S bojem proti černým skládkám v Plzni pomáhají kamery i detailní rozbor odpadu

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 7. listopad 2023 10:44
S bojem proti černým skládkám v Plzni pomáhají kamery i detailní rozbor odpadu Foto: město Plzeň

Odhalovat pachatele černých skládek, tedy ty, kteří odkládají odpad mimo určené nádoby, se v Plzni daří nejen díky kamerám, ale i detailnímu rozboru odloženého nepořádku a pečlivému místní šetření. Za protiprávní jednání padají postihy. Jen za říjen byli odhaleni čtyři pachatelé, a to z řad občanů i firem. Přestože počty objasněných případů se pohybují zatím v nižších jednotkách, město motivují pokračovat v úsilí. Cílem je zajistit na území Plzně čistotu a pořádek. Zakladatelé černých skládek mohou na místě dostat pokutu do deseti tisíc korun, ve správním řízení až 50 tisíc korun.

odpaddoubravkaTechnický náměstek primátora Pavel Bosák, jenž má ve své gesci právě i nakládání s odpady na území města uvedl, že jde o další případy dokazující, že plzeňská radnice bedlivě sleduje a postihuje ty, kteří znečišťují naše město. "Mým záměrem je postupovat ve spolupráci s městskou policií a naší společností Čistá Plzeň i nadále a tím naplňovat sliby, které jsme dali Plzeňanům,“ podotkl.

Pachateli černých skládek jsou nejen soukromé osoby, ale také firmy. „Například u jednoho z nejčerstvějších případů z 26. října prováděla hlídka kontrolu v Sukově ulici na Borech, kde se opakovaně objevovalo značné množství odpadu mimo kontejnery. Z nálezu v daný den bylo patrné, že se nejedná o odpad z domácnosti, ale nejspíše z provozovny a při důkladné prohlídce strážníci nalezli i krabice s dodací adresou, díky níž se dostali k podnikateli, jenž má provozovnu na adrese Skupova,“ přiblížil radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Jiří Winkelhöfer. Dotyčný je podezřelý, že opakovaně porušil zákon o odpadech, případem se zabývá odbor životního prostředí magistrátu.

Odhalit pachatele se podařilo i v případu z 25. října, kdy hlídka zjistila v Rodinné ulici na Doubravce odložení většího množství odpadu u místního výměníku. „Byly to kusy nábytku, dětské kočárky a další věci. Prověřováním a místním šetřením v úzkém okolí nálezu strážníci zjistili, kdo černou skládku založil. V místě bydliště poté původce nepořádku kontaktovali a ten se jim k odložení velkoobjemového odpadu doznal. Protiprávní jednání s osobou strážníci vyřešili v příkazním řízení a dále ji poučili o tom, že odpad tohoto charakteru patří do sběrného dvora,“ přiblížil další z případů Jiří Winkelhöfer.

Přímo při činu strážníci chytili i dalšího z pachatelů, a to 19. října jednadvacetiletého muže, jenž vyvážel do rokle u areálu ve Zborovské ulici vozík se zeminou, kousky plastů a listím. Jednalo se o nepořádek ze dvora, který vyklízel. Hlídka muže poučila, že jeho protiprávní jednání oznámí příslušnému správnímu orgánu a vyzvala jej, aby další materiál ukládal na místo k tomu určené, tedy do sběrného dvora. 

Další z říjnových příkladů pak ukazuje, jak k pachateli často dovedou policii dokumenty, které jsou součástí skládky. Tak tomu bylo i u velkého množství nepořádku odhozeného u nádob na náměstí Karla Panušky. Z nich byla patrná adresa jedné z firem se sídlem ve Zbrojnické ulici. Tento případ městská policie předala na odbor životního prostředí a dopravy čtvrtého městského obvodu v Plzni.