Hygienici: Mimořádná opatření se nechystají. Dva nakažené ale hlásí firma na Rokycansku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 28. červenec 2020 08:56
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

Situace v kraji je v souvislosti koronavirem příznivá a žádná mimořádná opatření se nechystají. Takový je závěr informativní schůzky na krajském úřadě, na níž se sešli zástupci Plzeňského kraje, vedení Nemocnic Plzeňského kraje a Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje. V rokycanské továrně společnosti Borgers CS se ale objevily dva lidé nakažení novým koronavirem, jeden z nich přitom navštívil pražský klub Techtle Mechtle.

„Situace v našem kraji je v tuto chvíli příznivá, přesto bychom rádi požádali veřejnost, aby dodržovala i nadále základní hygienická doporučení, a to především s ohledem na rizikové skupiny občanů,“ uvedla náměstkyně vykonávající funkci hejtmana kraje Marcela Krejsová, která ale apeluje na všechny, kteří se vrátí ze zahraniční dovolené zejména z rizikových oblastí, aby zvážili návštěvu rodičů a dalších příbuzných v seniorských a zdravotnických zařízeních. "V případě zavlečení nákazy do sociálního zařízení vystavujete nejen vašeho seniora, ale i ostatní nebezpečí nákazy včetně následné sociální izolace. A právě ta je pro seniory velmi náročná,“ doplňuje Marcela Krejsová.

Vzhledem k počtu aktuálně nemocných onemocněním COVID-19 v Plzeňském kraji nebyla v tuto chvíli odborníky z Krajské hygienické stanice a oblasti zdravotnictví doporučena vedení Plzeňského kraje žádná mimořádná opatření. I nadále zůstává povinné nošení roušek ve zdravotnických zařízeních, v tomto týdnu bude také zavedeno nošení roušek a rukavic pro návštěvy v zařízeních sociálních služeb Plzeňského kraje. Zároveň bude návštěvám doporučeno, aby zvážily po návratu ze zahraniční dovolené po dobu dvou týdnů návštěvu zařízení.

V rokycanské firmě dva nakažení

V rokycanské továrně společnosti Borgers CS jsou dva lidé nakažení novým koronavirem. Od minulého čtvrtka, kdy se objevil první případ, platí ve firmě přísnější hygienická opatření. Část zaměstnanců má testy na covid-19 s negativním výsledkem. Jeden z nemocných covidem-19 byl údajně na oslavě v pražském klubu Techtle Mechtle, kde se koronavirem nakazilo přes 100 lidí. Rokycanský závod zaměstnává přibližně 2000 lidí včetně agenturních dělníků. Testy na onemocnění covid-19 podstoupilo v pondělí 25 zaměstnanců rokycanské firmy. U všech byl výsledek negativní, přesto zůstávají v povinné izolaci a po 14 dnech se podrobí ještě kontrolním odběrům. Část zaměstnanců pracuje z domova. Firma zároveň vyzvala své pracovníky, aby se v případě, že se necítí dobře, nechali na koronavirus otestovat jako samoplátci. Společnost jim pak náklady proplatí.

Firma Borgers CS zavedla v souvislosti s nákazou několik preventivních opatření. U vstupu do podniku měří příchozím teplotu a ve společných prostorách, jako jsou šatny či toalety, jsou povinné roušky. "V halách ústenky nemají, protože je tam opravdu teplo. Báli jsme se, aby nám lidé nezkolabovali. Ale už v květnu a červnu jsme zavedli některá opatření. Pořídili jsme plexiskla, máme dvoumetrové rozestupy i dezinfekci," cituje server personální ředitelku Martu Párovou.