O testy na koronavirus je v kraji velký zájem, lidé mohou využít 13 míst

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 16. prosinec 2020 15:19
testování ilustrační foto: FN Plzeň

V Plzeňském kraji dnes začalo bezplatné antigenní testování veřejnosti na koronavirus na 13 místech. Jejich kapacita je minimálně 1000 testů denně. Zájem je velký, výrazně vyšší než u testování učitelů, které v pátek končí. Na všech místech dohromady už se registrovaly na přesný čas tisíce lidí, volná místa stále jsou.

"Zájem je zatím výrazně vyšší než u učitelů. Vypadá to, že zbytek populace je ukázněnější," řekl ředitel krajských hygieniků Michal Bartoš. Podle něj je třeba brát s rezervou informace o tom, že většina termínů už je obsazená, protože centrální rezervační systém, kam jsou připojena všechna odběrová místa v ČR, se spouštěl "naostro" teprve v úterý. Některá data se nemusí stoprocentně shodovat s realitou. Pode Bartoše volná místa budou, navíc ne všichni lid dorazí.

"Nejsme úplně plní. O víkendu jsou pořád volná místa. A dneska jsme přidávali další hodinu, od pátku se mohou lidé registrovat až do 19:00 a je tam teď hodně volných míst," řekla Gabriela Levorová, mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni. Tato nemocnice začne bezplatně testovat dnes od 13:00 v bývalé vojenské nemocnici na Borech.

"V předvánočních termínech je velký zájem," řekl Jiří Kokoška, mluvčí čtyř krajských nemocnic. Rezervační systém spustily 14. prosince a už v úterý ráno měly termíny od 18. do 23. prosince z 95 procent obsazené. "Za necelý den se zarezervovalo několik stovek lidí. Včera jsme přidávali nové termíny, které se dál rychle plnily," řekl. Dnes plánují další rozšiřování před i během vánočních svátků, třeba v Domažlicích a Rokycanech. "Lidé se chtějí o svátcích setkávat se svými blízkými, často v širší rodině, nebo s lidmi v rizikových skupinách, jako jsou senioři nebo nemocní, a chtějí udělat maximum pro to, aby mezi sebou nepřenesli nákazu," uvedl.

Bartoš vítá, že je zájem vyšší. "Uvidíme ale, jak budou antigenní testy spolehlivé. Validita nemůže být logicky stejná jako u PCR testu, záchyt nemusí být tak silný, a tak stoprocentní. Ale na druhou stranu se to při tom počtu trochu statisticky vyrovná," uvedl. Pokud vyjde antigenní test pozitivní a člověk má typické příznaky covidu, považuje se za nakaženého. Když má pozitivní test a nemá symptomy, tak hned všechna místa provedou PCR test. "Prioritní pro odběrová místa musí zůstat PCR test. Je naprosto klíčový, abychom to vůbec udrželi pod kontrolou," řekl. Podle Bartoše je v regionu odběrových míst dostatek. Praktičtí lékaři se do testování zapojí jen doplňkově. "Nebudou to rozhodně masivní počty," uvedl. Zásadně nezvýší počet otestovaných lidí.

Testování provádí také mobilní pracoviště NEXTLAB v Plzni-Černicích. Na místě dnes bylo hodně lidí, přišli i neobjednaní. Dopoledne nebyl nikdo pozitivní. Dva zdravotníci po stěru tyčinkou odebraný vzorek smíchali s roztokem a kápli na destičku. Je to jako těhotenský test, řekl laborant. Zdravotníci rozdají formulář, zkontrolují průkazy, pak testují a přitom čekají, jak dopadnou předchozí testy. Výsledky měli lidé do deseti minut a následně obdrželi potvrzení.

čtk