Kdo půjde do školy? Ministr školství představil podrobnosti. Ve hře je i testování

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 16. listopad 2020 18:10
Zakladni skola Ilustrační foto: Pixabay

Ministr školství Robert Plaga (nestr. za ANO) představil změny, které by přineslo snížení pohotovosti na 4. stupeň. Do škol se vrátí celý první stupeň, deváté třídy a maturanti. Zbytek druhého stupně pak přejde na rotační výuku. Ve hře je jejich návrat nejdříve 23. listopadu. Už ve středu 18. listopadu se vrací do lavic první a druhé třídy základních škol.

„Při 4. stupni, který věřím nastane při pozitivním vývoji, se nám do našich škol vrátí celý první stupeň. Druhý stupeň se vrací v rotační výuce. Střídat se budou celé třídy po týdnech. Výjimku budou mít žáci devátých tříd, kteří budou moci do školy chodit normálně," uvedl Plaga. Střední školy mohou podle něj mít praktickou výuku do 20 osob, do škol se vrátí poslední ročníky.

Žáci ve třídách i ve společných prostorách budou muset nosit roušky, v polovině hodiny bude nutné větrat. Ani v jednom z pěti stupňů protiepidemického systému (PES) se nepočítá s výukou tělesné a hudební výchovy.

Plaga: Jsem pro testování učitelů a možná i studentů na středních školách

Ministr Plaga se také vyjádřil k plánovanému testování ve školství. "Rozhodně nejsem proti testování učitelů. Nejproblematičtější kategorií jsou středoškoláci, tak i tam si to dovedu představit. Máme 172 tisíc učitelů, pokud i nepedagogické pracovníci, je to 250 tisíc lidí. Způsob testování tak, aby to dávalo smysl, musí vymyslet skupina ministerstva zdravotnictví. S nějakým návrhem přijdou," prohlásil s tím, že si ale například neumí představit pravidelné testování malých žáků výtěrem z nosu.