Devadesátiletá Plzeňanka: S očkováním proti covid-19 jsem ani chvíli neváhala

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 19. únor 2021 15:57
MarkétaaEvženŠteifovi - kopie Markéta a Evžen Šteifovi. Foto: město Plzeň

Ani chvíli nepochybovala o tom, jestli se nechat očkovat devadesátiletá Plzeňanka Markéta Šteifová. Do Fakultní nemocnice Plzeň se pro první dávku spolu s manželem, jenž v lednu slaví 94. narozeniny, vypravila hned v prvních dnech zahájení očkování. Bez obav a s velkou nadějí.

foto: město Plzeň

Koronavirová krize přinesla pro celou společnost omezení, která trvají už skoro celý rok. Jak jste tento čas trávili vy s manželem? Ono to stáří vás omezuje tak jako tak. Snažili jsme se chodit na procházky, abychom nějakým způsobem zaměstnali tělo. Máme tu výhodu, že bydlíme na Košutce, takže máme přírodu blízko. A pokud jsme byli doma, tak jsme se věnovali četbě, sledovali jsme dění kolem nás, a to nejen zprávy, ale i třeba novinky ze světa vědy a techniky. Ale snažili jsme se zaměstnat i jinak, protože to období bylo dlouhé, a tak například manžel opravoval poškozené a odložené věci. Takže tak nějak nám ubíhal čas, společně zvládneme skoro vše!

Rozmýšlela jste se dlouho, zda se nechat očkovat? Pracovala jsem celý svůj profesní život jako dokumentaristka v plzeňské fakultní nemocnici, takže vlastně díky své profesi si myslím, že naše zdravotnictví je dobré a umí pomoci. Pro mě je očkování proti nemoci covid-19 teď jedinou možností, jak si udržet zdraví a sílu do dalšího života. Pomůže nám k rovnováze a návratu do normálu. Nevěřím totiž, že nás tato nemoc opustí úplně a nevíme, co nás dalšího ještě čeká. Doufám, že ubyde i těch, kteří jsou proti očkování. My s manželem jsme se nechávali očkovat i proti běžné chřipce, vždycky se nám to vyplatilo. Mohu říci, že jsme vždy chřipkovým obdobím prošli dobře a bez nějakých potíží. Doufáme, že teď to bude také tak. Jsme rádi, že se nějaké světýlko na konci tunelu objevilo. Snad i díky očkování budeme co nejvíce soběstační a budeme si užívat zbytek života.

Co máte v plánu po očkování? Doufám, že se uvidíme s rodinou, to je něco, co hodně postrádáme. Byli jsme v kontaktu prostřednictvím telefonů, ale těmi si podle mě lidé jen tak předávají nějaká sdělení, ale nevedou spolu hovory. Takže se těšíme na rodinná setkání.

Jak jste očkování proti covid-19 snášeli? Řekla bych, že velmi dobře. Ani u mě, ani u manžela se neprojevily žádné vedlejší účinky, očkování tak u nás proběhlo zcela bez reakce. Pocítili jsme zároveň velkou úlevu a naději, že nás virus neporazí. Tak trochu se cítíme odměněni za to, že jsme dodržovali všechna opatření a nenakazili se.