Plzeňské městské dopravní podniky v boji s koronavirem testují speciální metody dezinfekce

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 31. březen 2020 12:11
IMG-20200330-WA0004 Foto: PMDP

Plzeňské městské dopravní podniky testují novou nanotechnologii, která by proti virům a bakteriím měla aktivně působit minimálně rok. Kromě každodenního čištění vozů je už na celý vozový park pravidelně aplikována speciální desinfekce formou tzv. mlhování, která má účinnost až tři týdny. I nadále navíc hledají další efektivní způsoby.

„Každodenní úklid vozů po návratu do vozovny je pro nás standardní, ale vzhledem k vývoji současné situace ohledně šíření koronaviru Covid-19 od začátku března přijímáme různá preventivní opatření a důraz klademe na co nejúčinnější desinfekci vozů,“ uvedl Roman Zarzycký, první náměstek primátora a předseda představenstva PMDP.

Před dvěma týdny nechaly dopravní podniky na celý vozový park aplikovat desinfekci formou mlhování. "Vzhledem k dobrým výsledkům jsme proces tento víkend na všech našich vozech opakovali. Včera byl na vybraných trolejbusech nově proveden i zkušební nástřik speciální antivirové a antibakteriální nanovrstvy. V případě, že se tato metoda osvědčí, bude postupně aplikována na celý vozový park," upřesnil Zarzycký.

Aplikace dvousložkové nanotechnologie desinfekčního média Natural Cleaner a povrchové vrstvy TiO2 by oproti běžně užívaným dezinfekčním způsobům, například ozónem či aerosolem, měla vydržet mnohonásobně déle. Jednorázová aplikace slibuje zabránění výskytu virů, bakterií a dalších nežádoucích zatížení na minimálně 12 měsíců.

Přibližně po dvou týdnech srovnají dopravní podniky stěry z vozů, které byly ošetřeny nanotechnologií a porovnají je se vzorky z vozidel dezinfikovaných mlhováním.