Navzdory obvodu i petici. Plzeň schválila karanténní místo pro osoby bez domova

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 16. listopad 2020 14:01

Navzdory čtvrtému obvodu a občanské petici Radou města Plzně na druhý pokus prošel bod ke zřízení karanténního místa pro osoby bez domova na Habrmannově náměstí na Doubravce. Záměr města nepodpořili jen zástupci hnutí ANO. Útěchou pro odpůrce projektu je, že obvodu se po městu podařilo vyjednat hned několik záruk.

Město podle informací naší redakce počítá s tím, že karanténní místo v objektu bývalé konzervatoře bude fungovat jen po dobu nouzového stavu. Ten zatím platí do 20. listopadu, o jeho prodloužení do 20. prosince by vláda měla hlasovat tento týden v pátek.

„Tímto se tedy snažíme preventivně zajistit požadovaný prostor pro lidi bez přístřeší, kteří by jako covid pozitivní mohli šířit nákazu v ulicích,“ uvedl radní města pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD). Spuštění karanténního místa musí ještě odsouhlasit hygienici.

ANO hlasovalo proti

Proti záměru se v Radě opakovaně postavilo hnutí ANO. Poprvé úspěšně, když na jednání Rady chyběl právě radní pro bezpečnost. Podruhé už ale Martin Zrzavecký na Radu přišel a ANO se tím pádem v devítičlenné Radě ocitlo v menšině.

„Stojíme za našim starostou a občany Doubravky. Jsme přesvědčeni, že spolupráce se soukromými provozovateli ubytovacích kapacit by nenarážela na odmítavý postoj obyvatel, navíc by městu ušetřila čas i peníze,“ řekl náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO).

Radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký už dříve uvedl, že náklady na úpravu objektu bývalé konzervatoře vyjdou na statisíce korun. Město bude muset investovat i do personálního zajištění objektu a rovněž do bezpečnosti. Město již dříve slíbilo, že v místě posílí hlídky městské policie a na dodržování pravidel má dohlížet i státní policie.

Obvod udělal maximum

Doubravce se podařilo získat od města hned několik záruk. Zatímco původně město hovořilo o kapacitě až sto osob, nyní uvádí kapacitu pouhých 16 osob. Útěchou pro odpůrce projektu v daném místě může být také to, že nouzový stav pravděpodobně skončí 20. prosince, tudíž by karanténní místo fungovalo jen měsíc.

Městský Plzeň 4 upozorňuje, že neměl žádné zákonné pravomoci, jak záměru zabránit. Objekt bývalé konzervatoře totiž nepatří obvodu, ale městu.

„Nadále jsme přesvědčeni, že se jedná o nevhodnou lokalitu pro takový záměr. Vyzvali jsme proto Radu města Plzně, aby zvážila přehodnocení záměru, a nabídli jsme pomoc při hledání alternativního řešení. Bohužel naše výzva ani nabídka nebyly vyslyšeny. S ohledem na vlastnická práva respektujeme rozhodnutí města Plzně, ve věci ale budeme dál aktivní a provoz karanténního místa budeme pozorně sledovat,“ sdělil starosta Tomáš Soukup (ANO).

Dopisy ani petice nepomohly

Proti záměru města se postavila i více než tisícovka místních občanů v petici nebo skupina „Food not bombs Plzeň“, jejíž zástupci rovněž napsali dopis členům rady města a dalším zainteresovaným subjektům včetně neziskovek, ve kterém navrhli ubytování osob bez domova s nařízenou karanténou v prázdných hotelech a hostelech po vzoru jiných měst.

„Také se vyhrazujeme vůči rámcování osob bez domova skrze mříže, hlídací psi, apod. jež zástupci města ke komunikaci problematiky opět používají v médiích a přispívají tak ke stigmatizaci osob bez domova v očích veřejnosti,“ uvedli skupiny zástupci na Facebooku.