Plzeň dusí dopravní zácpy. Je to kvůli rouškám v MHD?

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 10. září 2020 16:04
kolona KV ilustrační foto

Když chcete autem přejet přes město, musíte se pořádně obrnit trpělivostí. Hlavně centrum západočeské metropole od září doslova dusí zácpy. Jedním z možných a hodně pravděpodobných důvodů je ten, že lidé raději volí cestu osobním autem, než jízdu MHD v rouškách. Město teď dokonce zpracovává analýzu, která by měla posoudit, zda ubylo lidí ve vozech hromadné dopravy.

"Pracujeme s hypotézou, že výrazně více lidí využívá auto oproti městské hromadné dopravě. Shromažďujeme nějaká data, abychom je vyhodnotili a porovnali se stejnou dobou v loňském roce. Předpokládáme ale, že aut je aktuálně víc a lidí ve veřejné dopravě méně," uvedl náměstek pro oblast dopravy Michal Vozobule (TOP 09). Zároveň připustil, že hlavním viníkem je pravděpodobně nemoc Covid-19. "Obecně si myslím, že situace kolem pandemie v tom hrají roli. Mohou to být povinné roušky ve veřejné dopravě, které odradí. Ale i ta obecná atmosféra. V hromadné dopravě se pohybuje větší množství lidí," dodal.

Velké problémy způsobují dopravní zácpy také vozům MHD, které často zůstávají uvězněné v kolonách. "Největší problém máme na autobusových a trolejbusových trakcích hlavně ve středu města, kdy se ta doba zpoždění ve špičce pohybuje až okolo 20 minut," připustil mluvčí PMDP René Vávro. Potvrdil také, že podniky sledují počet cestujících ve vozech městské veřejné dopravy pomocí automatického počítání cestujících.

Podle znalce v oboru dopravy Richarda Topinky se někteří lidé bojí jezdit městskou hromadnou dopravou. "Raději volí autem," dodal.

Situace v centru přináší problémy také záchranářům. "Samozřejmě, pokud je plzeňská komunikace zcela ucpána, pak to náš příjezd na místo zásahu značně komplikuje. Na zcela zacpané komunikaci není problém získat tří i čtyřminutové zdržení. A jsou samozřejmě chvíle, kdy rozhoduje o lidském životě každá minuta a jakékoliv fatální zdržení může mít opravdu velice závažné následky pro pacienta," uvedl řidič záchranné služby Martin Brejcha.

Vyhodnocení analýzy, jak se změnil poměr cestujících hromadnou dopravou a aut, by mělo mít město k dispozici na začátku příštího týdne.