Za útok kyselinou na Americké třídě potvrdil vrchní soud šestiletý trest

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 6. listopad 2019 18:06
Utok kyselinou Při zahájení soudu si obžalovaná žena důsledně kryla obličej. Foto: Richard Beneš

Šestiletý trest vězení potvrdil ve středu pražský vrchní soud pro Annu Kroftovou (46) za brutální útok kyselinou na tři lidi. Za incident, který se stal loni v březnu v prostorách nočního klubu na Americké třídě už vyfasovala v srpnu žena narozená v Moldavsku u plzeňského krajského soudu šest let vězení. Vrchní soud cizince žijící trvale v Česku zamítl její odvolání. Před soudem se obžalovaná bránila tvrzením, že nevěděla o tom, že při drsném incidentu v klubu stříká na účastníky bitky nebezpečnou žíravinu. Dva muži a jedna žena utrpěli těžké popáleniny, museli absolvovat několik operací a ponesou doživotní následky.

Vedle šestiletého trestu musí Kroftová dvěma napadeným podle rozsudku zaplatit náhradu škody okolo 900 tisíc korun. Třetímu má nahradit asi 150 tisíc korun. Před soudem se obhájce obžalované snažil, aby byla jeho klientka odsouzena pouze za ublížení na zdraví, u kterého by jí hrozilo maximálně osm let vězení. Útočnice totiž u krajského soudu uvedla, že nevěděla, jaká látka je v lahvi, kterou popadla do ruku a začala s ní polévat tři lidi. Tuto verzi ovšem odmítl soudce Jiří Lněnička. Podle jeho slov měla Kroftová dost času na to, aby si prohlédla lahev, když odšroubovávala víčko. Pokračovala v polévání poškozených i v době, kdy byli tou kyselinou poškození zasaženi a projevovali značnou nevoli vůči jejímu jednání s tím, že je to bolí.

Žena obžalovaná z útoku kyselinou přichází k soudu. Foto: Richard Beneš

Co přesně se v nočním klubu 88 na Americké třídě stalo? Pod pomníkem Díky, Ameriko! v sobotu 24. března 2018 totiž krátce před devátou hodinou ranní začali zmateně pobíhat tři krvácející lidé křičící bolestí. Na místo začali okamžitě přijíždět vozidla záchranky, hasičů a policie. Existovalo dokonce podezření na teroristický útok. Ve skutečnosti se mezi sebou popralo v nočním klubu několik osob. Tři z nich pak Kroftová polila 96 procentní kyselinou sírovou. Sama se také poleptala a navíc si při potyčce zlomila nohu. Obžalovaná se před soudem hájila tím, že se rozléváním kyseliny pouze bránila před útočníky v obavě o svůj život. Konflikt měl vzniknout proto, že obžalovaná požadovala, aby jí skupinka zaplatila za sexuální služby, které nebyly poskytnuty.

Obžalovaná se své verzi před krajským soudem uvedla, že do nočního klubu se tam z jiného podniku přes ulici nad ránem přesunula pod jejím vedením skupina čítající další čtyři osoby. Dva muži odešli na pokoj s jednou ženou, zatímco ona si prý povídala u kávy s dalším mužem v baru. „Po půl hodině jsem za nimi šla na pokoj a prosila je, aby odešli, že už chci jet domů. Jeden z mužů byl na mě velmi agresivní, vyhrožoval mi, že byl osm let v kriminálu, pak řekli, že půjdou pryč za půl hodiny. Za chvíli vyšel ven a začal brutálně mlátit muže, který tam seděl se mnou. Praštila jsem ho do hlavy prázdnou lahví. Z pokoje vyběhl ten druhý muž i žena a všichni začali mlátit a kopat toho muže. Byl celý od krve a nemohl se už bránit a ležel na zemi v bezvědomí,“ popsala incidentu obžalovaná.

Tak to vypadalo krátce po útoku na Americké třídě. Foto: Zuzana Duzbabová

Bitku se prý Kroftová rozhodla ukončit stejným způsobem, jakým prý od sebe odhání své dva psy, když se mezi sebou poperou. Tedy, že je postříká vodou. „Vletěla jsem do úklidové místnosti, popadla jednu lahev a začala jsem z ní před sebe vylévat tu tekutinu. Nevím jestli křičeli bolestí, měla jsem strach že se vrátí. Nevěděla jsem, že v té lahvi je kyselina. Vrátila jsem se do klubu, ten zbitý muž tam ležel na zemi. Krátce poté přijela policie, zavolal ji asi soused,“ uvedla obžalovaná.

Napadení utrpěli popáleniny II. a III. stupně na různých částech těla, zejména na hlavě, obličeji, hrudníku a končetinách. Zraněnou ženu transportoval okamžitě vrtulník letecké záchranné služby do popáleninové nemocnice v Praze. O den později tam byl převezen i další muž zasažený kyselinou. Třetí zraněný se léčil v plzeňské fakultní nemocnici. Všichni se museli podrobit několika operacím, včetně transplantace kožních štěpů.

Zakrvácená bunda jednoho muže zasaženého kyselinou

Státní zástupce chtěl od obžalované vědět, jaký vztah měla k nočnímu klubu a k čemu toto zařízení slouží. Obžalovaná ale na jeho otázku odmítala odpovědět. „Majitelka podniku ve své výpovědi uvedla, že jste si tam pronajímala pokoj za účelem poskytování sexuálních služeb stejně jako poškozená žena. Je to pravda,“ tázal se žalobce. „Nevím proč to o mě říkala, asi byla na mě naštvaná. Nevím, jestli měla klíče od podniku i ta moje známá,“ mlžila obžalovaná. „Dokážu pochopit, že byla ve stresu, že tam opravdu k nějakému napadání došlo, ale skutečnosti o tom, že si nepamatuje co tam v tom klubu dělala a proč tam byla, mi přijdou účelové,“ řekl Vít Zahálka, advokát jednoho z poškozených.

Od incidentu na Americké třídě se dnes již odsouzená žena léčí na psychiatrii s duševní poruchou. Tou má údajně trpět od doby, kdy jí v roce 2005 zemřel v náručí po přestřelce její manžel.