Unikátní mokřad se nachází přímo u dálnice

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 10. září 2020 16:34
mokřad Foto: ZAK TV

Významný mokřad vznikl hned vedle dálnice D5 na severu Plzeňska. Původně se zde necházel rybník, pak tam probíhala těžba. Nyní si voda našla cestu zpět a nabízí domov zvířatům i rostlinám. Plzeňský kraj teď řeší otázku ochrany tohoto unikátního místa.

Unikátní mokřad vznikl hned za obcí Úherce na severním Plzeňsku. "Vznikl díky důlní činnosti a díky tomu, že tam byla vybudovaná dálnice. Historicky tu byl rybník. Příroda je mocná, to své si vždy najde," uvedla radní pro životní prostředí a zemědělství Radka Trylčová (ODS). Místo je významné už jen kvůli bohaté flóře a celé řadě druhů živočichů. "Nachází se tam řada vzácných druhů ptáků, jako jeřáb popelavý, labutě, chřástal polní a také rákosiny a typická vegetace pro vodí plochu," popsala Trylčová.

V současnosti Plzeňský kraj řeší ochranu tohoto místa. "Zabýváme se problematikou zadržování vody v krajině a tady máme tu vzácnost, že se mokřad sám vytvořil. Chceme tuto plochu ochránit a činíme kroky k tomu, abychom vyhlásili tuto plochu jako přírodní rezervace," dodala Trylčová. Do budoucna by tak v blízkosti mohla vzniknout pozorovatelna a informační cedule. Celková rozloha rezervace je asi 70 hektarů.