Nejsložitější bylo vymyslet přesuny dětí po škole, říká ředitel základní školy

Necelou polovinu žáků prvního stupně čeká v pondělí Masarykova základní škola v Plzni. Všech osm tříd, kde budou skupiny do 15 dětí, už je od středy připravených. Nahlášena je stovka dětí z 230 všech prvňáků až páťáků, budou se učit v osmi třídách. S výukou, hlídáním a přesuny po budově budou vypomáhat „všichni, kdo mají ruce a nohy“, řekl ředitel Antonín Herrmann.

„Učit budeme podle ročníků maximálně do půl dvanácté (mladší) nebo do půl jedné (starší). A pak nastupuje podle pravidel ministerstva hlídací služba a tu máme do čtyř,“ uvedl. Podle ředitele budou muset učitelé začít pomalu a zjistit, co za dobu karantény děti doma udělaly. „To spolkne, myslím, první týden,“ uvedl. Poté se začnou učit podle rozvrhů. Nosnými předměty budou matematika, český jazyk, angličtina. Pouze v jednom případě nebudou mít děti učitelku, na kterou jsou zvyklí. Nemůže učit, protože má doma syna s nemocnými plícemi. Kvůli tomu, že nebudou mít jejich děti svoji učitelku, nahlásili tam rodiče jen dva žáky.

Po výuce ve třídě přejdou učitelky do kabinetu, kde bude vyučovat na dálku žáky, kteří zůstali doma. Děti ve třídách si převezmou asistenti pedagogů nebo vychovatelky z družin. Podle Herrmanna je nemožné, aby jedna kantorka učila dopoledne, pak by měla ve stejné skupině vést mimoškolní činnost a pak ještě učila distančně.

Nejsložitější jsou podle ředitele přesuny dětí po škole, protože se nesmějí potkávat na chodbě a ve společných prostorách. „Na všechny jsou časové rozvrhy, minutové itineráře, včetně ‚čůracích‘ přestávek,“ uvedl ředitel. Mezi 12:00 a 13:00 bude škola pouštět děti, které nepůjdou na oběd, následovat bude skupina po jídle. A pak to bude ve dvě, ve tři a ve čtyři odpoledne přesně. U vchodu bude muset být vždy zaměstnanec školy, který děti předá rodičům. Vychovatelky je do šatny a pak ke vchodu dovést nemohou, musí zůstat s dětmi ve třídách.

Třídy budou ve třech patrech, protože škola využila i některé prostory druhého stupně, kam žáci přijdou až v září. „Teď dává školník v osmé třídě lavice níž, aby je neměli čtvrťáci pod bradu,“ řekl. Hlavní práce provedli zaměstnanci školy ve středu. „Včera (ve čtvrtek) tu bylo asi 1000 lidí,“ řekl ředitel s nadsázkou. Škola dnes ještě nechala dezinfikovat prostory družiny, kam chodily až do středy děti lékařů, sester, záchranářů a sociálních pracovníků. Třídy a další prostory se dezinfikovat nemusí, protože tam více než dva měsíce nikdo nechodil.

V lavicích budou muset být děti minimálně 1,5 metru od sebe, mimo ně ve společných prostorách pak na vzdálenost dvou metrů. Například když se budou přesouvat do jídelny nebo na WC, tak s nimi musí jít jeden učitel vepředu a druhý vzadu. Roušky budou mít jen ve společných prostorách. Ve třídě pouze tehdy, když poruší bezpečnou vzdálenost 1,5 metru, třeba když budou mít společné aktivity.

čtk