Tohle má vyrůst místo díry po kulturáku. Nová čtvrť nabídne byty, kanceláře, parkoviště, obchody, hotel i kino

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 31. říjen 2019 18:28

Zhruba 100 obchodů, 120 bytů, hotel o 110 pokojích, kanceláře, kino s osmi sály a velké podzemní parkoviště. To vše má zahrnout nová multifunkční městská čtvrť, která má vyrůst v území po bývalém Prioru. S výstavbou by se v ideálním případě mohlo začít v roce 2022, samotná realizace by zabrala zhruba tři roky. Společnost Ameside, která nové území připravuje, v této chvíli zpracovává podrobnou studii tak, aby se dopracovala k zisku stavebního povolení.

Foto: M. Osvaldová

Společnost AMESIDE předložila Krajskému úřadu Plzeňského kraje koncem června letošního roku k posouzení studii vlivu projektu na životní prostředí (EIA), což je první z několika kroků v rámci celého povolovacího řízení, na který budou navazovat žádosti o vydání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení. Na Krajském úřadě Plzeňského kraje probíhalo zjišťovací řízení, které bylo uzavřeno tím, že záměr má významný vliv a má být posouzen v celém procesu EIA. Společnost tak musela zpracovat podrobnou studii, kterou opět posoudí Krajský úřad. "Například jsme museli započítat vliv výstavby na Anglické nábřeží, jsou tam drobnosti typu započítání emisí z obrušování kol vlaků přijíždějících do hlavního nádraží. Akceptujeme to a zapracujeme. Máme odborníky, kteří to odhadnou, co nejlépe umí. Začátkem roku bychom měli mít dokumentaci pohromadě," potvrdil architekt Milan Mlada.

Model nové čtvrti. Foto: M. Osvaldová

Pokud vše půjde podle předpokladů, mohlo by se s výstavbu začít už v průběhu roku 2022. "Nejprve budeme chtít fyzicky postavit budovy, otevřít části, které jsou nejdůležitější, aby lidé vnímali, že to je hotové. Ale třeba kanceláře budou řešeny ještě později. Každopádně náš předpoklad je, že bychom chtěli mít zkolaudovaný objekt tři roky od začátku stavebních prací," upřesnil Mlada, který připustil, že budou osloveni i zahraniční dodavatelé. "Už by to pro ně mohlo být zajímavé," dodal Mlada.

Jak by měla nová čtvrť vypadat, se může přijít podívat široká veřejnost v pátek 1. listopadu a následně od pondělí 4. až do pátku 8. listopadu vždy od 10 do 18 hodin. Prezentační panely popisují historii území, plány zástavby i dnešní podobu lokality. Model s videem ukazuje začlenění projektu do městské infrastruktury, toky chodců a dopravy. "Na velké obrazovce běží prezentace, kde je velmi detailně popsáno celé poskládání objektů do území," uvedl manažer projektu Tomáš Jícha. Ve čtvrtek 7.  listopadu od 15 do 18 hodin pak budou přímo na místě  přítomni i zástupci investora z akciové společnosti AMESIDE a architektonických studií Chapman Taylor a AGE project, s nimiž bude možné o připravovaném projektu AMESIDE diskutovat.