Do Plzně se po roce vrací charitativní běhy. I letos je podpoří Fakulta zdravotnických studií

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 2. květen 2021 17:46

Zapojit se můžete i vy. Svou účastí pomůžete třeba nedonošeným dětem nebo podpoříte projekt Paměť národa. Vzhledem k epidemiologické situaci se letos charitativní akce budou konat virtuálně.

První běh s názvem MIMINKO DO DLANĚ se běží dnes, v neděli 2. května a organizuje ho partner fakulty, spolek Nedoklubko. "V rámci projektu MIMINKA DO DLANĚ pořádáme charitativní běhy s cílem upozornit na problematiku předčasného porodu, vyzdvihnout špičkovou úroveň české neonatologie a finančně podpořit konkrétní neonatologická oddělení, která o předčasně narozená miminka pečují,“ říká Lucie Žáčková, výkonná ředitelka spolku Neodklubko. "Také chceme podpořit rodiče, kteří tráví aktuálně s dětmi čas na novorozeneckém oddělení a vzkázat jim, že v tom nejsou sami,“ dodává.

Cílem akce je spojit se, užít si hezký a smysluplný den, ukázat dětem, že i takto se dá pomáhat. A samozřejmě obdarovat novorozenecké oddělení tím, co aktuálně nejvíc potřebuje. Startovné putuje na podporu konkrétního novorozeneckého oddělení, kde o miminka do dlaně s láskou pečují.

Do běhu se zapojí i zástupci z řad akademiků a studentů včetně proděkanky pro vnitřní a vnější vztahy Aleny Lochmanové. „Běh je moje velká vášeň a pokud jej mohu spojit s dobrou věcí, není o čem přemýšlet. Věřím, že kilometry, které společně s kolegy a studenty uběhneme, budou těšit nejen nás, ale budou dělat radost a pomáhat tam, kde je to skutečně potřeba.“

Kromě běhu pro miminka můžete shlédnout i zajímavou přednášku

Fakulta zdravotnických studií v květnu společně s Nedoklubkem odvysílá online přednášku pro veřejnost na téma ,,Když se vám miminko narodí dříve, než čekáte…“. Tato přednáška bude k dispozici na fakultním kanálu Youtube.

Dalším projekt, do kterého se Fakulta zdravotnických studií v květnu zapojí je Běh pro paměť národa. Běží se ve dnech 20. až 23. května. Start i cíl běhů v délkách 1, 5 a 10 kilometrů je u Ranče Šídlovák v Plzni a nenáročná trasa vede krásnou lesnatou přírodou kolem Boleveckých rybníků.

„I letos částka, kterou běžci zaplatí za registraci, přispěje na rozšíření sbírky Paměť národa, která zachycuje životní příběhy pamětníků 20. století pro další generace. Sbírku budujeme společně s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů už dvacet let a obsahuje více než deset tisíc příběhů lidí, kteří prožili dramatické momenty 20. století. Natáčíme vyprávění válečných veteránů, lidí, kteří přežili holokaust, odbojářů, politických vězňů, disidentů, ale i představitelů moci – agentů tajných policií jako StB či KGB nebo politických funkcionářů,“ vysvětluje ředitelka pobočky Paměť národa Plzeňský kraj Markéta Čekanová.

Fakulta zdravotnických studií by v běžné době na běhu pomáhala jako dobrovolný zdravotnický dozor a zpestřovala akci zdravotnickými workshopy. Bohužel doba tomu nepřeje a tak se fakulta rozhodla běh podpořit svými výkony. Do běhu se registrovali jak studenti a zaměstnanci fakulty, tak i absolventi a univerzity.

„Jako fakulta se dlouhodobě zapojujeme do charitativních akcí. Osobně vítám jakoukoliv příležitost pomoci, především pak ty, kdy můžeme jako akademici spojit síly s našimi studenty a pomyslně táhnout za jeden provaz pro dobrou věc. I když oba tradiční běhy jsou letos stále virtuální, nechceme upouštět od tradic a příležitosti pomáhat, přičemž pevně věříme, že napřesrok už se budeme moci společně sejít na startovní čáře bok po boku,“ uvedl děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.

Možnost registrace mají čtenáři na webu https://www.behpropametnaroda.cz/plzen/.

Autor: Markéta Hallová