Poslanci rozhodli: Nouzový stav skončí v neděli. Co bude pak?

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 11. únor 2021 23:52

Poslanci dnes po šestihodinovém jednání neschválili prodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí v neděli 14. února.

Koalici nepodpořila žádná z opozičních stran, ani komunisté, kteří až dosud vládu vždy podrželi. Pro hlasovalo pouze 48 poslanců hnutí ANO a ČSSD. Ke schválení bylo potřeba 54 hlasů ze 106 přítomných poslanců. "Není to dobrá zpráva pro nikoho z občanů. Nouzový stav je něco, co potřebujeme, abychom mohli zvládat tuto situaci. Okamžitě budeme aplikovat možnosti, které nám zbývají. Nebudou ale tak efektivní," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

S koncem nouzového stavu by v pondělí přestala platit řada protiepidemických opatření. Mohly by otevřít obchody i služby, skončil by zákaz nočního vycházení, přestala by platit pracovní povinnost studentů v nemocnicích a bylo by také například nutné najít možnost, jak do pomoci zapojit Armádu ČR.

Hejtmani vymýšlí plány

Pět hejtmanů a primátor hlavního města Prahy Hřib už dopředu avizovalo, že jsou připraveni vyhlásit stav nebezpečí. Ten je ale podle dalších napadnutelný a není vhodný.

Asociace krajů ČR tak ještě před rozhodnutím poslanců přišla s dalším návrhem. Hejtmani údajně chtějí požádat vládu, aby v pondělí znovu vyhlásila nový nouzový stav. "Vyzýváme vládu, aby se s námi sešla. My jako hejtmani nemáme nástroje, které má vláda. Jsme připraveni okamžitě jednat," podotkl předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Hned v pátek od 11 hodin bude řešit celou situaci na krizovém štábu i hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.