Analýza mluví jasně. Plzeňané přesedlali z MHD do aut

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 15. září 2020 17:06
mhd, trolejbus, cestující, zastávka ilustrační/foto: plzen.eu

Očekávané se potvrdilo. Podle analýzy, kterou nechalo město zpracovat, ubylo na začátku září cestujících v městské hromadné dopravě a naopak přibylo aut v ulicích.

Při pohledu na zacpané centrum západočeské metropole a naopak volnější vozy městské hromadné dopravy to bylo poměrně očekávané. Pro jistotu ale město nechalo zpracovat detailní analýzu toho, jak se změnil poměr cestujících v MHD a aut v centru Plzně. „Pracujeme s hypotézou, že výrazně více lidí využívá auto oproti městské hromadné dopravě. Shromažďujeme nějaká data, abychom je vyhodnotili a porovnali se stejnou dobou v loňském roce. Předpokládáme ale, že aut je aktuálně víc, a lidí ve veřejné dopravě méně,“ uvedl v minulém týdnu náměstek pro oblast dopravy Michal Vozobule (TOP 09).

Na začátku tohoto týdne pak informaci potvrdil. "Podle analýzy ubylo v MHD asi 15 procent cestujících, naopak aut jezdí podle analýzy o 10 procent více," prohlásil Vozobule.

Na vině koronavirus a povinné roušky

Hlavním viníkem výrazné změny je pravděpodobně nemoc Covid-19. „Obecně si myslím, že situace kolem pandemie v tom hrají roli. Mohou to být povinné roušky ve veřejné dopravě, které odradí. Ale i ta obecná atmosféra. V hromadné dopravě se pohybuje větší množství lidí,“ dodal.

S tím souhlasí také znalec v oboru dopravy Richard Topinka. "Lidé se teď bojí jezdit městskou hromadnou dopravou. Přecijen raději volí cestu autem,“ dodal.