Zemětřesení na Krajské hygienické stanici v Plzni. Původně odvolaný Tomašuk se vrací

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 24. červenec 2020 11:52
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

Na místo ředitele Krajské hygienické stanice v Plzni se naplno vrací bývalý ředitel Přemysl Tomašuk odvolaný loni v srpnu. Místo musel Tomašuk opustit poté, co několik kontrol údajně odhalilo jeho závažné pochybení například při vypisování odměn podřízeným. Tomašuk se obrátil na pražský soud, který konstatoval, že propuštění nebylo v souladu se zákonem. Rozhodnutím je vázáno ministerstvo zdravotnictví, a Tomašuk tedy zůstane ve funkci, potvrdila deníku MF Dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Sedmdesátiletý Tomašuk musel loni v srpnu odejít z funkce kvůli podezření z nezákonného jednání, jímž podle auditu údajně způsobil škody za několik milionů korun. Tomašuk se na post vrátil už 1. července, ale dosud měl nařízenou dovolenou, nemohl o ničem rozhodovat.

Dočasný ředitel: Hrozí zmatek

Dočasným řízením byl pověřen Michal Bartoš, který od loňska krajskou hygienu vedl. Podle deníku si Bartoš, jenž byl jmenován na hygieně vedoucím právního odboru, spolupráci s Tomašukem nedovede představit a zvažuje další profesní změny. Zároveň se obává, aby na hygieně nenastal zmatek. Tomašuk totiž neměl v minulých měsících, kdy se v souvislosti s koronavirovou krizí odehrály na hygieně velké systémové změny, přístup k informacím.

"Neví tedy nic o chytré karanténě ani dalších mnoha důležitých věcech, které se během té doby nastavily. Bohužel kvůli tomu hrozí komplikace, na což jsem dopředu upozorňoval. Nicméně plnou zodpovědnost nese ministerstvo," cituje list Bartoše.

Ministerstvo podle deníku loni podalo na Tomašuka trestní oznámení. Věcí se policie stále zabývá. Tomašuka se nepodařilo kontaktovat.

čtk