladnější počasí s nižšími teplotami, než jsou obvyklé pro závěr července. "Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme, že období od 5. července do 1. srpna 2021 by mělo být na území ČR jako celek taktéž průměrné," dodali meteorologové. Během celého července se očekávají četnější srážky většinou ve formě přeháněk a bouřek. Týdenní úhrny srážek se budou pohybovat kolem dlouhodobého normálu, přičemž nejvyšší úhrn srážek by měl spadnout v posledním červencovém týdnu.
V části Plzeňského kraje významně přibývá nakažených
Nejhorší situace kolem nemoci covid-19 už není jen v Praze. Poslední dny výrazně přibylo nakažených v okrese Plzeň-jih.
Tzv. týdení incidence, tedy počet nemocných s koronavirem za uplynulý týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, už na jižním Plzeňsku dosáhla hodnoty 28,3. V Praze je přitom toto číslo jen nepatrně vyšší, podle statistik Ministerstva zdravotnictví konkrétně 28,39.
Na jižním Plzeňsku se poslední týden nakazilo koronavirem 18 lidí. V mnohem početnějším hlavním městě je pak za stejné období 379 nemocných.
Postrach firem v kraji dopaden. Policisté zjišťují, co všechno vykradl
Jednatřicetiletého muže stíhají policisté za to, že se vloupal do firmy, benzínky i restaurace. Není ale vyloučeno, že stojí i za dalšími krádežemi. Celkem způsobil škodu minimálně 200 tisíc korun.
"Obviněný muž se v půlce května 2021 vloupal za použití násilí do jedné firmy v okrese Cheb a z kanceláře firmy odcizil finanční hotovost přes 90 tisíc korun a prázdnou krabičku od mobilního telefonu. Měsíc poté odjel bez zaplacení od jedné benzínové čerpací stanice na Plzeňsku. Následně se v uplynulém víkendu vloupal do restaurace v Plzni a odcizil několik lahví tvrdého alkoholu a finanční hotovost 100 tisíc korun," popsala policejní mluvčí Michaela Raindlová.
Policisté po mladém muži pátrali, vyhodnocovali kamerové záznamy i veškeré stopy. "Díky skvělé operativní činnosti, místní i osobní znalosti a na základě vyhodnocených stop muži zákona zloděje vypátrali a zadrželi. Ten se ke všem skutkům doznal. Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět na podání návrhu na jeho vzetí do vazby," dodala policejní mluvčí. Podle ní není vyloučeno, že obviněný muž může mít na svědomí další protiprávní jednání a jeho pobyt za mřížemi se v případě prokázání viny prodlouží.
Plzeňský kraj požádá o státní dotaci na novostavbu galerie
Plzeňský kraj bude žádat o státní dotaci na dlouho plánovanou stavbu budovy Západočeské galerie v Plzni. Pokud se podaří získat dostatek peněz, chce jí kraj vybudovat v lokalitě U Zvonu. Informoval o tom krajský náměstek pro kulturu a památkovou péči Marek Ženíšek.
Výstavba nové budovy bude stát podle odhadů maximálně 945 milionů korun. Krajská koalice má podle Ženíška interní politickou dohodu, že se galerie bude stavět za předpokladu, že se sežene alespoň 40 procent nákladů na stavbu mimo rozpočet kraje. "V příštím roce by mohly být dostupné i dotace EU, které by bylo možné na stavbu galerie také využít. Počítáme, že z toho by kraj pak mohl získat minimálně dalších 150 milionů korun, doufám že více. A pak už bychom splnili tu podmínku a mohl by se začít soutěžit hlavní dodavatel," uvedl Ženíšek.
Nová moderní polyfunkční budova s pěti nadzemními a dvěma podzemními podlažími a čistou podlahovou plochou zhruba 7,5 tisíce m2 má zahrnovat prostor pro stálou expozici, výstavní prostory, depozitář, administrativní prostory, audiovizuální sál pro pořádání kulturních akcí, knihovnu, výtvarný ateliér, prodejnu publikací a kavárnu. V podzemní a přízemní bude vybudováno celkem 40 nových parkovacích míst.
Technická příprava projektu je podle Ženíška ve velmi vysokém stupni rozpracovanosti. "Pro projekt byly kompletně vypořádány majetkoprávní vztahy, bylo zajištěno stavební povolení a pokračují práce na finální podobě projektové dokumentace pro provádění stavby," upřesnil. Pokud se kraji podaří získat státní dotaci a dotaci z EU, realizace projektu je plánována v letech 2022 – 2025.
Západočeská galerie spravuje velmi cenné sbírky od starého po současné umění s dominantními kolekcemi 19. a 20. století v rozsahu zhruba 10 tisíc předmětů, jejichž odhadovaná hodnota je více než miliarda korun, bez možnosti jejich konstantní a důstojné prezentace veřejnosti a s omezenými možnostmi jejich adekvátní správy a péče o ně.
Některé strany v Plzeňském kraji dosud neznají své lídry pro podzimní volby
Ani čtvrt roku před podzimními sněmovními volbami nemají některé strany v Plzeňském kraji zatím jasno o svých volebních lídrech a podobě kandidátek. Většinou si ale už vybraly, kdo jejich kandidátky povede. Jsou to poslanci a další známé tváře. Na úplné politické nováčky většinou nesází. Jméno lídra zatím nemá například parlamentní SPD nebo nové hnutí Přísaha, jemuž předvolební průzkumy dávají šanci na volební úspěch a vstup do Parlamentu. Vybrat by je chtěly zhruba do poloviny července.
Vládní ANO má do voleb vést jeden ze zakládajících členů hnutí, bývalý krajský předseda a současný poslanec Jan Volný. Jednohlasně ho doporučil na konci května krajský sněm, konečné slovo bude mít celostátní vedení. Z pěti dosavadních poslanců ANO sněm doporučil na kandidátku kromě Volného také Kamala Farhana. V minulých sněmovních volbách vedla kandidátku bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová.
Druhá vládní strana, ČSSD, si za lídra zvolila lékaře záchranné služby, krajského koordinátora očkování a vysokoškolského učitele Robina Šína. Dosavadní poslanec Václav Votava už nekandiduje. V minulých volbách vedl kandidátku bývalý ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec, který se postupně z politických postů stáhl.
Kandidátku koalice Spolu, do níž se spojily KDU-ČSL, ODS a TOP 09, povede v kraji poslanec, plzeňský primátor a místopředseda ODS Martin Baxa. Za TOP 09 je v koalici lídrem náměstek hejtmanky pro kulturu a památky a bývalý poslanec Marek Ženíšek. Lidovci si za svého lídra na společné kandidátce vybrali místostarostu centrálního plzeňského obvodu Stanislava Šece. ODS má nyní ve Sněmovně kromě Baxy ještě poslance Pavla Šindeláře, který nastoupil v březnu jako náhradník po rezignaci hejtmanky Ilony Mauritzové. Lidovci ani TOP 09 nyní v kraji poslance nemají.
Lídra si už vybrala také další koalice STAN a Piráti. Bude jím za STAN bývalý hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, na druhém místě je za Piráty Daniel Kůs a třetí je současný pirátský poslanec Lukáš Bartoň.
Lídrem kandidátky KSČM bude jako při minulých volbách jediný komunistický poslanec v Plzeňském kraji Jiří Valenta. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) podle krajské předsedkyně Marie Pošarové jméno lídra a kandidátku zveřejní po schválení celostátním předsednictvem kolem poloviny července.
Hnutí Trikolóra v červnu opustila v kraji většina jeho členů. Volební formaci Trikolóra, Svobodní, Soukromníci povede v kraji do voleb jako lídr pracovník v autoprůmyslu Jan Dočekal, nominovaný za Svobodné.
Nové hnutí Přísaha Roberta Šlachty zatím krajskou kandidátku nesestavilo. "Do poloviny července by se měl konat krajský sněm, na němž se bude o kandidátce jednat," řekla mluvčí Přísahy Karolína Skrčená.
V Plzeňském kraji vyhrálo sněmovní volby v roce 2017 ANO. Získalo 30,98 procenta hlasů, druhá ODS měla 12,09 procenta, pro SPD hlasovalo 10,56 procenta voličů, Piráti dostali 10,01 procenta hlasů. Přes pětiprocentní hranici se dostala ještě KSČM s 8,65 procenta hlasů a ČSSD, kterou volilo 7,97 procenta voličů. Pod pětiprocentní hranicí skončily STAN (4,85 pct hlasů), TOP 09 (4,82 pct hlasů) a KDU-ČSL (3,49 pct hlasů). Voleb se zúčastnilo 59,91 procenta voličů. Z 11 poslanců je ve Sněmovně pět za ANO, dva z ODS a po jednom za ČSSD, Piráty, SPD a KSČM.
čtk
Tohle mělo jít k lidem?! Maso převážel v dodávce bez mrazáku
Dodávka převážející maso v nevyhovujících podmínkách díky práci plzeňských celníků do cíle nedojela.
V neděli 27. června v odpoledních hodinách zastavila hlídka mobilního dohledu v obci Babylon dodávku s českou registrační značkou, řízenou občanem vietnamské národnosti. "Po otevření ložné plochy vozidla byla překvapena nákladem. Přestože vozidlo zjevně nebylo vybaveno žádných chladicím zařízením, přepravovalo více než 200 kilogramů volně loženého syrové i tepelně opracovaného masa. Pocitová teplota ve vozidle odpovídala venkovní teplotě, která byla v tu chvíli cca 25°C," uvedla mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj Marcela Kašparová. Hlídka podle ní následně kontaktovala Krajskou veterinární správu, do jejíž kompetence podezření z porušení veterinárních předpisů při přepravě živočišných produktů spadá.
Napilno měli celníci ale i pár dní nazpět. Z důvodu podezření z porušení práv k ochranné známce zadrželi více než 1600 kusů zboží. "Mezi zajištěným zbožím tradičně převládaly textilní a galanterní výrobky, parfémy a hodinky," podotkla Kašparová. Celková prodejní hodnota originálních výrobků byla vyčíslena částkou téměř čtyř milionů korun. Jejich pozornosti neunikla ani přeprava téměř 1 300 litrů piva bez dokladů prokazující zdanění, dále bezmála 30 000 kusů cigaret značených v rozporu se zákonem a také ve dvou případech nedovolená přeprava menšího množství omamných a psychotropních látek.
Každá výhra je povzbuzující, hlásí Bílek. Přišla Plzeň o oporu zálohy?
Také poslední utkání v Česku před odjezdem na rakouské soustředění viktoriáni zvládli vítězně. V duelu hraném netradičně 4x30 minut porazili v Luční ulici Domažlice 4:2. „Chtěl jsem, aby všichni měli stejnou zátěž, proto jsme hráli takto. Bylo vidět, že je to trošku utahané, protože hráči toho mají dost. Končíme druhý týden přípravy a těžce trénujeme,“ prozradil Michal Bílek.
Radost Michalu Bílkovi může dělat fakt, že i ve třetím přípravném zápase jeho svěřenci zvítězili. „Každé vítězství je povzbuzující. Byť to není v přípravě úplně to základní, fotbal hrajeme proto, abychom vyhrávali a klukům to vždycky pomůže,“ řekl trenér Michal Bílek, kterému může kazit radost zranění Lukáše Kalvacha. Pro klíčového záložníka Plzně skončilo utkání už v 7. minutě, s podezřením na vážné poranění kotníku zamířil rovnou do nemocnice. „Jsem spokojen i s tím, jak jsme to odtrénovali. Absolvovali jsme vše, co jsme chtěli a teď nás čeká herní soustředění v Rakousku. Tam je to třeba vyladit tak, abychom byli na první utkání předkola Evropské konferenční ligy dobře připraveni,“ dodal Bílek.
Limberský proti "svým"
V dresu Jiskry nastoupil také David Limberský, ikona Viktorie, která v létě ukončila profesionální kariéru. "Byl to zvláštní pocit, ale užil jsem si to. Fanoušků přišlo hodně a byl to skvělý zápas, i pro nás se super výsledkem. Všichni jsme spokojení. Viktorka vyhrála a my máme dobrý výsledek," usmíval se Limberský.
"Ani to neberu tak, že jsem odešel. Na hřišti se sice neobjevím, ale v klubu jsem pořád. S kluky a vedením jsem v každodenním kontaktu, takže mě nějaká nostalgie nepřepadla. Jsem pořád součástí klubu, a tak to zůstane celý život, i kdyby jen jako řadový fanoušek. Tento klub nikdy neopustím,“ dodal Limberský.
V Horažďovicích mají opravenou železniční stanici i její okolí
Rok trvající oprava stanice Horažďovice, dříve Horažďovice-město, za více než 22 milionů korun, skončila. Kromě zlepšení stavu objektu upravila nejbližší okolí. Hlavním cílem bylo zabránit vlhnutí budovy, snížit náklady na údržbu i vytápění a zlepšit hygienické standardy třech bytů ve vyšších podlažích.
Podle mluvčí Správy železnic Radky Pistoriusové bylo opraveno kompletní technické zařízení budovy, včetně přípojky na splaškovou kanalizaci. "Čekárna pro cestující má novou dlažbu, výmalbu i mobiliář. K dispozici mají také zcela nové veřejné toalety s automatem umožňujícím i bezkontaktní platbu," uvedla.
Na sedlové střeše s polovalbou proběhla výměna krytiny a oprava klempířských konstrukcí. Opravou prošlo také zastřešení nad peronem, včetně úpravy zpevněných ploch pod ním. "Okna a dveře byly nahrazeny novými, respektujícími historický ráz budovy. Celková renovace fasády zkombinovala principy současné moderní architektury a snahu o co největší přiblížení vzhledu, jaký měla železniční stanice začátkem 20. století," popsala Pistoriusová.
Z okolí budovy byly odstraněny nevzhledné plechové buňky, prostor získal parkovou úpravu a byl vybaven lavičkami a dalším mobiliářem. Zpevněné plochy kolem budovy prošly rekonstrukcí, z přednádraží byla doplněna rampa pro bezbariérový přístup. V rámci připravované revitalizace trati z Horažďovic do Sušice bude pro cestující následně dobudován ještě i komfortní přístup k vlakům.
Opraveny byly podle Pistoriusové také plochy před nádražní budovou, a to díky finanční účasti města Horažďovice, které na obnově nádraží a jeho okolí výrazně spolupracovalo.