Bezdomovce trápí mrazy, krizové centrum zcela zaplnili

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 12. únor 2021 13:56
depo3 Foto: ZAK TV

Noční teploty klesají až k -18 stupňům a ani přes den přes to není o moc lepší lepší. Azylové domy praskají ve švech a venku zůstávají lidé bez domova, kterým hrozí umrznutí. Někteří z nich i proto, že si tam nemohou vzít psa. Město tak pro ně otevřelo v areálu DEPO2015 evakuační krizové centrum, kde mohou po dobu tuhých mrazů zůstat i přes den. Hned první den bylo zcela plné.

Foto: ZAK TV

Tuhé mrazy, které neustanou ani přes den. Tak to bude vypadat v následujících dnech. A jen tak se to podle předpovědi nezmění. "Noční teploty budou padat nejčastěji mezi -9 a -13 stupňů, ale tam, kde se nám protrhá oblačnost a bude foukat pouze slabý vítr, tak tam budou klesat až k -18 stupňům Celsia," upřesnila meteoroložka Zuzana Šmrhová.

Pro všechny lidi bez domova je to špatná zpráva. "Už dlouhodobě jsem se psem bohužel venku. Zaslechl jsem, že bych mohl být někde v teple. Tady v Plzni normálně nechtějí nikde na ubytovny psy. Tak jsem se rozhodl, že bych mohl vyzkoušet DEPO," uvedl jeden z bezdomovců.

„První i druhý den a noc provozu evakuačního krizového střediska proběhly maximálně klidně, klienti jsou spokojení a oceňují to, že mají kde strávit tyto pro ně složité dny, nabízí pomoc pracovníkům se zajištěním provozu centra. Kapacita již nestačila první noc, druhou noc u nás strávilo celkem 32 klientů,“ popsala Michaela Stehlíková, ředitelka organizace Společnost TADY A TEĎ.

Foto: ZAK TV

Prostor autobusové haly je rozdělen do dvou sekcí pro muže a pro ženy. Přes den bude fungovat jako nízkoprahové centrum, v noci jako ubytovna. Vše je zdarma. "Nicméně budeme dbát na dvě zásadní věci. Je vyloučena konzumace alkoholu a návykových látek v areálu a je vyloučeno jakékoliv agresivní chování," uvedl radní města David Šlouf.

Připraveno je 20 lůžek se spacákem a oddělený sektor pro psy. Kdyby nestačil, strážníci je umístí do útulku, kde se o ně postarají. Týká se to i psů, které nesmí do azylových domů. "Postaráme se o ně úplně stejně, jako o všechny ostatní zvířata. Naši psi jsou ubytovaní ve standardně zateplených budovách. Dáváme jim tam navíc nějaké deky a podobně," dodal vedoucí Útulku pro zvířata v nouzi v Plzni Petr Kokoška.