Soud zmírnil trest instruktorce za popálenou dívku na táboře

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - neděle, 14. květen 2023 07:58
Soud zmírnil trest instruktorce za popálenou dívku na táboře ilustrační. Foto: pixabay

Odvolací Krajský soud v Plzni zmírnil trest instruktorce Lucii Skořené za popálení dětí při nepovedeném chemickém pokusu v rokycanském příměstském táboře v roce 2019. Původní trest 18 měsíců s dvouletou zkušební dobou zmírnil na podmínečný desetiměsíční trest se zkušební dobou 15 měsíců. Rozsudek je pravomocný. Táborovou vedoucí Martinu Skočilovou soudci potrestali pravomocně loni v listopadu, kdy jí soud vyměřil dva roky vězení s tříletou zkušební lhůtou a tříletý zákaz pořádání táborů pro děti.

V srpnu 2019 dělaly vedoucí na závěr tábora s 23 dětmi rozdělenými do skupinek chemický pokus zvaný faraonův had, při které se smíchá cukr se sodou, směs se vsype do popela, polije lihem a zapálí. Při hoření se formuje tělo pěnového hada. Při druhém kole pokusu na posledním z pěti stanovišť se stalo neštěstí. Napoprvé se pokus uspokojivě nepovedl, proto se ženy rozhodly ho zopakovat. Při pokusu ale vzplál líh a popálil tři děti. Nejvíce byla zasažena tehdy šestiletá dívka, kterou oheň popálil na 43 procentech těla a ponese si doživotní následky. Vedle ní oheň popálil na dvou a pěti procentech těla osmiletého chlapce a stejně staré děvče.

"Pokus jako takový není nebezpečný, ale opakování bylo velkou chybou. Ani jedna si neuvědomila, že v minulosti jej dělaly několikrát v místnosti, teď poprvé jej prováděly venku, na slunci, v jiných podmínkách. Došlo k hrubému podcenění situace. Skořená informovala Skočilovou, že podle ní je popel v pořádku, dostatečně vyhaslý. To byla chyba, na základě které se rozhodly k opakování pokusu. Pak došlo k tomu, k čemu došlo," sdělil k pochybení Skořené předseda odvolacího senátu Eduard Wipplinger.

Podle odvolacího soudu není prokázané, že Skořená porušila důležité povinnosti. Proto skutek kvalifikoval podle mírnějšího odstavce těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a zmírnil původní trest. Navíc se odsouzená nemusí podílet na splácení škody a nemá zakázáno pořádat příměstské tábory.

čtk