Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Tarotový horoskop 24.5. 2021 – 30.5.2021, 21. TÝDEN – 5 pentaklů: Pozor na nečekané!

pondělí, 24. květen 2021 18:06

7 NEJ Martina Sobotky

Martin Sobotka je starosta města Dobřany, předseda Mikroregionu Radbuza a místopředseda Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje.

1) Nejoblíbenější kniha a spisovatel
Korespondence V+W, protože jsou tam oba mí oblíbení autoři najednou a je to příběh pravého kamarádství.

2) Nejoblíbenější film
Sedm statečných, protože ideálně vyvažuje okázalost i obyčejnost hrdinství a ukazuje všechny možné motivace, které chlapi pro statečnost mají.

3) Nejoblíbenější hudební interpret a skupina
Mňága a Žďorp, protože dokázali smutnou srandou včas polidštit moji jinak nezadržitelně suchopárně analytickou povahu.

4) Nejoblíbenější jídlo a pití
Bramborové placky, protože v alobalu na topení vždy tak nenuceně lákaly k doražení se jimi, pivo, protože je spojené s rituály po sportu i jiných výkonech.

5) Osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje
Nicholas Winton, protože jel na podstatu, ne na osobní PR.

6) Motto, které mám nejraději
Víš, zkoumat třeba, Bušku milý …, protože Neruda uměl chránit osvícenské myšlenky i baladou a dnes má každý na vše rychlý, nekvalitní názor, který často nevydrží ani tolik jako jepice.

7) Nejoblíbenější místo v regionu
Niva Radbuzy, protože je u Dobřan krásná sama o sobě je na ní odsud navíc vidět na město, do kterého se vždy rád vracím.

7 NEJ Jaroslava Vogeltanze najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Samsona Lenka najdete zde.

Autor: Markéta Hallová

Další obrovské drama nabídlo třetí finálové utkání mezi Karvinou a Plzní. Na palubovce Slezanů se nakonec z mečbolu mohli radovat Západočeši, kteří zvítěžili až po sedmimetrových hodech 24:22. V úterý tak budou moci v případě vítězství oslavit titul před domácím publikem.

Na silnicích v Plzeňském kraji se budou v letních měsících opět odehrávat intenzivní opravy. Podobně tomu bylo v minulých letech. Ředitelství silnic a dálnic ( ŘSD), Plzeňský kraj a město Plzeň do nich dají přes miliardu korun. Řada z nich bude pokračovat ještě v září i v říjnu.

Plzeňské ŘSD má na léto připravené opravy 15 úseků státních silnic I. třídy. za 640 milionů korun. Největší akcí za 130 milionů Kč je podle provozního náměstka Michala Syřínka rekonstrukce průtahu Horažďovic včetně sítí, která začne 22. července a skončí posledního září. Druhou největší stavbou za 81 milionů Kč by měla být oprava krytu vozovky v Plzni na přivaděči od Prahy od křižovatky na Kyšice po křížení ulic Rokycanská-Hřbitovní.

Ve Spáleném Poříčí pokračuje rekonstrukce mostu přes Bradavu, která skončí až příští rok. Na 56 milionů korun přijde oprava vozovky a křižovatky v Zavlekově na Klatovsku, která skončí 30. září. Ve stejném okrese ještě plánuje ŘSD opravit od poloviny srpna do konce října další část stejné silnice I/22 z Nalžovských hor do Hradešic za 42 milionů Kč. Na téže silnici pak opraví část z Kalu do Klatov za 23 milionů Kč a úseky ze Sobětic do Mochtína, z Loučimi do Libkova a z Kdyně do Brnířova, které by měly skončit v říjnu. Do stejné doby by měla být hotová oprava mostu v Červeném Poříčí na Klatovsku za více než 30 milionů Kč a na stejné silnici /I27 vozovka ve Štěpánovicích u Klatov a nedaleký úsek Horní Lukavice - Přeštice. Oprava tam začne 1. července a má skončit 31. října. "V průběhu oprav nikde neuzavřeme celou vozovku, doprava bude svedená do jednoho pruhu. Výjimkou budou Štěpánovice, kde to bude pár týdnů uzavřené, ale bude se jezdit po zažité objížďce," řekl Syřínek.

Správa a údržba silnic Plzeňského kraje (SÚS) připravila na léto 15 akcí na krajských silnicích II. a III třídy. Čtyři akce jsou financované z evropského programu IROP, hlavně oprava silnice II. třídy z Janovic do Nýrska za více než 76 milionů korun, která začala v dubnu a potrvá do konce října. Pokračovat bude oprava silnice II. třídy ze Spáleného Poříčí do Lipnice za necelých 40 milionů Kč.

Zahájené opravy mostů v Horšovském Týně na Domažlicku za 42 milionů korun a výrazně menší rekonstrukce ve Lhovicích na Klatovsku by měly být hotové v říjnu. Most v Nezdicích u Borov na Klatovsku má být opravený do konce roku. Dalšími většími akcemi jsou již zahájená obnova průtahu v Radnicích na Rokycansku za 47 milionů korun, která skončí příští rok. Stavba průtahu v Pernarci na severu Plzeňska za 72 milionů korun skončí až o rok později, stejně jako průtah ve Vochově ve stejném okrese za 78 milionů Kč. Už koncem října skončí obnova průtahu Mýta na Rokycansku. Kraj dále opravuje do konce září Komenského ulici v Dobřanech, silnici III. třídy v Lesné na Tachovsku a koncem července by měla skončit roční rekonstrukce průtahu v Losiné u Plzně za 26 milionů Kč.

V Plzni plánují na letní sezonu 13 staveb na silnicích nebo tramvajových tratích. Největší bude oprava povrchu vozovky ve Folmavské ulici na Borských polích za 26 milionů korun. Město dále chystá obnovu zastávkových zálivů pro MHD, dále bude opravovat část ulice Na Dlouhých, křížení Zborovská - Samaritská a Karlovarská - Na Chmelnicích, opravu komunikace v Zábělé a mostu přes trať v Lobezské ulici. Šest akcí za celkem 150 milionů korun je podle mluvčí magistrátu Adriany Jarošové v přípravě. Jde hlavně o opravu tramvajové trati na Plaské, úpravu parkovacích stání a rekonstrukci vodovodu a kanalizace ve Smrkové ulici, opravu tramvajové trati na Klatovské třídě v úseku sady Pětatřicátníků - Tylova a úpravy ulice U Hřbitova. "Termíny uzavírek budou upřesněné po vysoutěžení a stanovení dopravně inženýrských opatření, dopředu je nejsme schopni přesně určit. Všechno by mělo být stavěno za provozu při částečných uzavírkách," uvedla mluvčí. Pevně stanovené jsou výluky tramvají na Plaské od 2. srpna do 31. října a na Klatovské od 1. do 31. srpna, dodala.

čtk

Každá ztráta je nepříjemná, a ke všemu může vyjít i draho. Během roku ztratí víc než polovina Čechů v průměru do dvou věcí, dalších 20 % pozbude každoročně až 10 předmětů. Přes 60 % ztraceného se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Samsung na vzorku 1100 lidí starších 15 let. 

O jaké předměty Češi nejčastěji přicházejí?

Nejčastěji Češi ztrácejí části oděvu, jako jsou šály, rukavice, čepice, nebo dokonce bundy (58,2 %). Na druhém místě se umístily deštník (26,7 %) a klíče (26 %) následované telefonem (11,9 %) a peněženkou (9,5 %). Češi často ztrácejí také brýle nebo sluchátka, ale třeba i důležité dokumenty. „Ztráta těchto předmětů znamená nejen finanční újmu, ale mnohdy i časovou, obzvlášť jedná-li se o ztrátu peněženky s doklady,“ komentuje průzkum Tomáš Balík, ředitel mobilní divize českého a slovenského Samsungu. „V některých případech lidi netrápí ani čas či peníze, ale emocionální vazba ke ztracenému objektu, jako v případě ztracených domácích mazlíčků.“

Finanční škoda i v řádu desetitisíců

Ročně přijde téměř polovina Čechů (48,1 %) v důsledku ztráty různých předmětů o stovky korun. Škoda se ale může vyšplhat až na desítky tisíc (15,4 % Čechů), pokud se jedná o drahé brýle nebo i mobilní telefon. Nejčastějším místem, kde lidé nemůžou své věci najít, jsou domov nebo pak venkovní blíže nespecifikované prostředí následované prostředky hromadné dopravy. Průzkum neukázal zásadní rozdíly mezi pohlavími, ženy a muži jsou na tom tedy stejně.

Kontaktní čočky, vysvědčení i dítě

Na otázku Co nejneobvyklejšího jste kdy ztratili odpovídali Češi opravdu různorodě. V oblasti šperků a cenností je často ztráceným předmětem snubní prsten, ale mizí taky náušnice nebo hodinky. Pokud jde o jiné cennosti, lidé ztrácejí také hodnotné mince nebo rovnou samotné peníze. Objevovaly se také časté odpovědi v oblasti dokumentů – klasická je ztráta občanského či řidičského průkazu, ale také vysvědčení, ztratilo se i povolení k pálení slivovice. „Rovněž zdánlivě nehodnotné věci však mohou pro člověka znamenat hodně, například ztráta sběratelských kartiček, ať už jde o pokémony nebo hokejisty,“ poznamenává Tomáš Balík a dodává: „Mezi zajímavé ztráty, které Češi uvádějí, ale patří také kuriozity jako blíže nespecifikovaná protéza a kontaktní čočky.“ Při cestování pak Češi ztrácejí zavazadla, ale i rodinné příslušníky, ať už je to dítě nebo manželka. Do současné doby neodmyslitelně zapadá i častá ztráta roušky. 

Téměř čtyři promile alkoholu v krvi měl cyklista, který nezvládl svoji jízdu a zraněný zůstal ležet v Pramenní ulici v Plzni na Roudné. Poclisité teď hledají svědky.

"Ve čtvrtek 20. května v půl jedenácté večer jsme přijali oznámení o ležícím cyklistovi na komunikaci ulice Pramenní v Plzni na Roudné. Dopravní policisté vyjeli na místo události a zjistili, že se jedná o muže narozeného v roce 1982, který jevil známky opilosti a byl zraněný.  U muže byla na místě provedena dechová zkouška na zjištění požití alkoholu s pozitivním výsledkem. Na detekčním přístroji se ukázala hodnota 3,71 promile," popsala policejní mluvčí Veronika Hokrová. Cyklista byl v péči přivolaných záchranářů odvezen do nemocničního zařízení k dalšímu vyšetření. Jízdní kolo policisté na místě zajistili a dále šetří veškeré okolnosti nahlášené události  v dopravě.

Policisté žádají případné svědky, kteří v danou dobu procházeli nebo projížděli uvedeným místem události a všimli si jedoucího cyklisty, cyklisty vedoucího jízdní kolo nebo již ležícího muže vedle jízdního kola, aby zavolali na tísňovou linku 158 a přispěli tak k objasnění celé situace. 

Život asi pětačtyřicetiletého muže vyhasl při střetu osobního a nákladního auta na silnici u Nýřan. Nehoda se stala v sobotu kolem 17. hodiny.

Ke střetu došlo na silnici mezi obcemi Blatnice a Nýřany. "Záchranáři si na místě nehody osobního a nákladního automobilu převzali resuscitaci muže ve věku asi 45 let z osobního vozu. Ten utrpěl velmi vážná zranění, kterým na místě podlehl," potvrdila mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Řidič nákladního automobilu byl nezraněn a ponechán na místě.

Silnice byla v místě nehody uzavřena.

Čtyřiapadesátiletý muž se topil v sobotu odpoledne na břehu řeky Berounky poblíž Sedlecka. Ještě před příjezdem záchranářů mu pomáhali svědci, podle záchranářů byl ve vážném stavu následně transportován do nemocnice.

"Před čtvrtou hodinou došlo na břehu řeky Berounky poblíž Sedlecka k tonutí muže," potvrdila mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová. Podle ní byl ještě před příjezdem záchranářů vytažen z řeky a na místě byla také prováděna laická resuscitace. Záchranářům se následně povedlo obnovit oběh. "Muž byl transportován se zajistěnými dýchacími cestami v bezvědomí na Emergency FN Plzeň," dodala Svobodová.

Plzeňským krajem po dálnici D5 bude o víkendu projíždět kolona jednotek americké armády, které se přesouvají na cvičení do Maďarska. Na bezpečný průjezd vojenských vozidel a bezpečnost a plynulost dopravy na dálničním tahu budou dohlížet policisté. Provoz vozidel bude omezen pouze na sjezdech a nájezdech, na kterých bude vojenská technika sjíždět nebo naopak najíždět na těleso dálnice D5.

Plánovaný čas příjezdu první kolony jednotek americké armády na území České republiky je plánován na sobotu 22. května 2021 v 19 hodin, poslední jednotka pak vstoupí na území našeho státu ve 21 hodin v pondělí 24. května.

"Důrazně upozorňujeme řidiče, aby v žádném případě nenarušovali homogenitu kolony vojenských vozidel. Je nutné si uvědomit, že se jedná o těžkou armádní techniku a každý nestandardní manévr by mohl mít za následek kolizi, která by mohla mít až fatální následky. Počítejte tedy s tím, že kolonu vozidel musíte předjet celou nebo jet za ní.  Pokud budet mít v plánu sjet z dálnice, doporučujeme vám jet za kolonou armádní techniky a následně dálnici bezpečně opustit," dodala policejní mluvčí Pavla Burešová.

V Plzeňském kraji opět zdražily pohonné hmoty. Cena benzinu se zvyšuje už více než čtyři měsíce kromě haléřového poklesu před třemi týdny. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 se aktuálně prodává v průměru za 32,32 koruny, což je o 14 haléřů více než minulou středu. Cena nafty vzrostla za týden o 17 haléřů na 30 Kč/l. Benzin je už několik týdnů nad průměrem ČR, nafta už třetí týden také. Podle údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje, je benzin o 6,84 Kč na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,67 koruny méně.

Také v celé ČR pohonné hmoty v uplynulém týdnu mírně zdražily. Cena naturalu se přehoupla přes 32 korun, kde byla naposledy loni začátkem února. Aktuálně ho čerpací stanice v ČR prodávají v průměru za 32,06 Kč. Před týdnem byl levnější o 18 haléřů a před rokem při první vlně epidemie koronaviru o šest korun. Cena nafty se pozvolna blíží ke 30 korunám za litr, za kterou ji motoristé tankovali naposledy loni v březnu. Proti minulému týdnu stoupla o 14 haléřů na litru, motoristé ji ve středu tankovali v průměru za 29,89 Kč/l. Před rokem platili o čtyři koruny méně.

Nejlevnější benzin natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je v průměru za 31,66 Kč/l. Nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, ji prodávají průměrně za 29,49 Kč/l. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde je litr benzinu za 32,77 Kč a nafty za 30,51 Kč.

Nejlevnější paliva v Plzeňském kraji prodávají aktuálně čerpací stanice na severu Plzeňska. Benzin mají u tamních čerpacích stanic v průměru za 31,60 Kč, oproti minulé středě je o 26 haléřů dražší. Litr nafty tam stojí průměrně 29,11 Kč a za týden tak zdražila o 16 haléřů.

Nejdražší pohonné hmoty prodávají aktuálně opět v příhraničním Tachovsku. Benzin, který byl minulou středu letech nejdražší v Plzni, stojí aktuálně na Tachovsku 33,27 Kč/l, což je za týden o 1,11 koruny více. Naftu tam řidiči koupí v průměru za 31,35 Kč, což je proti minulé středě o 86 haléřů více. Minulý týden stále nafta nejvíce v okrese Plzeň-jih.

Za hranicemi v Německu se srovnatelný typ benzinu prodává v přepočtu průměrně za 40,30 Kč/l. Za naftu zaplatí řidiči po přepočtu 34,75 koruny.

čtk