Kulturní tipy: co přinese druhý listopadový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 9. listopad 2023 18:00

Média

Víkend se ponese ve znamení svátku svatého Martina, to ale neznamená, že nenabídne i jiné akce než jen svatomartinskou husu. Pojďme se na ně společně podívat.

Pátek 10. 11.

Martinská husa
V restauraci U Mansfelda oslavíte od 10. 11. do 14. 11. svátek svatého Martina jako naši předkové: s vypečenou husou a spoustou dalších dobrot klasické české kuchyně. Servírovat se bude mandlová nádivka, bílé a červené zelí s vínem a variace tří druhů knedlíků – na talíři najdete houskový, bramborový a karlovarský. A protože, jak říkaly naše babičky, polévka je grunt, bude na jídelníčku i husí kaldoun s nudlemi a játrovými knedlíčky. Chybět pochopitelně nemůže ani svatomartinské víno, které se v nabídce objeví v sobotu 11. listopadu.

Svatomartinské hody a svatomartinské pivní speciály
Svatomartinské hody jsou tady! V Klubu Malých Pivovarů letos připadají na dny 10., 11. a 12. listopadu, a kromě husích specialit nabídnou i svatomartinské pivní speciály. Šéfkuchař Mára Bejvl k nim připraví silný husí kaldoun, paštiku a dozlatova upečenou husu. Na čepu i v lahvích bude hned několik svatomartinských pivních speciálů ze šesti vybraných pivovarů. Neváhejte s rezervacemi, počet míst je omezený. Pokud si chcete husu vychutnat v pohodlí domova, je možné na objednávku celé menu připravit i na odnos s sebou. V sobotu i v neděli je upravena otevírací doba již od 11:00.

Za památkami ZČU
Fakulta pedagogická ZČU v Plzni nabízí v pátek od 15:00 příležitost poznat památky ZČU se zasvěceným komentářem architekta Petra Domanického.

Na detektivní komedii Rocker a dvě staré dámy zve Divadlo Maebh v 18:00 do Divadla Dialog.
Detektivní komedie o tom, že stáří ani nemoc nejsou na překážku tomu, aby člověka bavil život.
Děj se odehrává v luxusním penzionu pro seniory. Dvě povahově odlišné staré dámy, vysloužilá herečka – diblík Agnes a vysloužilá advokátka – pesimistka Zita, hledají v penzionu společnou cestu k poklidnému soužití, což na základě jejich rozdílných povah způsobuje občas zmatky. Nakonec si k sobě nachází cestu právě ve chvíli, kdy zcela neúmyslně odhalí v penzionu zločin a rozhodnou se ho vyšetřovat na vlastní pěst.
Konverzační komedie je postavena na verbálním humoru ve stylu inteligentního sitcomu.
POZOR ZMĚNA ČASU / PŮVODNĚ OD 19:00!!!

Dobročinný kavárenský kvíz začíná v 19:00 v Moving Station.

Muzikál Kozí válka uvádí v 19:00 Nová scéna DJKT.
Původní český muzikál ze života pubertálního Vaška, který na konci 2. světové války naplno prožívá napínavé války klukovské i první okouzlení dívčími půvaby.

Představení Libertin uvede v 19:00 Velké divadlo.

Sobota 11. 11.

Na střechy ZČU se vydejte v 9:00.
V kampusu ZČU na Borských polích na střechy tří univerzitních budov. Vzhůru k oblakům vás doprovodí architekti.

Výchova bez poražených
Kurz rodičovství bude probíhat od 9:30 do 17:30 v DEPO2015.

Kurz háčkování vánočního trpaslíka
V sobotu od 10:00 vás naučíme háčkovat krásné vánoční dekorace,“ zve Galanterie Stela&Nela. „Přijďte s námi strávit příjemné dopoledne s malým občerstvením.“
Dvouhodinovým kurzem bude provázet lektorka Denisa Smetanová. V ceně kurzu je potřebný materiál pro výrobu vánoční trpaslíka z příze Jeans a tištěný návod.
Přihlášky a další informace na prodejně galanterie Stela&Nela, Klatovská 14, Plzeň, nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 734 74 62 71.

V DEPO2015 můžete od 11:00 do 17:00 navštívit Veletrh svatební inspirace.
Prožijte již pátý ročník Veletrhu svatební inspirace, který se každý rok těší větší oblibě u návštěvníků i vystavovatelů.

Na Martinské trhy na Náměstí Republiky přijede v 11:00 Sv. Martin na bílém koni se svojí družinou. Od 11:00 do 15:00 bude hrát Cimbálová muzika, od 16:00 do 18:00 pak Švejk beat.

Svatomartinské hody U Matoušů se konají mezi 11:00 - 19:00.
Bolevecká náves a statek U Matoušů přivítají v sobotu svatého Martina a jeho družinu.
Hody stylově zahájí sommelier ochutnávkou svatomartinských vín a povídáním o nich. Stejně jako během uplynulých dvou ročníků se návštěvníci mohou těšit na oblíbenou řízenou degustaci s podrobným popisem vzorků.
V půl jedné přijede do Bolevce svatý Martin se svou družinou, která se zdrží až do půl čtvrté,“ zve starostka prvního plzeňského obvodu Ivana Bubeníčková.
Kromě vín bude přichystané svatomartinské menu složené z pokrmů z husího masa, v nabídce bude čtvrtka husy se zelím a variací knedlíků, konfitovaná husí jatýrka na víně s cibulovým čatní a karamelizovanými jablíčky nebo husí kaldoun s domácími nudlemi. Prodejci budou dále nabízet třeba i hamburger s trhaným husím masem, uzeniny k vínu a mnoho dalšího.
V Bolevci nebude chybět živá hudba, mezi 12:00 a 15:00 se v několika vstupech představí Cimbálová muzika Alexandra Vrábela. V 16:30 zahraje skupina MDK Band, která na lidové písně šije originální kabátek z elektrické kytary, bicích, houslí, pozounu, trumpety, tuby a flétny. V 18:30 v Bolevci vystoupí Trio Podagro s pásmem barokní hudby.
Na své si přijdou i děti, v areálu statku na ně čeká malování obrázků z písku a tvořivé dílny se svatomartinskou tematikou. Na návsi si pak malí i velcí budou moci zaházet podkovou.

Divadlo Alfa zve do klubu na představení Odysseus ve 14:00 a v 15:30.

Operu Věc Makropulos uvádí v 19:00 Velké divadlo.
Leoš Janáček patří k nejvýznamnějším operním skladatelům minulého století. Jeho operní tvorba se stala pevnou součástí světových operních scén. Své současníky Janáček šokoval už výběrem námětů pro své opery.
Nejinak tomu bylo, když se rozhodl zhudebnit hru Karla Čapka Věc Makropulos z roku 1922. Jistě jej lákala tajemná žena Elina Makropulos, dcera dvorního lékaře Rudolfa II. Císař se bál smrti, a tak přikázal svému lékaři, aby pro něj vytvořil elixír věčného mládí a nesmrtelnosti. Když byl přípravek hotov, přikázal císař, aby jej lékař vyzkoušel na své dceři. Tak prožila Elina přes tři sta let dlouhý život. V opeře ji vidíme na konci její existence, unavenou nepřiměřenou délkou života a toužící po smrti, které se zároveň bojí. Filosofické poselství díla – „vy hlupci, vy jste tak šťastni, že tak brzo zemřete“ – je i dnes aktuální. V Plzni je Věc Makropulos v operní podobě uvedena vůbec poprvé.

Aleš Brichta Project, Alkehol, Hattrick
Kapely Aleš Brichta Project, Alkehol a Hattrick vyrážejí poprvé společně na turné, které samozřejmě nemůže minout Plzeň. Vystoupí zde na svátek svatého Martina od 20:00 v Šeříkovce!
Aleš Brichta s kapelou zde oslaví 40 let působení na hudební scéně, a kromě nejvýraznějších hitů své kariéry zde představí také nové skladby! Více než 30 let uběhlo od vzniku kapely Alkehol, kterou založili kytaristé thrash metalové legendy Kryptor Petr „Kuna“ Beneš a Ota Hereš, kteří původně jen tak pro odlehčení složili několik skladeb s texty týkající se hospodské tematiky. Stejná jména pak najdeme i za vznikem třetí kapely tohoto turné, kteří do unikátního projektu Hattrick, pro změnu s texty výhradně na fotbalové téma, přizvali k mikrofonu Aleše Brichtu. A tím se kruh uzavírá, pro tuzemské rockové fanoušky to bude koncert, který by si rozhodně neměli nechat ujít!

MOVEMBER PARTY
Nadační party se koná mezi 21:00 – 02:00 v DEPO2015.
Legendární kníratý večírek na podporu mužského zdraví po letech opět v Plzni! Přijďte si užít barber show, ochutnat skvělé rumy, poslechnout si kapelu Garyho Hausbot, zapařit na DJ´s party, ale hlavně podpořit boj s rakovinou prostaty a varlat, na který přispějete, když si na baru objednáte speciální Movember drink. Vstup na akci je zdarma. Kníru zdar a světu knír!

Den veteránů: Historický film od kapely Sabaton
Muzeum Patton Memorial Pilsen se 11. listopadu u příležitosti Dne veteránů stane jedním ze čtyř českých muzeí, ve kterých se bude promítat historický film švédské metalové hudební skupiny Sabaton. Animovaný snímek „The War To End All Wars“ vypráví na základě skladeb ze stejnojmenného alba kapely devět příběhů z první světové války a každý příběh vychází z jedné z písní. Film bude uveden v angličtině s českými titulky, cena vstupenky je 150,- Kč. Součástí vstupenky na promítání je také prohlídka muzea. Promítá se od 9:00 do 21:00 ve dvouhodinových intervalech.

Neděle 12.11.

Vinyla Academy
Vzdělávací workshop se koná mezi 10:00 – 16:00 v DEPO2015.

Muzikálové matiné Karolíny Krausové bude hostit od 10:30 Nová scéna DJKT.

Velká burza LP CD MC Plzeň - Měšťantská beseda
Burza LP desek a CD začíná v 11:00 a končit bude v 16:00. Několik tisíc titulů!! Vše od Abby až po Sepulturu, od Ivana Mládka po Blue Effect, od Menšíka po Hurvínka, od B. B. Kinga po Franka Zappu. Výběr je obrovský, stačí přijít! Deep Purple, Depeche Mode, Beatles, Queen, Pink Floyd, Led Zeppelin, U2, Police, J. Hendrix, B. Dylan, Genesis, M. Jackson, Prince, Madonna, Anthrax, Judas Priest, ZZ Top, Eagles, The Who, Status Quo, M. Oldfield, J. M. Jarre, Falco, F. Sinatra a mnoho mnoho dalších. Výprodej vybraných titulů.

Svatý Martin s družinou
Svatý Martin s družinou přijede 12. listopadu v 11:00 do Habrmannova parku. Na Doubravce se totiž uskuteční tradiční akce s názvem Svatomartinská husa. Lidé budou moci ochutnat tradiční pokrm servírovaný na tento svátek, tedy husu se zelím a knedlíky. Dále se bude podávat například husí kaldoun s domácími nudlemi, bramborové lokše s trhaným kachním masem nebo husí játra na víně s cibulovým čatním a jablky. K dostání bude i burger s husím masem. Zástupci téměř dvacítky vinařů nabídnou mladá a svatomartinská vína. Připraven je také doprovodný program, zahraje Cimbálovka Alexandra Vrabela a svoji kuchařskou show předvede Martin Havlík.

Kabaret Jak se válčí na pavlači uvádí ve 14:00 Divadlo Pluto.
Kabaret na motivy Soudniček Františka Němce s dobovými šlágry - tentokrát ze života manželského.
Hrají: Pavel a Jindřiška KIKINČUKOVI, Přemysl a Jitka KUBIŠTOVI a Haťapaťakapela Milana B. Karpíška a Vladi Mužíka.
Představení je součástí slavnostního zahájení Minifestivalu Česky hezky.

O papírovém drakovi
Divadlo pro děti můžete navštívit ve 14:30 a v 16:00 v Měšťanské besedě.

Sněhová královna – muzikál na ledě pro celou rodinu začíná v 16:00 na zimním stadionu. Vychutnejte si nejznámější pohádku Hanse Christiana Andersena v nevšední podobě. 

Hru Jednou hole, jednou na nože uvede v 19:00 Malá scéna DJKT.

Radůza: Sólo
Letos je tomu již 30 let od začátku profesionální dráhy této přední české písničkářky, kterou jako pouliční umělkyni objevila Zuzana Navarová. Ta ji pozvala na koncert skupiny Nerez do pražské Lucerny a byla její patronkou v počátcích kariéry. Zpívající harmonikářka, kytaristka a pianistka vystudovala konzervatoř v oboru skladby a od té doby vydala řadu velmi úspěšných sólových alb, která bez jakékoliv reklamy lámou rekordy v prodejnosti. Získala také několik zlatých Andělů a vyrostla v jedinečnou šansoniérku. Radůza je autorkou hudby i textů a doprovází se na několik hudebních nástrojů. Po mnoha letech úspěšné spolupráce s doprovodnou kapelou se rozhodla v této sezóně vrátit ke svým písničkářským kořenům a vystupovat paralelně i v sólovém programu, v jehož rámci představí průřez svou dosavadní tvorbou i písně zcela nové. Koncert začíná v 19:00 v Měšťanské besedě.

Kulturní tipy: co přinese druhý listopadový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová