Rodiče dětí ze stávkující ZŠ v Plzni: Náhradní program školy jsme uvítali

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 6. listopad 2019 11:16
Škola ilustrační foto: Plzen.eu

Jako pomoc v obtížné situaci i jako možnost pro děti užít si hezký den uvítali dnes rodiče některých dětí z jediné stávkující základní školy v Plzni otevření příměstského tábora v zoologické zahradě. Tábor měl kapacitu 70 dětí, nakonec jich přišlo 19. Čeká je prohlídka zoo, ukázka krmení zvířat, hry či tvořivá dílna, řekla Klára Stuchlová z environmentálního centra zoo. Zoo má s pořádáním příměstských táborů mnohaleté zkušenosti, hlavně o letních prázdninách.

V Plzeňském kraji dnes za vyšší platy učitelů stávkuje 61 ze 450 škol, nejčastěji základních. Dalších sedm škol stávku podporuje. Z 26 základních škol v Plzni je zcela uzavřená jen škola v Gerské ulici na Lochotíně s více než 400 dětmi. Právě pro její žáky je příměstský tábor určen.

"Nesli jsme to s nevděkem a jsme rádi, že příměstský tábor funguje, že máme kde obstarat děti, zatímco jsme v práci," řekl otec dvou školáků z druhé a páté třídy Jan Pavel Vlček. Také Lenka, která přivedla svou dceru, žákyni třetí třídy, možnost vítá. Hlídat měla původně babička, ale matka je nakonec ráda, že si její dcera dnešek užije v zoo. Pro řadu rodičů představovalo problém svolání stávky tak narychlo. Nemohou si vzít v práci volno. Také mnozí prarodiče stále pracují a nemohou vnoučata hlídat.

"Je to komplikující, ale s tím se nedá nic dělat. Asi jen poděkovat městu a zoologické zahradě, že otevřeli zoo pro děti, což je výborné, nám to hrozně pomohlo," řekl otec dalšího z dětí Tomáš Vlas.

Na důvody stávky mají rodiče různé názory. "Já si myslím, že to není úplně o platech, je to handrkování kolem dokola, to je špatně. Mají dělat práci, za kterou jsou placeni, my taky nemůžeme stávkovat a musíme pracovat," řekl na adresu stávkujících učitelů jeden z otců. Podle matky prvňáčka Petry Mičkové by si učitelé určitě platy zvýšit zasloužili. Jejich práci oceňuje a váží si jí. Vyhlášení stávky tak narychlo se jí ale nelíbí a není ani přesvědčená o tom, že něco vyřeší. "Stejně si myslím, že si k ničemu nepomohou, ta stávka tady už byla několikrát," dodala.

čtk