Plzeňská radnice je ve střehu. Kvůli masivnímu propouštění agenturních zaměstnanců hrozí problémy!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 3. listopad 2021 10:12
Plzeňská radnice je ve střehu. Kvůli masivnímu propouštění agenturních zaměstnanců hrozí problémy! ilustrační. Foto: M. Sedláček

Není zájem o naše televizory, proto propustíme stovky lidí. Tak zdůvodnila snižování stavu zaměstnanců japonská firma Panasonic. V Plzni tak přijde o práci necelá tisícovka lidí. Jak kmenoví zaměstnanci, tak agenturní. Na tuto situaci se musí připravit nejen úřad práce, ale i město. U agenturních zaměstnanců totiž hrozí, že rozšíří řady bezdomovců v krajské metropoli.

Plzeňský Panasonic zaměstnával v době svého největšího rozmachu 7,5 tisíce lidí. To bylo v roce 2010. V dubnu příštího roku tam zůstane jen 300 až 370 zaměstnanců. To je termín kdy chce Panasonic propustit zhruba 900 lidí.  Důvodem je, že klesá zájem o jeho televizory. O práci v Panasonicu přijde i pětistovka agenturních pracovníků. A to už je důvod proč je město ve střehu.

"Někteří mohou odjet domů, podle předpokladu na Vánoce, a už by se pravděpodobně nevraceli. Některé by mohly přebrat jiné firmy, protože stále je hlad po pracovnících v tomto odvětví v tom průmyslu," podotkl Zrzavecký. Panují ale také obavy z toho, že někteří agenturní pracovníci přijdou o práci a nedostanou se domů. V tom horším případě mohou skončit mezi bezdomovci. A na to se už město připravuje. "I to se může stát. Od toho tady máme nastavenou síť sociálních služeb a samo město je v současné době velmi aktivní směrem k lidem bez domova. Takže pakliže by tato situace nastala, budeme v rámci terénních a sociálních služeb s těmi lidmi komunikovat a budeme jim hledat a nabízet řešení," doplnil radní.

Panasonic je sice první, kdo v kraji oznámil propouštění, nemusí být ale poslední. V ohrožení jsou firmy, které vyrábí pro automobilový průmysl, který je v útlumu. "Strašně bude záležet na tom, jak se zachová automotive, protože část firem na Borských polích právě je subdodavateli pro automobilový průmysl. Pakliže by skutečně a zatím bohužel to tak vypadá, že automotiv zastaví výrobu a bude mít problém, pak teoreticky se můžeme připravit na to, že město bude součinno s firmami, agenturami  a bude vybavovat export těch lidí v podstatě do země původu," dodal Zrzavecký.