Bývalý plzeňský primátor se dožil 90 let

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 20. leden 2020 08:51
200116_Mracek_1 foto: město Plzeň

První polistopadový primátor Plzně Zdeněk Mraček oslavil na začátku ledna 90 let. Významný plzeňský neurochirurg a čestný občan města obdržel na radnici od současného primátora Martina Baxy stříbrnou pamětní medaili města Plzně.

„Primátorem jsem být nechtěl, ale osud mi to tak přichystal. Já jsem se celý život pohyboval v medicíně a zjistil jsem, že o normálním životě vlastně nic nevím. Proto jsem byl vděčný svým tehdejším náměstkům, kteří mi v mé práci pomáhali,“ vzpomínal jubilant. Profesor Mraček se své primátorské funkce úspěšně zhostil, ale v dalším volebním období už na tento post kandidovat nechtěl. Lépe se přece jen cítil v medicíně. „Když mě bývalý prezident Václav Havel přemlouval, abych tu funkci zase vzal, odmítl jsem. A on se k tomu vyjádřil tak kulantně, když řekl: ‚Vás to, pane profesore, asi neoslovilo?‘ a já mu dal za pravdu,“ zavzpomínal.

Setkání bývalého a současného primátora se uskutečnilo v primátorském salonku, který v době, kdy byl profesor Mraček primátorem, tedy v letech 1990 –1994, sloužil jako jeho pracovna. Zdeněk Mraček ji prý však příliš nevyužíval, raději se pohyboval mezi lidmi. Jeho kancelář si profesor Mraček s manželkou také prohlédli, podívat se byli i do obřadní síně, kde se před 50 lety brali.

Fotogalerie