Plzeňskou náplavku znovu oživí festival

Zveřejněno v Kultura
Od - sobota, 30. duben 2022 18:09
Plzeňskou náplavku znovu oživí festival Zdroj: Náplavka k světu

Tradiční multižánrový festival Náplavka k světu letos oživí kulturou další z říčních břehů v centru Plzně. Od 27. května do 18. června ožije koncerty, tančírnami či novým cirkusem náplavka na soutoku Mže a Radbuzy. Festival je dílem spolku "k světu.", který letos slaví desáté výročí existence. Festival proto spojí i místa, která zabydlel v předchozích letech.

Náplavka  k světu„Před deseti lety jsme začínali s festivalem Náplavka k světu. na říčním břehu na Radbuze. Naučili jsme Plzeňáky chodit k vodě na kulturní program i mimo něj. Náplavka se zabydlela a my se se svými aktivitami přesunuli na další místa, která si také zasloužila oživit, ať už to byl břeh Mže nebo prostor U Ježíška. Dlouhodobým cílem festivalu je vybudování nových míst kolem plzeňských řek,“ prozradil předseda spolku k světu Jakub Mareš. Letos se festival přesune na soutok Mže s Radbuzou, na místo, která v budoucnu dozná celou řadu změn. "Do několika let zde vznikne nový most, který povede do minipivovaru Proud v areálu plzeňského pivovaru, kde bude k dispozici kulturní sál pro několik stovek lidí. Zároveň bude náplavka kolem Radbuzy protažena právě k soutoku, díky čemuž se využití náplavky významně rozšíří,“ dodal Mareš.

Multižánrový festival, který se snaží především zkvalitnit a natrvalo oživit veřejný prostor, v rámci jubilejního desátého ročníku nabídne program pro širokou veřejnost všech věkových skupin i zájmů, jak jsou návštěvníci zvyklí. Stejně jako v předchozích letech program obsahuje známější mainstreamové umělce i ty alternativní a samozřejmě také lokální produkci. „Dlouhodobě podporuje místní umělecké komunity a umělce a autorské projekty, které také zahájí celý festival. Představí se lokální kapely Šnyt a POP´s a hodně zajímavé bude i zahajovací taneční představení SEDM SMRTELNÝCH HŘÍCHŮ. Jako každý rok, i letos chystáme workshopy nového cirkusu s Žongléros Ansámbl, budeme se věnovat józe, oblíbeným tančírnám a chybět nebudou ani přednášky, mluvené slovo nebo koncerty. Vystoupí lokální kapely i Vladimír 518 z PSH, Mike Trafik nebo G-Point Hunters Matěje Rupperta a Romana Holého, kteří přitáhnou davy,“ uvedla Lucie Vokurková, ředitelka festivalu Náplavka k světu. Chybět nebude ani inspirativní večer Pecha Kucha Night s číslem 38, která je na programu v pátek 17. června a festival stylově zakončí.

Cílem festivalu ale není jen zpříjemnit léto ve městě a nejen místním ukázat potenciál plzeňských řek a jejich okolí. „Inspirovali jsme se příklady ze zahraničí, především ve Skandinávii, kde veřejný prostor velmi kvalitně využívají, a rozhodli jsme se aplikovat v Plzni tamější principy tzv. “aktivity zespoda” na podporu významu náplavek a života u vody v centru města Plzně. Pomocí dotazníků pro veřejnost a skrze multižánrový dramaturgický plán jsme získali představu o tom, co a kde se obyvatelům města v dané lokalitě líbí, co by chtěli změnit nebo naopak podpořit a průběžně jsme s těmito údaji pracovali tak, aby se z festivalu Náplavka k světu. stal oblíbený letní multikulturní festival s cílem trvale měnit opomenuté veřejné plochy u vody tak, aby se staly plnohodnotnými veřejnými prostranstvími centra města Plzně,“ dodal Jakub Mareš.