Vyklízení začalo. Z problémového domu mizí bezdomovci i drogově závislí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 17. únor 2020 14:28
vyklizeni Mar3 Foto: ZAK TV

Zápach a obrovské množství odpadu. Tak to vypadá v objektu v Přeštické ulici, v němž se zdržují lidé bez domova a drogově závislí. Za přítomnosti policistů, strážníků, zástupců města i neziskových organizací se začal v pondělí ráno jeden z nejvíce problémových objektů v Plzni vyklízet.

Foto: ZAK TV

V pondělí v 8. hodin ráno do objektu vstoupili policisté a strážníci a začali vyvádět osoby, které budovu obývaly. Podle našich informací jich byla více než desítka. Současně s tím začala specializovaná firma provádět úklid. „Posledních pět let se tam nachází lidé bez domova i uživatelé drog, při poslední naší lednové kontrole v objektu bylo kolem třech desítek osob. V minulosti v areálu několikrát hořelo a jeden člověk dokonce přišel při požáru o život. Určitě je to nyní jedno z nejproblémovějších a nejrizikovějších míst v Plzni. Jsem rád, že jsme našli řešení,“ řekl radní Martin Zrzavecký.

Vyklízecí práce potrvají několik dní. Policie i strážníci budou v té době na místo dohlížet, aby se bezdomovci nevrátili. Následně už je ale zabezpečení objektu na majitelích. "Vždycky to nechám zabezpečit, zavařit, jenže oni tam lezou zadem. Nechám vyspravit díry v plotě, stejně to roztrhají, je to nerovný boj. Já s nimi bojuji asi od roku 2013," řekl o bezdomovcích spolumajitel areálu Petr Spurný.

Rozlehlý objekt někdejších skladů potravin je přitom předmětem rozvodového sporu, který se táhne 20 let. Bývalí manželé se nemohou dohodnout na rozdělení majetku ani na jeho využití.

Od září roku 2015, kdy začal objekt chátrat, do začátku ledna 2020 v něm policisté řešili 238 přestupků proti majetku, kdy se většinou jednalo o přestupky neoprávněného užívání cizího majetku. "Policisté dále evidovali 75 přečinů, z toho 67 realizovali ve zkráceném přípravném řízení. V objektu také několikrát hořelo. Muži zákona na místě prováděli nepravidelné kontroly, kdy od majitelky objektu dostali generální souhlas se vstupem do objektu,“ přiblížila mluvčí plzeňských policistů Michaela Raindlová.