Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Archeologové z Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) zmapují pozůstatky pracovního tábora s Rudou věží smrti u Jáchymova na Karlovarsku. Tato dřívější třídírna uranové rudy u komunistického pracovního tábora Vykmanov II je dnes národní kulturní památkou zapsanou v kulturním dědictví UNESCO. Ve spolupráci s Konfederací politických vězňů ČR zajišťují s využitím dronů trojrozměrnou dokumentaci památky, v létě budou v blízkosti věže dělat archeologický odkryv.

lekovky nalezy arch. vyzkumu v taborech Nikolaj a Elias II„Ve spolupráci s Konfederací politických vězňů připravujeme archeologický výzkum v blízkosti Rudé věže smrti, tedy v prostoru bývalé třídírny a úpravny uranové rudy a pracovního tábora pro převážně politické vězně Vykmanov II,“ říká vedoucí katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU Pavel Vařeka. Přímo odtud byla v rámci tajné smlouvy mezi ČSR a SSSR po železnici uranová ruda odvážena do Sovětského svazu, kde sloužila stalinistickému režimu k výrobě atomových zbraní. Výzkum ověří dochování pozůstatků areálu z konce 40. a 50. let.  „Pracovní tábor byl zrušen v roce 1956 a následně byl využíván závodem Škoda Ostrov, přičemž doznal velkých změn. Archeologický výzkum se pokusí odhalit původní povrch, po kterém chodili vězni v 50. letech,“ přibližuje Pavel Vařeka, který bude v okolí Rudě věže smrti provádět výzkum se svými studenty během července. Cílem sondáže je také získat materiální doklady o provozu zařízení a o životních podmínkách vězňů.

Nálezy z nedalekých trestních pracovních táborů však budou moci lidé vidět už od konce května. Konfederace politických vězňů ČR Rudou věž smrti nově zpřístupnila a otevřela tu expozici věnovanou životu lidí vězněných v pracovních táborech. Zkušební provoz areálu proběhne ještě 22. – 23. května, od 29. května bude expozice otevřená každý víkend a v případě zájmu veřejnosti i ve všední dny. Zájemcům budou na místě k dispozici průvodci na pravidelném návštěvním okruhu v exteriéru i interiéru věže. „V expozici přímo v objektu Rudé věže smrti budou poprvé veřejnosti představeny archeologické nálezy z výzkumů nedalekých trestních pracovních táborů Nikolaj a Eliáš II. Jedná se zejména o osobní předměty vězňů, pozůstatky vybavení a konstrukce vězeňských baráků, které poskytují hmatatelné svědectví o životních podmínkách v táborech, spojených s nasazením nesvobodné pracovní síly při těžbě uranu, včetně tisíců politických vězňů,“ vysvětluje Pavel Vařeka, který s týmem archeologů Fakulty filozofické ZČU prováděl výzkum pracovních táborů Nikolaj a Eliáš II už v letech 2018 a 2019. Právě jejich nálezy si lidé budou moci poprvé prohlédnout.

osobni predmety veznu nalezy z arch. vyzkumu v taborech Nikolaj a Elias II„Velmi si vážíme spolupráce s katedrou archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni, vedenou panem docentem Vařekou, a jsme vděčni za zapůjčené archeologické nálezy, které můžeme v Rudé věži smrti návštěvníkům ukázat. Společně tak můžeme poskytovat důkazy o drsných podmínkách politických vězňů komunistického režimu, kteří uranovou rudu těžili, následně připravovali na transport do bývalého Sovětského svazu a kteří za to byli nuceni zaplatit svým zdravím nebo dokonce životy,“ doplňuje Petr Dub, předseda Konfederace politických vězňů ČR. Konfederace ve spolupráci s partnery plánuje otevřít v Rudé věži smrti mezinárodní památník a vzdělávací centrum, které budou historii tohoto místa důstojně připomínat.

S uzavírkou komunikace v prostoru mezi zastávkami "U Součků", konkrétněji mezi kruhovými objezdy ulic Na Roudné, U Velkého rybníka, Jateční, musí řidiči počítat od soboty 22. května. Omezení provozu se nedotkne MHD. Důvodem jsou dokončovací stavební práce na nové části východního obchvatu.

"U železniční zastávky "Bílá Hora", kde je vybudovaná nová okružní křižovatka, nepůjde odbočit směrem na Bílou Horu, pouze směrem do ulice Na Roudné a do ulice Jateční. V opačném případě bude možné projet směrem z Bílé Hory pouze do ulice U Velkého rybníka," uvedla policejní mluvčí Veronika Hokrová. Uzavírka komunikace se v tomto případě netýká pro provoz vozidel MHD, BUS. Uzavírka je plánována až do září 2021.

V ulici U Velkého rybníka je omezen provoz pro nákladní vozidla, osobní vozidla projet mohou. Z tohoto důvodu je naplánovaná objízdná trasa, která povede přes Třemošnou.

Na Doubravce se lidé mohou nechat zdarma otestovat na covid-19 v místní hasičárně. Jedná se o další službu související s koronavirem, která je občanům ve čtvrtém městském obvodu k dispozici. Druhou je registrační centrum v Doubraveckém klubu, kde místní pracovnice pomohly získat termín na očkování vakcínou proti covidu-19 téměř stovce seniorů.

TZ Na Doubravce se lide mohou nechat zdarma otestovat na covid F1Antigenní testování na covid-19 probíhá v hasičárně sboru místních dobrovolných hasičů ve Hřbitovní ulici 3. Službu ve spolupráci s městským obvodem Plzeň 4 provozuje Domovinka s lékárnou Remus, a to v pondělí od 9 do 10 hodin a ve středu od 13 do 14 hodin.

„Testování na covid-19 provádíme zdarma za pomoci našich sestřiček. Zatím ji využívá zhruba pět lidí v danou hodinu a den. Každý testovaný občan od nás dostane certifikát o výsledku testu,“ říká ředitelka sociální služby Domovinka Bohumila Hajšmanová.

Antigenní testování v místní hasičárně funguje od začátku května. Domovinka zatím neuvažuje o tom, že by antigenní testování zrušila. Záležet ale bude především na tom, jak vláda v následujících dnech a týdnech upraví svá nařízení a opatření.

„Jsme moc rádi, že díky Domovince se naši občané mohou nechat snadno a bezpečně otestovat v blízkosti svého bydliště, a získat tak kýžené potvrzení, které je vstupenkou například na zahrádky restaurací a do řady institucí. Vážíme si takové spolupráce, Domovinku dlouhodobě podporujeme a podporovat budeme i nadále,“ říká místostarostka Lenka Kočová (ODS).

Úřad zaregistroval stovku seniorů

Antigenní testování je už druhou službou, kterou lidé na Doubravce v souvislosti s koronavirem mohou využít. Tou první je pomoc seniorům s registrací na očkování vakcínou proti covid-19. Registrační centrum funguje v Doubraveckém klubu úřadu městského obvodu Plzeň 4.  Registraci provádí pracovnice úřadu zdarma nad rámec své pracovní činnosti.

„Od ledna k dnešnímu dni jsme na očkování zaregistrovali 98 seniorů. V souvislosti s uvolňováním opatření a otevřením registrací pro mladší věkové skupiny jsme nyní činnost registračního centra utlumili. Samozřejmě pokud k nám přijde občan a bude chtít pomoci s registrací, moc rádi mu i nadále pomůžeme,“ uvádí místostarosta Václav Beran (ANO).

Za uplynulých sedm dní přibylo v kraji 196 případů koronavirus, což je zhruba o čtvrtinu méně než 296 nákaz v předcházejícím týdnu. Týdenní krajská bilance je nejnižší od přelomu loňského srpna a září. V posledním týdnu se počet denních přírůstků pohyboval do 50 případů. Ještě před měsícem to bylo více než 100 případů denně a před dvěma měsíci byly denní nárůsty několikanásobně vyšší, než je teď týdenní součet. Za uplynulých sedm dní přibylo v kraji 33 nakažených na 100.000 obyvatel, což je mezi kraji třetí nejnižší číslo. Před týdnem to bylo 45 nakažených na 100.000 obyvatel.

Od začátku pandemie loni v březnu se v kraji nakazilo 97.804 lidí, 16,5 procenta všech obyvatel. Na 100.000 obyvatel připadá od loňského jara 16.548 nakažených, což je čtvrté nejvyšší číslo mezi 14 kraji. Ve čtvrtek přibylo 29 nákaz. Nejvíc nových případů za poslední týden bylo v pondělí, a to 49.

Největší podíl nově nakažených je v okrese Rokycany, kde za sedm dní přibylo 78 nákaz na 100.000 obyvatel, to je celkem 38 případů. Nejlepší je situace na Domažlicku, kde měli za uplynulý týden 9,7 nákaz na 100.000 obyvatel, to je šest nakažených.

V uplynulých sedmi dnech zemřelo v kraji pět lidí s covidem-19, v předchozím týdnu to bylo sedm úmrtí. Od začátku pandemie zemřelo v kraji 1910 nakažených, z toho 23 v květnu, v dubnu jich bylo 134. Nejvíc úmrtí spojovaných s koronavirem bylo v kraji při vrcholu pandemie v březnu, 529 lidí.

Nemocnice v regionu se téměř vrátily k běžnému provozu včetně obnovy operací, covidoví pacienti se soustřeďují do vybraných nemocnic. Ve Fakultní nemocnici Plzeň dnes pečují o 18 lidí s covidem. Na lůžkách intenzivní péče je sedm nakažených, z toho tři na umělé plicní ventilaci. Před týdnem bylo v nemocnici 20 covidových pacientů, před měsícem 70 a v březnu touto dobou, kdy byla FN nejvytíženější covidovými pacienty v celé republice, v ní pečovali o 253 nakažených pacientů.

V kraji je dnes podle ministerstva volných 418 z 1535 standardních lůžek, pro covidové pacienty je jich 73. Intenzivních lůžek s umělou plicní ventilací nebo neinvazivní ventilací je k dispozici 52 ze 138, pro nemocné s covidem je volných 23 lůžek.

Očkování nabírá v kraji díky vyšším dodávkám vakcín rychlost. Za poslední týden zdravotníci očkovali 27.007, ve čtvrtek rekordních 5422 lidí. Dosud bylo v kraji spotřebováno 244.496 vakcín pro 184.216 lidí. Očkováno je aspoň jednou dávkou 31,2 procenta obyvatel kraje. Ukončené očkování má desetina obyvatel kraje, celkem 61.757 lidí. Z nich dostalo 1477 lidí vakcínu Janssen, která má jednu očkovací dávku, a 60.280 lidí některou z dvoudávkových vakcín. Do Plzeňského kraje bylo ke čtvrtečnímu večeru dodáno 270. 825 dávek vakcín, uvádí se na stránkách krajských nemocnic.

čtk

Pokud máme za domácího mazlíčka psa nebo kočku, stávají se členy rodiny a děláme vše pro jejich blaho. Kromě kvalitního krmiva a další péče je nutné dbát o jejich zdraví a předcházet nemocem a zranění. Mnohdy si to chovatelé neuvědomují, ale i v jejich domovech číhá na mazlíčky nebezpečí v podobě úrazů a otrav. Pro nás běžné rostliny mohou být pro zvířata po požití toxická.

Jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od pondělí 24. května stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu. Po mimořádném jednání vlády o tom informoval ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

„Od 24. budeme moci využívat již aplikaci první dávky a uplynutí již tří týdnů od této dávky jako určitou ochranu. Ta bude ekvivalentní testům antigenním, PCR i prodělání choroby,” uvedl Arenberger. Podle očekávání byla také prodloužena doba, po kterou je člověk oficiálně chráněn. A to z 90 na 180 dnů po pozitivním testu.

Článek bude aktualizován.

Předprodej vstupenek na pravidelné prohlídky historického centra, tematické prohlídky a prohlídky nově zrekonstruované katedrály sv. Bartoloměje spustí Turistické informační centrum v Plzni v pondělí 24. května. Do katedrály se veřejnost dostane po třech letech. Její prohlídka zahrnuje i novou trasu vedoucí do podkrovní expozice.

210521 Katedrala presbytar kalvarie webV nabídce prohlídek Turistického informačního centra bude tradiční prohlídková trasa kolem nejvýznamnějších památek To nejlepší z Plzně, nová prohlídka Osvobození 1945, která se uskutečnila letos poprvé při příležitosti květnových Slavností svobody i další tematické prohlídky, jež představují město z jiného úhlu a překvapí i místní.

„Nabídku doplní dvě prohlídky zrekonstruované katedrály sv. Bartoloměje. Návštěvníci se podívají do interiéru katedrály i do dosud nepřístupných půdních prostor, kde bude nainstalována nová expozice. Informační panely prozradí zajímavosti z historie této gotické perly i ze současnosti a náročné rekonstrukce,“ prozradila Jaroslava Panušková, která má v organizaci Plzeň – TURISMUS přípravu prohlídek na starost. „Těší nás, že ve spolupráci s plzeňským biskupstvím můžeme při komentovaných prohlídkách ukázat krásu nově zrekonstruované katedrály a zavést návštěvníky i do míst, kam se veřejnost dosud podívat nemohla, do podkroví s jedinečným gotickým krovem, který má jen málo srovnání v celé střední Evropě. Zároveň zveme na tematické prohlídky centrem města, zejména na letošní novinku Osvobození 1945,“ doplnila.

Sezona prohlídek je tradičně od června do září a nabídne trasy: To nejlepší z Plzně (vždy v sobotu od 15:00), Osvobození 1945 (novinka), Báje a pověsti plzeňské (ideální pro rodiny s dětmi), Za tajemstvím výzdoby plzeňských domů (nejen pro fanoušky historie a architektury) a trasu Židovská Plzeň, o kterou byl v loňském roce velký zájem, protože návštěvníky zavede i do nádherné Staré synagogy a jednoho z Loosových interiérů.

Vstupenky na všechny prohlídky je možné zakoupit prostřednictvím Plzeňské vstupenky či osobně v Turistickém informačním centru vedle radnice. První tematická prohlídka se uskuteční v pátek 4. června, přičemž termíny jsou plánované během celého léta až do září. Sraz účastníků je vždy před infocentrem vedle radnice.

Hrozivě vypadající nehoda se stala na přejezdu u Třemošné. Vlak tam doslova smetl dodávku a odtlačil jí asi sto metrů daleko. Mladý řidič utrpěl těžké zranění nohy, provoz na trati musel být přerušen.

Nehoda se stala v 9:30. "Podle prvotního šetření zřejmě jednadvacetiletý řidič dodávky, který jel ve směru od obce Zruč-Senec, nerespektoval aktivní výstražná značení na železničním přejezdu bez závor," uvedla policejní mluvčí Eva Červenková. Na přejezdu vlak narazil do pravého boku dodávky. Záchranáři si převzali do péče zraněného řidiče a s pomocí hasičů ho po kolejích přenášeli do sanitky. "Muž narozený v roce 2000 utrpěl středně těžké zranění dolní končetiny. Při vědomí byl transportován na Urgentní příjem Fakultní nemocnice Plzeň," dodala mluvčí záchranky Mária Svobodová.

U řidiče auta i strojvedoucího vlaku policisté vyloučili požití alkoholu před jízdou dechovou zkouškou. Celková škoda je předběžně odhadnutá na 690.000 korun. Nehodou se dál zabývají kriminalisté z odboru Plzeň-venkov.

pátek, 21. květen 2021 08:32

Požár dřevníku nepřežilo 40 křepelek

Asi 40 křepelek zemřelo při požáru dřevníku, který vypukl v noci na pátek ve Šťáhlavech. Podle prvních informací byla příčinou technická závada na elektroinstalaci.

K požáru vyjížděli hasiči kolem 3. hodiny do Švehlovy ulice ve Šťáhlavech. "Šlo o dřevník o rozměrech asi 4x4 metry," potvrdil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Majitel měl uvnitř křepelky, asi 40 z nich bohužel na místě zahynulo.

187816894 10218395882518650 2783871996011130328 n

Obrovské zklamání bylo po závěrečném hvizdu patrné i na dálku. Fotbalisté Plzně přes výborný výkon, kdy téměř celou druhou půli o deseti, nakonec podlehli ve finále MOL Cupu Slavii 0:1 a přišli tak o možnost jistoty, že budou bojovat o základní skupinu evropských pohár

Domácí Viktoriáni zlepšili oproti nedělnímu ligovému utkání s Pardubicemi (0:3) snad všechno s vyjímkou koncovky.  "Byl to zlepšený výkon, je to finálové utkání. V Ďolíčku jsme to s Pardubicemi úplně pos..., každý jsme se chytli za rypák a řekli si, že dneska pojedeme na 150 procent a myslím, že to tam bylo. Jedině smůla, že to zase nevyšlo. Nevím, jestli nemáme kvalitu na to dát gól. Dneska jsme jednoznačně měli v prvním poločase vstřelit jeden až dva góly a mohlo být všechno jinak," řekl po zápase gólman Jindřich Staněk.

Největší šaci zahodil hned v 10. minutě Šimon Falta. "Chtěli jsme to zvládnout do vítězného konce. Bohužel se to nepodařilo, takže je to špatný. Kdybych dal svou šanci v úvodu, bylo by to úplně jiné, ale bohužel se to nepodařilo. Pak přišlo i vyloučení a bohuže," prohlásil plzeňský záložník.

Utkání výrazně ovlivnilo vyloučení Milana Havla, po němž hrála Viktoria téměř celý druhý poločas o deseti. „Že to nemůžeme vzdávat! To se v zápasech stává. Doufali jsme, že to uhrajeme, ale bohužel,“ mrzelo Staňka. „I v deseti jsme měli situace, kdy jsme mohli dát gól. Na tohle určitě musíme navázat a snažit se zvládnout další zápasy,“ dodal Falta.

Plzeňští nevyužili možnost si pohárovým triumfem zajistit postup do kvalifikace Evropské ligy a ve zbytku ligové sezony budou reálně bojovat o udržení pátého místa tabulky, které znamená účast alespoň v předkolech nově vzniklé Evropské konferenční ligy. "Musíme prostě dva zápasy (s Ostravou a Opavou) hrábnout, nic jiného nám nezbývá," upozornil Staněk. "Pokud do toho dáme to, co dneska, a budeme hrát stejně jako proti Slavii, tak věřím, že zbývající zápasy zvládneme," dodal Falta.