Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Záložník Adriel Ba Loua bude hájit barvy Lech Poznań. Viktorii však bude k dispozici ještě pro duely play-off Evropské konferenční ligy s CSKA Sofia. Kluby se na tom domluvily během pondělí.

Pětadvacetiletý záložník z Pobřeží slonoviny podstoupil během dneška v polském klubu zdravotní testy a podepsal s ním nový kontrakt. Ten vejde v platnost po odvetě mezi Viktorií a CSKA Sofia. „Hráč projevil zájem odejít do zahraničí a přišla i konkrétní zajímavá nabídka, kterou jsme se rozhodli akceptovat,“ řekl k transferu generální ředitel Viktorie Adolf Šádek.

„Věřím, že nám Adriel pomůže a přispěje ke splnění cíle, kterým je jednoznačně postup do základní skupiny Evropské konferenční ligy. To by bylo pro všechny strany to nejlepší rozloučení,“ dodal Adolf Šádek. Hráč se nyní opět přesouvá zpět do Plzně, kde se zítra opět plně zapojí do tréninku a bude připravený nastoupit do čtvrtečního duelu.

Adriel Ba Loua přišel do Viktorie Plzeň před rokem z Karviné. Ve viktoriánském dresu odehrál 46 zápasů, v nichž vstřelil 9 branek.

Po úterním ochlazení teploty do konce týdne postupně porostou až ke 30 stupňům Celsia. Do poloviny září se pak bude zvolna ochlazovat. Více srážek meteorologové očekávají v příštím a druhém zářijovém týdnu.

Období příštích čtyř týdnů (16.8.-12.9.2021) má být podle meteorologů teplotně i srážkově průměrné. "Teplotně očekáváme první dva týdny předpovědi (16.8.-29.8.) slabě podprůměrné, třetí a čtvrtý týden předpovědi (30.8.-12.9.) průměrné. Týdenní průměry nejvyšších denních teplot očekáváme v prvním týdnu předpovědi (16.-22.8.) kolem 24 °C, v druhém a třetím týdnu předpovědi (23.8.-5.9.) kolem 22 °C a ve čtvrtém týdnu předpovědi (6.9.-12.9.) kolem 20 °C. Srážkově očekáváme první a třetí týden předpovědi průměrné, druhý a čtvrtý týden průměrné až nadprůměrné," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

V Plzeňském kraji bylo od druhé poloviny července bez předchozí registrace očkováno proti koronaviru více než 5300 lidí. Většina z nich využila nabídky očkovacích center v kraji nechat se očkovat bez registrace, přes 1000 lidí naočkovaly dosud dva mobilní týmy, které od 19. července navštěvovaly po dohodě se starosty obce v odlehlejších oblastech. 

„Zájem o očkování bez registrace stále roste, z toho mám velkou radost. Povinná registrace měla svoje opodstatnění v době, kdy nebyl dostatek vakcín a museli jsme přednostně ochránit ty nejzranitelnější a nejohroženější. Teď, když máme vakcín dostatek, je pro mnohé jednodušší a přístupnější jít na očkování bez nutnosti předchozí registrace. Proto v podpoře této možnosti budeme nadále pokračovat,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Očkování bez registrace nabídly mobilní týmy v kraji poprvé 19. července, o čtyři dny později také vybraná očkovací místa. Očkování pokračuje i v srpnu, každý pátek na osmi místech v kraji a v sobotu ve Velkokapacitním očkovacím centru v Plzni. Dosud bylo bez registrace očkováno alespoň první dávkou 4317 lidí v očkovacích centrech, z toho za minulý pátek a sobotu to bylo 767 lidí. „Snažili jsme se od počátku vyjít vstříc každému tak, aby pro něj byla možnost očkování co možná nejpřístupnější, nejpohodlnější a nejjednodušší. Statistiky ukazují, že se nám to daří a to mě velmi těší," dodala hejtmanka.

Alespoň první dávku očkování má v kraji 314 977 lidí, ukončené očkování druhou dávkou pak 287 480 osob. Bez registrace bylo první dávkou očkováno od druhé poloviny července celkem více než 5 300 osob.

Včelám z úlů rozmístěných na střechách městských budov v Plzni se v letošním roce velmi daří. První dva úly nechal magistrát umístit na střechu radnice na náměstí v historickém centru města v roce 2019 a o rok později z nich stočil prvních 17 kilogramů medu. Letos město přidalo další dvě včelstva na budovu úřadu ve Škroupově ulici, po dvou včelstvech je i na střechách 21. základní školy a Centra robotiky, na podzim se plánuje rozšíření úlů na další budovu magistrátního úřadu v Koterovské ulici. Letos se z úlů na radnici a ve Škroupově ulici stočilo na 60 kilogramů medu.

„Včelám se daří nejen na venkově, ale i ve městě a příkladem může být plzeňská radnice. Těší mě, že ze samotného srdce Plzně jsme rozšířili včelstva i do další naší budovy magistrátu ve Škroupově ulici a na podzim budeme pokračovat budovou v Koterovské ulici na Slovanech,“ vysvětlil primátor města Martin Baxa a doplnil: „Z úspěšného stáčení medu vytváříme propagační materiály města – hosté tak obdrží med s logem krajské metropole. V letošním roce se na radnici a ve Škroupově ulici stočilo na 60 kilogramů medu.“

„Životní prostředí centra čtvrtého největšího českého města není tak špatné a včelám se ve městě opravdu daří,“ potvrdil včelař Pavel Mach. „Zřejmým dokladem je letošní stáčení medu, kdy medu ze včelstev v centru Plzně bylo více než z mých dalších míst v přírodě ve Kdyni či u zámku Kozel na Rokycansku. A v Centru robotiky byl zase med podstatně dříve než na jiných místech, důvodem byly pravděpodobně brzy kvetoucí keře kolem řeky. Včela má dolet až pět kilometrů, v centru města jsou zdrojem pro včely nejčastěji parky a sadový okruh, kde je zeleně dostatek, ale stejně tak mnoho obživy pro včely nabízí zelené vnitrobloky budov. Rozhodně mají včely v centru města dostatek potravy. Nevadí jim ani trvalý hluk, tomu se umí přizpůsobit, i když je nelze samozřejmě umístit do úplně frekventované ulice, včely si chrání svůj okruh přibližně 5 až 20 metrů. Včelstva umisťujeme vždy po dvou, aby si vzájemně mohla vypomoci,“ uvedl Pavel Mach. O včely se včelař stará na budovách magistrátu v sezoně od dubna do srpna jednou za 14 dní a mimo sezonu jednou za měsíc.

Zájemci mohou včely na plzeňských veřejných budovách sledovat online přes web https://www.vcelynastrechach.cz/strechy. „Spojil jsem s městskou organizací BIC Plzeň, abychom společně připravili projekt monitoringu včelstev a vznikl z toho plzeňský projekt ProBee, který podpořila skrze své Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň. Díky němu jsou včelstva na budovách města Plzně sledována prostřednictvím technologie umělé inteligence a informace z úlů (obraz a zvuk) jsou analyzovány s pomocí neuronových sítí,“ vysvětlil Pavel Mach.

Podle ředitele Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně Petra Trinera je pod každým úlem je umístěna váha, kde je možné sledovat denní včelí přínos nektaru a pylu. "V každém úlu je také senzor, který měří teplotu v úlu a snímá zvukový projev včel. Tyto údaje je možné vidět i na grafu po jednotlivých dnech. Včelstvo je uvnitř a z venku sledováno kamerou. Všechna vyjmenovaná zařízení jsou buď na solární panel nebo baterie. S rozšířením na budovu v Koterovské počítáme v následujících měsících, nyní je nutné vybudovat bezpečnostní zábradlí na střeše, poté již můžeme instalovat včelí úly," dodal Triner.

V čase mezi olympijskými a paralympijskými hrami v Tokiu zahájilo svůj program v Japonsku Divadlo Alfa. Plzeňští loutkáři nejprve tokijskému publiku představili půvabnou výstavu 18 českých loutek a na festivalu A-hoj! v Divadle PUK vystoupili rovněž s ukázkami, online záznamy inscenací a workshopy. Ve dnech 17. a 19. srpna představí Alfa v Tokiu komponovaný program o českém moderním loutkářství a po něm ji čeká přesun na ostrov Óšima. Na závěr budou herci bavit diváky ve městech Nagoja a Okajama.

pondělí, 16. srpen 2021 17:55

7 NEJ Filipa Nepejchala

Filip Nepejchal je sportovní střelec Dukly Plzeň, účastník olympijských her v Rio de Janeiro 2016 a nejlepší sportovní střelec světa za rok 2019 v olympijské disciplíně libovolná malorážka 3x40.

Mobilní očkovací týmy budou ještě ve větším rozměru dojíždět do příhraničních oblastí v Plzeňském kraji. V některých obcích je totiž proočkovanost nízká, Plzeňský kraj chce lidem ještě více zpřístupnit očkování i v odlehlých oblastech regionu.

V celém Plzeňském kraji mají lidé dosud možnost se očkovat v 11 očkovacích centrech, z toho 8 míst očkuje bez registrace. Jenže ani to mnohde nestačí. „Rozhodli jsme se zřídit ke stávajícím očkovacím centrům větší počet mobilních týmů a jsme připraveni je vyslat do obcí, kde je nízká proočkovanost. Zvolili jsme proto spolupráci se starosty obcí, která se nám již v jarním období osvědčila. Jsem velmi ráda, že i tentokrát jsou to právě starostové, kdo nám pomohou předat obyvatelům informace k očkování a budou se podílet na organizaci spolu s mobilními týmy našich očkovacích center,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Plzeňský kraj ve spolupráci s očkovacími centry zřídil prozatím sedm dalších mobilních týmů mimo ty, které očkují v obcích na severním Plzeňsku a Tachovsku. Nově postavené týmy pokryjí všechny okresy včetně metropole. Vyjíždět budou ze Stoda, Rokycan, Domažlic, Klatov, Sušice, z Plzně pak týmy EUC kliniky a FN Plzeň. Jeden mobilní tým hejtmanství vysílá do firem. „Máme zde velká očkovací centra, zřídili jsme mobilní týmy a věřím, že to je další krok k tomu, abychom obyvatelům spolu se starosty zjednodušili přístup k očkování,“ dodala hejtmanka Ilona Mauritzová.

Nízká proočkovanost v některých obcích je způsobena často vysokým počtem obyvatel, kteří prodělali onemocnění covid-19 a běží jim ochranná doba po nemoci. Kromě těchto obyvatel v příhraničí evidujeme také velký počet pendlerů. Výjimkou nejsou ani lidé s komplikovaným přístupem k dopravě do vzdálenějšího očkovacího centra.

Praktická výuka na prvním místě. Studenti Fakulty zdravotnických studií během léta nacvičovali modelové záchranné situace, při kterých běhal mráz po zádech. Sražený chodec, dopravní nehoda s několika zraněnými nebo havárie při seskoku padákem. Akce s názvem “Den s traumatem” rozhodně nebyla nudnou teoretickou výukou

Modelovky FZSTěžko na cvičišti, lehko na bojišti. To je heslo pro studenty Fakulty zdravotnických studií. Ti se pravidelně zúčastňují velkých taktických cvičení Integrovaného záchranného systému nebo workshopů, a spolu s pedagogy pořádají osvětové akce pro širokou veřejnost. Katedra záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví FZS Západočeské univerzity pořádala během léta ve spolupráci s Leteckou záchrannou službou Plzeň-Líně akci s příznačným názvem “Den s traumatem”.

Modelové situace připravovali studentům i v místech, kde je velký pohyb lidí a zvídavých osob. Akce proto probíhala v budově fakulty a jejím okolí, například v areálu letiště v Líních.  Pro studenty byla výuka silně realistická a díky ní se lépe  připraví i psychicky na reálné situace, které je čekají.

Jak Den probíhal? Vyučující, absolventi oboru a příslušníci Armády ČR pro studenty oboru záchranářství připravili modelové situace zaměřené na ošetření pacienta s traumatem. Nacvičovali tak poskytování přednemocniční neodkladné péče například u výsadkáře, který havaroval při seskoku padákem, při dopravní nehodě s několika zraněnými nebo u sraženého chodce.

Pro modelovou situaci s názvem EMERGENCY byl v prostorách učebny vytvořen improvizovaný urgentní příjem, kde studenti jako členové nemocničního týmu poskytovali neodkladnou péči postupně přijímaným pacientům. Dále měli možnost si vyzkoušet třídění metodou START (snadné třídění a rychlá terapie), která se používá k určování priorit ošetření při mimořádné události s hromadným postižením osob.

„Na akcích, jako je Den s traumatem, mají studenti možnost praktikovat své znalosti v rámci modelových situací, a vyzkoušet si tak náplň svého budoucího povolání. Velkým přínosem je setkání s profesionály, kteří jim poskytují zpětnou vazbu a rady. S Leteckou záchrannou službou Plzeň-Líně plánujeme další spolupráci a už teď se na ni těšíme,“ uvádí Klára Gillernová, vyučující katedry záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví.

DSC 0223A co se připravuje pro záchranáře na začátek akademického roku? ,,Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni chystá na září mezinárodní soutěž pro studenty vysokých škol s názvem Plzeňský pohár záchranářů. Tato soutěž má už silnou tradici a letošní ročník je již ročníkem devátým. Každý rok se specializujeme na novinky z přednemocniční a nemocniční neodkladné péče a jejich aplikaci v praxi. Pohár je zároveň metodickým cvičením pro studenty vysokých škol z České republiky a Slovenska.“ říká děkan fakulty Lukáš Štich.

Zajímavou součástí velmi oblíbeného Plzeňského poháru záchranářů je tradiční pořádání workshopů a odborných prezentací, kde se studenti mohou seznámit s odbornou problematikou jednotlivých složek IZS a vyzkoušet si práci s technikou jednotlivých složek.

Fakulta zdravotnických studií poskytuje vzdělání v bakalářských studijních programech Fyzioterapie, Ergoterapie, Ortotika-protetika, Všeobecné ošetřovatelství, Porodní asistence, Radiologická asistence, Zdravotnické záchranářství a Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. V kombinované formě je možné studovat program Všeobecné ošetřovatelství. Na úrovni magisterského studia nabízí program Ošetřovatelství.

Autor: Markéta Hallová

Plánujete jet na dovolenou a chcete si narychlo zařídit technickou prohlídku? Pak můžete narazit. V celé Evropské unii má platit desetiměsíční vyjímka, některé státy ji neuznávají. Před stanicemi technické kontroly, které nemají objednávkový systém, se tvoří dlouhé kolony.

"Já jedu dnes s karavanem na dovolenou, potřebuji udělat technickou. Nějakou dobu jsem to odkládal, já jsem karavan nepotřeboval," prohlásil muž, který stál se svým vozidlem v koloně před STK v Rybnici.

Právě místní technická kontrola funguje na principu bez objednávek. Stačí tak maličkost, vystát si frontu. "Dalo by se říct, že je zájem opravdu obrovský. Lidé, kteří si odložili technickou, ji teď potřebují, protože ji potřebujou na dovolenou. Jsme jedni z mála, kteří nepoužívají objednávkový systém, takže se nám to sem sjíždí ze širokého okolí," uvedl pracovník STK Rybnice Robert Immig.

Nutná STK do Chorvatska

Podle dopravního znalce Richarda Topinky byla vyjímka z technické kontroly udělena nejprve na šest, pak na deset měsíců. To vše z důvodu pandemie koronaviru. "Po možnosti volného pohybu už ale absolutně ztrácí účinnost," dodal Topinka. A to je také důvod, proč například při cestě na Jadran můžete narazit. "Ačkoliv výjimka by měla platit i tam, neakceptují ji. V případě nehody nebo když máte technickou závadu, jde všechno za řidičem. Platná technická prohlídka je prostě jistota v celé EU," doplnil.

V okamžiku, kdy se uvolnilo cestování, měli řidiči podle znalce přestat spoléhat na výjimku a nemuseli by teď stát ve frontách. "Kdyby každý jezdil na technickou prohlídku, jak má, tak ji má za hodinu hotovou. Takhle bohužel musí vystát frontu," přiznal Immig.

 Reportáž o tom, jak to chodí na technické kontrole, můžete vidět v pondělí od 17 hodin v premiérovém vysílání na ZAK TV.

Na křižovatce ulic Edvarda Beneše, Samaritská nebudou v úterý dopoledne fungovat semafory. V místě se tak mohou tvořit kolony, provoz budou v případě nutnosti korigovat policisté.

"V úterý 17. srpna 2021 v době od osmi hodin ráno do jedenácti hodin dopoledne dojde v Plzni na křižovatce ulic Edvarda Beneše, Samaritská k vypnutí světelného signalizačního zařízení. Důvodem je plánovaná údržba zařízení. Policisté budou v rámci běžného výkonu služby situaci monitorovat a v případě potřeby řídit provoz na zmíněné křižovatce," informovala policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Policie apeluje na řidiče, aby dbali při průjezdu klřižovatkou zvýšené opatrnosti. "Upozorňujeme řidiče, aby při průjezdu výše uvedenou křižovatkou dbali zvýšené opatrnosti a chovali se ohleduplně vůči ostatním účastníkům silničního provozu," dodala Raindlová.