Při ničivém požáru zemědělského objektu zahynulo 1300 selat a 300 prasat

Zveřejněno v Zpravodajství
Od - pondělí, 20. leden 2020 13:19
Pozar Plameny zcela zničily zemědělský objekt ve které byly stovky prasat. Foto: HZSPK

AKTUALIZOVÁNO: Tři stovky chovných prasat a 1300 selat zahynulo v noci na pondělí při požáru zemědělského objektu u Kladrub na Rokycansku. Hořet tam začalo v neděli krátce před 23.00 hodin. V době příjezdu první jednotky na místo byl už objekt zcela v plamenech.

Foto: HZSPK

„Hasiči se kromě hasebních prací zaměřili i na ochranu okolních budov. Bohužel zahynulo množství hospodářských zvířat. Předběžná škoda byla vyčíslena na 35 milionů korun. Uchráněné hodnoty jsou 70 milionů korun,“ uvedl k tragickému požáru mluvčí hasičů Petr Poncar.

Hořící trosky vepřína. Foto: HZSPK

Na dnešek povolal velicí důstojník na místo dron, aby bylo možné požářiště zdokumentovat a zkontrolovat. Příčiny požáru se vyšetřují. Hořet začalo podle prvních informací na porodně selat. V tuto chvíli jsou na místě dvě jednotky a vyšetřovatelé Technického ústavu požární ochrany (TUPO) a Generálního ředitelství HZS ČR. Podrobnosti zjišťujeme.

Hasiči zasahují u vyhořelé porodny prasat. Foto: TV ZAK

„Hořet začalo v 11 hodin večer v neděli na jedné porodně, máme tady celkem čtyři haly s porodnami. Totálně to shořelo. V areálu je noční služba, která dohlíží nad porodnami. Tato pracovnice požár zjistila a volala na tísňovou linku. Byl to hrozný fofr. Když přijeli hasiči, byla už celá hala v plamenech,“ popsal tragický požár Milan Pertl, ředitel firmy INTEGRO a.s. V zemědělské společnosti mají v současné době 2000 prasnic a každý týden se rodí 800 selat.

Z porodny prasat zůstaly jen trosky, pod kterými leží stovky mrtvých prasat. Foto: TV ZAK

„Příčina požáru se vyšetřuje, z mého pohledu došlo k nějaké poruše na elektrickém vedení a od toho asi začalo hořet. Řešíme teď, jakým způsobem budeme likvidovat to velké množství uhynulých zvířat. Jestli to půjde přes da to půjde přes kafilerii, nebo zda se vyhrabe nějaká jáma. Tam by se ty prasnice ještě dopálily a pak by se to zahrabalo,“ dodal ředitel Pertl.

V Rokycanech se v 11.00 hodin sejde krizový štáb, který bude řešit, jakým způsobem se zajistí likvidaci tak velkého množství uhynulých zvířat.