Začalo testování pedagogů. V kraji má zájem asi čtvrtina

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 4. prosinec 2020 13:56
testování ilustrační foto: FN Plzeň

Od pátku začalo v celé republice dobrovolné testování učitelů. Nechat se otestovat plánuje v Plzeňském kraji asi 4000 pedagogů, což je zhruba čtvrtina. Přímo v západočeské metropoli se chce nechat otestovat 232 učitelů. Testování potrvá do 18. prosince.

Od dnešního dne se mohou pedagogové všech škol a školských zařízení v Plzeňském kraji nechat zdarma otestovat. Stačí jim pouze předložit potvrzení z daného zařízení a k odběru se registrovat. Předběžný zájem projevilo v kraji zhruba 4 000 pedagogů. "Zdá se, že větší zájem je přímo v Plzni. Souvisí to samozřejmě s dostupností služby, jsme ale v prvním dny testování, příští týden budeme mít obraz trochu věrnější," uvedl náměstek hejtmanky pro oblast školství a sportu Rudolf Salvetr.

Město Plzeň, zřizovatel celkem 26 základních a 40 mateřských škol, chce nad rámec tohoto opatření zaplatit ze svého rozpočtu testy všem nepedagogickým zaměstnancům svých škol, kteří o to projeví zájem. „Jsme přesvědčeni, že důležité je testování nejen pedagogů, ale také ostatních zaměstnanců školských zařízení. Proto ze svého rozpočtu uhradíme antigenní testy všem nepedagogickým pracovníkům našich MŠ a ZŠ,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Důvody malého zájmu? Obava z bolestivého odběru i z nákazy

Podle radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorové má město ve svých základních a mateřských školách celkem 1881 pedagogických a 799 nepedagogických pracovníků. „Obecně je zatím, stejně jako jinde v republice, ten zájem spíše menší. Důvodem je podle našich zjištění to, že testování zaměstnancům nabízíme jako město už od 30. října, dále je to také obava z vlastního odběru z nosohltanu, obava z nákazy na odběrovém místě a někteří též necítí naléhavost test nyní podstoupit, když se cítí být zcela bez příznaků a nepotkali se s covid pozitivní osobou,“ přiblížila Kantorová.

Testování pedagogů je dobrovolné a bude provedeno každému zájemci z řad pedagogů mateřských škol, základních škol, středních škol, základních uměleckých škol, vyšších odborných škol, asistentů pedagoga, vychovatelů, pedagogů volného času, vychovatelů v dětských domovech, a to na základě jejich vlastní žádosti o provedení antigenního testu. Zaměstnavatel na základě žádosti vystaví na předem daném tiskopise pedagogovi potvrzení o zaměstnání  v zařízení. S tímto si pedagogové mohou rezervovat čas  a místo testu. Ten pak mohou absolvovat v pracovní době, pokud toto nenaruší provoz zařízení. „Pro nás je prioritou ochránit právě tuto skupinu zaměstnanců mimo zdravotnictví, protože vzdělávání mladé generace je i vzhledem k situaci v letošním roce zásadní. Podpora pedagogů v této nestandartní době je naprosto nezbytná,“ uvedl Salvetr.

Na testy i v krajských nemocnicích

Testování antigenními testy bude probíhat jak v krajských nemocnicích tak i ve FN Plzeň, a nemocnicích Privamed a Sušici. Aktuální seznam odběrových míst, kde se mohou pedagogové nechat otestovat, najdete ZDE.

V současné době se registrovat k testům lze do FN Plzeň, Klatovské a Domažlické nemocnice a nemocnice Privamed. Od pondělí 7. prosince bude možné se objednat do, Rokycanské nemocnice, Stodské nemocnice, Sušické nemocnice Bioptické laboratoře Plzeň. V Tachově se testování rozběhne během příštího týdne. "Síť bude širší, ale předpokládám, že v odlehlých částech kraje bude trochu problém s dojezdovou vzdáleností. Testování bude probíhat hlavně v dopoledních hodinách. Půjde o to skloubit výuku s testováním. To bude klást nároky na vedení škol. Každopádně nemám žádné signály, že by kdokoli z vedení škol bránil pedagogům, aby se jeli nechat testovat," dodal Salvetr.