Zpátky do lavic. Do základních škol v Plzni nastoupí další tři tisícovky žáků

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 2. květen 2021 16:48
Zpátky do lavic. Do základních škol v Plzni nastoupí další tři tisícovky žáků ilustrační foto

Na druhý stupeň všech 26 základních škol zřizovaných městem Plzní by měla v pondělí nastoupit na rotační výuku polovina z 6330 žáků. Chybět budou jen jednotlivci. Na rozdíl od mateřských škol měly školy téměř týden na přípravu. To je samozřejmě lepší výchozí pozice pro přípravu změn, řekla vedoucí odboru školství magistrátu Dagmar Škrlantová.

Základní školy v regionech, kterých se rozvolnění protiepidemických opatření týká, už předem avizovaly nedostatek testů, který měl nástup dalších žáků ještě zhoršit. "Na první týden od 3. až 7. května jsou testy na školách zajištěny. Zároveň se změnilo schéma testování a žáci prvního stupně budou testováni jen jednou týdně," uvedla Škrlantová. Ministerstvo školství podle ní přislíbilo dodávku testů také na týden od 10. do 14. května s tím, že půjde o další testy původně připravené pro testování pracovníků státních institucí.

"Dále jsme oslovili městem zřizované mateřské školy, které mají určitý převis testů, protože je obdržely právě v okamžiku, kdy se zároveň na úrovni ministerstva zdravotnictví rozhodlo, že už děti testovat nemusí," řekla Škrlantová. Pokud by i tak školám testy chyběly, zajistí pro ně město nabídku na nákup antigenních testů a vyjedná množstevní slevu. Testy by si školy dokupovaly samy, ale magistrát předpokládá, že půjde jen o malé doplňkové množství. "Každopádně pomůžeme školám tak, aby se neocitly v situaci, že nemají čím testovat. Očekáváme ale od státu, že tyto případné výpadky v dodávkách zafinancuje mimořádným normativem a dodávky budou opět řádně obnoveny," dodala.

Do základních škol se budou moci od 3. května vrátit žáci druhého stupně z Prahy a Karlovarského, Královéhradeckého, Plzeňského, Středočeského, Libereckého a Pardubického kraje. Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. Platit to bude i pro nižší stupeň víceletých gymnázií. Ve stejných krajích také budou moci chodit do školek všechny děti.

čtk